A rajongók megköszönik (40 éves a Mini)

  • - legát -
  • 1999. szeptember 2.

Képzőművészet

Negyven éve kezdődött a Mini (akkor még Austin 7) gyártása, és a kerek születésnap kapcsán kiállítás nyílt a Közlekedési Múzeumban. Mondhatnánk erre, hogy a 47-es villamos meg lassan fél évszázados, aztán mégsem emlékezik rá szeretettel a kutya se, de ez így túl egyoldalú lenne. A 47-es villamosból ugyanis nem gyártottak ötmilliónál többet, és valljuk meg, nem vált a közlekedéstörténet afféle emblematikus járművévé sem. Meg aztán nincs jól működő rajongói klubja Magyarországon.

Kiállítás

Minimánia: 40 éves a Mini

Negyven éve kezdődött a Mini (akkor még Austin 7) gyártása, és a kerek születésnap kapcsán kiállítás nyílt a Közlekedési Múzeumban. Mondhatnánk erre, hogy a 47-es villamos meg lassan fél évszázados, aztán mégsem emlékezik rá szeretettel a kutya se, de ez így túl egyoldalú lenne. A 47-es villamosból ugyanis nem gyártottak ötmilliónál többet, és valljuk meg, nem vált a közlekedéstörténet afféle emblematikus járművévé sem. Meg aztán nincs jól működő rajongói klubja Magyarországon.

És ez a lényeg. Az nem csoda, hogy Angliában büszkén emlékeztek meg a kisautóról, sőt bemutatták a Mini 2000 prototípusát is, ám ahhoz, hogy mindebből Magyarországon (ahol a kocsi inkább a vágy titokzatos tárgya, mintsem igazán elterjedt autó volt) múzeumi kiállítás legyen, elsősorban lelkesedés, a Magyarországi Mini Klub lelkesedése kellett.

Persze ne várjunk sokat. A kiállítás nem több, mint egy fél szoba a városligeti múzeumban, ahol különféle alkatrészek (dísztárcsa, műszerfal stb.) mellett elsősorban modellekkel, szuvenírekkel, fotókkal és történeti ismertetővel találkozhat a látogató. Megtudhatjuk, hogy a kocsit a görög származású Alec Issigonis tervezte, még első rajzai is ott vannak, hogy készült belőle kombi, pick-up és terepjáró változat, hogy a kocsinak olyan rajongói voltak, mint Ringo Starr, Peter Sellers sőt Enzo Ferrari, hogy a Minik sikert sikerre halmoztak a hatvanas évek raliversenyein, hogy a kocsikban keresztirányban elhelyezett motor forradalmi volt a maga idején, az apró, 10 inches kerekekről nem is beszélve.

De azért meglepetés is akad. Már túl vagyunk a kiállításon, amikor egy szinttel lejjebb kiderül, hogy van itt még valami apróság. Az egyik rajongó, Borostyánkői Zsolt ugyanis a múzeum rendelkezésére bocsátotta gondosan felújított ünnepeltjét, egy a hatvanas évek elejéről származó, galambszürke Mini kombit (ami annyi tesz, hogy hosszabb a hátulja), hogy a kiállítás idejére mindenki kedvére gyönyörködhessen benne.

- legát -

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”