Vannak pillanatok, amikor eljön egy döntés ideje, és azt habozás nélkül meg kell hozni - magyarázta Orbán Viktor az M1-nek adott interjújában a járvány miatti friss korlátozásokat.
Orbán arról beszélt, hogy nagyjából az történik Magyarországon is, mint Európa más országaiban, de "van egy laboratóriumunk", ami Ausztria, és most van ott Magyarország, ahol Ausztria egy hete. Hozzátette, Magyarországon "még elfogadható állapotok" vannak, ezért nincs szükség nappali kijárási tilalomra, csak éjszakaira.
Azt is mondta, Magyarországnak, Ausztriának és Németországnak van Európában a legtöbb kórházi ágya, és lélegeztetőgépből Magyarországon van a legtöbb, de a tudósok ennek ellenére azt mondták neki, hogy
50 százalék az esélye annak, hogy az egészségügyi ellátórendszer kitart, mert bár védőeszközökből végtelen mennyiség áll rendelkezésre, és az orvosok és ápolók is jók, de a számuk véges.
Azt mondta, ha úgy mennek tovább a folyamatok, ahogy eddig, akkor a tudósok szerint 50 százalék esélye van annak, hogy el lehet látni mindenkit a kórházakban, ez pedig nagyon kevés. Hozzátette, békeidőben van egy szám, hogy egy nővér, orvos hány embert tud ellátni, és bár ezt lehet növelni, akkor is van egy határ, az orvosok pedig azt jelezték, hogy el fog jönni az a határ, amikor már nem fogják tudni ellátni az összes beteget.
Azt is mondta, nyilvánvaló összefüggés van a maszkviselés fegyelmezettsége és a mostani korlátozások között, de nem akarja a felelősséget az emberekre hárítani. Azt mondta, ha nem hordta volna fegyelmezetten az emberek nagy része a maszkot, akkor korábban kellett volna ilyen intézkedéseket meghozni.
Azt is mondta, hogy éjféltől a közterületeken is kell majd maszkot viselni.
Hozzátette, bíznak az emberekben, hogy a korlátozások miatt nem fog tumultus kialakulni délutánonként például a boltokban.
Szóba kerültek a focimeccsek is, Orbán erre azt mondta, van a szórakozás meg az egészség, és most ez utóbbi a fontosabb.
Kijelentette, hogy a kijárási tilalmat el lehet és el is kell rendelni, és azért állítják át a középiskolákat digitális oktatásra, mert a kijárási tilalom miatt lerövidült az az idő, amikor a középiskolás gyerekek máshol vannak, és nem otthon. Hozzátette, "nem szabadságra küldtük a gyerekeket".
Volt egy kérése is a szülőkhöz, hogy beszéljenek a gyerekekkel, mondják el nekik, hogy figyeljenek oda, mert számít, hogy hogyan döntenek.
A tanárok teszteléséről azt mondta, ha a gyorsteszten átesik valaki, és az fertőzöttséget mutat, az 90 százalékos bizonyossággal mutatja ki a fertőzöttséget, de ha a teszt negatív lesz, akkor annak a valószínsége csak 50-60 százalékos. "A teszttel óvatosan kell bánni, óriási szakmai viták vannak róla", de most annyit tudnak tenni, hogy a bizonytalan, de mégis valami támpontot jelentő gyorstesztet használják.
Az átfogó tesztelésről azt mondta, óriési vita van róla, de meg kell várni, hogy a szlovákiai tesztelés milyen eredményt hoz és mennyire válik be.
Hozzátette, a tanárok mellett az iskolai dolgozókat is biztosan letesztelik, és még várja a jelentést, hogy van-e annyi teszt, de valószínűleg a szociális dolgozókat is hetente fogják tesztelni.
Kfiejtette, hogy "nem mindegy, hogy belefáradunk vagy belehalunk valamibe", de szerinte a magyar egy kultúrnép, "intelligens közösség a mienk", ezért reméli, hogy az emberek átérzik a helyzet komolyságát és betartják a korlátozásokat. Azt is mondta, neki márciustól olyan tapasztalatai voltak, amelyek inkább megerősítették a hitét az országban.
A járvány két hullámát focimeccshez hasonlította: "Egy meccs is két félidőből áll, ki kell tartani a második félidőre is. Igaz, hogy ekkor fáradtabb az ember, de a tudása is több."
Kijelentette, biztos benne, hogy a vakcina belátható távolságban van, és az a megoldás. "Ez egy olyan ellenség, amit meg kell ölni. Most korlátozzuk meg kikerüljük, de a vakcina megöli, és én úgy látom, hogy ez nincs messze, addig kell kitartani, amíg a vakcina megérkezik."
Azt mondta, valószínűleg december-januárban az EU-ból fog érkezni valamennyi vakcina, ebből a számításai szerint az orvosokat, ápolókat, a közrend fenntartásában dolgozókat, és esetleg a legsúlyosabb betegeket fogják tudni beoltani.
Azt mondta, nem tudni, hogy mennyi vakcina fog érkezni az EU-ból, 30 vagy 100 ezer, de ez egy korlátozott mennyiség lesz, ezért a tömeges oltásra csak később kerülhet sor.
"Ügyeskesek, minden nap több órám megy el arra, hogy orosz, kínai, indiai opciók is legyenek" - mondta. Kifejtette, hogy tömeges mennyiségben vakcina Európából április előtt nem fog érkezni, de máshonnan még jöhet.
"Lesz egy részleges megkönnyebbülés januárban, és egy nagyobb áprilisban"
- foglalta össze.
Azt is mondta, két hét múlva fog csak tudni beszámolni arról, hogy a kijárási korlátozás és a mostani intézkedések milyen eredményekkel járnak, de ha jó eredményekkel
akkor karácsony környékén már szabadulhatunk.
Hozzátette, a mostani intézkedések 30 napra szólnak, vagyis az intézkedések által sújtott vállalkozások is 30 napra esnek el a bevételektől, és a kormány segítsége is 30 napra szól, utána a gazdasáág újraindítása következik. Erről azt mondta, kapott jó javaslatokat, és utána újabb intézkedéseket fognak hozni. Most 30 napig a vendéglátsban, turizmusban dolgozókat segítik meg, utána pedig mindenkit.
Azt is mondta, "nem arról van szó, hogy gazdaság vagy egészség", mert egyszerre kell túlélni és eltartani a családot, a kormánynak pedig az egész életet kell szabályoznia.
A veszélyhelyzet parlament általi megszavazásáról azt mondta, nem kell Magyarországon rossz dolognak történnie ahhoz, hogy rosszat írjanak róla külföldön, "tudjuk, hogy ennek mi az oka", és bár nyilvánvaló, hogy működik a parlament, külföldön úgyis azt fogják írni, hogy kitört a diktatúra.
Kifejtette, hogy ez egy hálózat munkája, "sokan pályáznak erre az országra, sokan tennék ezt zsebre és vennék ezt el a magyaroktól". Azt mondta, korábban ezek országok voltak, amik le akarták fölözni a magyarok munkáját, most viszont egy globális világban élünk,
"ez a hálózat van, minden karonülő csecsemő tudja, hogy Soros György van ennek a középpontjában, szövi a hálóját mint egy pók".
Azt is mondta, hogy az európai statisztikák alapján egyébként szerinte Magyarország jól áll a járványkezelésben, mert egymillió emberre vetítve nálunk 11 745 fő a fertőzött, míg az európai átlag 18 ezer felett van, a halálozást tekintve pedig nálunk 255, míg Európában 400 feletti ez a szám.
Azt is mondta, hogy már Dobó István is megmondta, hogy a falak ereje az emberekben van, Magyarroszágnak pedig jó orvosai és ápolói vannak, ezért jó oka van Magyarországnak arra, hogy büszke legyen az egészségügyére, a magyarok pedig összetartanak.