Patricia Schnabel Ruppert, az amerikai New York államban található Rockland megye egészségügyi biztosa szerint több száz, de akár több ezer diagnosztizálatlan gyermekbénulásos eset is lehet a tengeren túlon – írja a BBC. A szakember azután nyilatkozott, hogy kiderült, Rockland megyében egy oltatlan férfi lebénult a vírus miatt.
Úgy tudni, egyelőre vizsgálják az esetet, hogy az összekapcsolható-e a Londonban illetve az Izraelben talált esetekkel. Júniusban jelentették, hogy poliovírust mutattak ki londoni szennyvízmintákban, miközben a betegség az Egyesült Királyságban 2003-ra gyakorlatilag teljesen eltűnt.
Dr. Patricia Schnabel Ruppert szerint ha bénulásos esetet látunk, akkor "nem csak egy gyermekbénulásos esetről van szó", miután a bénulásos polio előfordulása kevesebb mint 1 százalék. Elmondása szerint "a legtöbb eset tünetmentes, vagy enyhe tünetekkel jár, így gyakran észre sem veszik a betegséget". Vagyis úgy gondolja, hogy "több száz, de több ezer" megbetegedés is történhetett, mielőtt regisztrálták a most talált bénulásos esetet.
A mostani esetek után figyelmeztették az országokat, hogy növeljék az oltási arányt, mert előfordulhat, hogy a vírus mutálódhat, rossz higiéniai körülmények között pedig átterjedhet olyanokra, akik nincsenek beoltva ellene.
Magyarországon a gyermekkori kötelező oltások részét képezi a gyermekbénulás elleni is.A rendszeres védőoltást 1959-ben vezették be Sabin csepp formájában. 2002 óta elölt vírust tartalmazó (IPV) oltóanyaggal oltják a csecsemőket, a tetanusz, diftéria, szamárköhögés és a H. influenzae b komponenssel kombinálva. Felnőttek újraoltásához, ha járványos területre utaznak, a kombinált (diftéria - tetanusz gyermekbénulás-+/- szamárköhögés) elleni, elölt vírus tartalmú vakcinát alkalmazzák.
(BBC)