Július elején egyik napról a másikra eltűnt a korábban a Széll Kálmán téren gerilla módon elhelyezett Mekk Elek, az ezermester szobra. Az alkotó, Kolodko Mihály tegnap pótolta a hiányt, az ungvári képzőművész készített egy 2.0-s variációt a kultikus bábfiguráról. Azt továbbra sem tudni pontosan, hogyan kélt lába az első miniatűr bronzfigurának; abból, ahogyan letörték, lepájszerolták a szobrot, a szobrász szerint arra lehet következtetni, hogy valaki hazavitte. Persze, nem lehet tudni, nem a főváros vezetése vagy a helyi erők adták-e az ukázt a kecske eltüntetésére. (Kerestük a II. kerületi közterület-felügyeletet, ám egyelőre nem kaptunk választ a kérdéseinkre.)
Fotó: Kolodko Mihály/Facebook | |
Fotó: Kolodko Mihály/Facebook | |
Fotó: Kolodko Mihály/Facebook | |
Kolodko Mihály a Narancsnak elmondta, szívének kedves figura a Koós Iván tervezte, Romhányi József által írt mese alakja. Érlelődött már benne a gondolat, hogy A nagy ho-ho-horgász Főkukaca után kellene Mekk Eleknek is egy szobor, ám az elhatározás akkor született meg benne, amikor meglett a helye is a figurának. Az ötletet az adta, amikor ungvári műhelyében valaki anélkül ismerte fel a Budapest-térképet, hogy rá lett volna írva bármi a városrajzra, mert élénken élt benne a Moszkva tér elhelyezkedése, hisz’ rengeteg kárpátaljai vendégmunkás vár hajnalonta munkára az „emberpiacon”.
Kolodko elmondása szerint nem először fordul elő, hogy elvész a szobra, kárpátaljai alkotásai közül többnek is nyoma veszett már. Mint mondja, ez a műfajjal együtt jár, a semmiből tűnnek elő és a semmibe tűnnek el a szobrok. Lényegében már jó ideje készült rá, mikor és melyik budapesti szobra válik kámforrá.