A gyulai fideszes képviselők nem kértek Novák Katalin állásfoglalásából és az ENSZ határozatából

Kis-Magyarország

Komoly politikai és személyeskedő vitát hozott a békési fürdőváros csütörtöki testületi ülésén az a két határozati javaslat, amely Oroszország Ukrajna elleni agressziójáról szólt. A kormánypárti többség felmondta a békepárti és szankciós propagandamantrát, egyúttal elutasította a köztársasági elnök e tárgyban tett állásfoglalását, valamint világszervezet Magyarország által is támogatott határozatát.

A kizárólag Fidesz-KDNP-s képviselők által március legvégén elfogadott parlamenti határozatot terjesztette a gyulai képviselő-testület elé Görgényi Ernő fideszes polgármester, azzal, hogy annak tartalmával a gyulai képviselők egyetértenek. Anno Szita Károly, Kaposvár kormánypárti polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke kezdeményezte, hogy a még az oroszok által indított háború egyéves évfordulóján benyújtott határozathoz csatlakozzanak az önkormányzatok, ezért tűzte most napirendre a gyulai testület. Mind az írásos előterjesztésből, mint annak szóbeli kiegészítéséből kimaradt, hogy az Országgyűlésben mindebből óriási vita kerekedett. Ráadásul az ellenzék nem támogatta a béke melletti mindenáron való kiállást úgy, hogy a háborús felelősség kérdését több helyütt elmaszatolja a határozat. De az sem világos, hogy a béke, Putyin agresszív politikája mellett, miképpen érhető el.

Leel-Őssy Gábor (DK) önkormányzati képviselő azért bírálta a „békepárti” határozatot, mert nem világos, hogy egy 21. századi európai uniós polgár álláspontját tükrözi, vagy A tanú című nevezetes Bacsó Péter-film szereplői volnánk. Mindezt szégyenteljesnek nevezte. Kifogásolta, hogy a határozatban olyan hazugságok szerepelnek, miszerint a Brüsszelben elfogadott szankciók nem csillapították a háborút, és a magas energiaárakkal az EU csak finanszírozza Oroszország háborúját. Jelezte, arra is valós választ kellene adni, hazánkban miért 25 százalékos az infláció, míg az EU más országaiban 10 százalék alatti. Végül azt kérdezte, ha a szankciók ilyen károsak, akkor miért fogadta el mindegyiket Orbán Viktor miniszterelnök.

Galbács Mihály (Mindenki Magyarországa Mozgalom) ellenzéki képviselő, korábbi fideszes alpolgármester egy, az Ukrajnát ért orosz agresszióról szóló másik határozati javaslatot terjesztett a 14 fős testület elé. Ez kimondja: „ A gyulai képviselő-testület egyértelmű álláspontja, hogy elítéljük az orosz agressziót, elítéljük Ukrajna megtámadását, elítéljük egy független, szuverén országnak a fegyveres megtámadását, és Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett állunk az első perctől.” Hozzátette, a békére kell törekedni, de „ehhez elengedhetetlen, hogy Oroszország haladéktalanul kivonuljon a megszállt ukrán területekről”. Galbács végül azt mondta: „Másrészt Oroszországot felelősségre kell vonni az Ukrajnában vagy Ukrajna ellen elkövetett nemzetközijog-sértésekért, továbbá Moszkvának az okozott károkat is meg kell térítenie. Oroszországnak viselnie kell minden nemzetközijog-ellenes cselekményének jogi következményeit, beleértve az ilyen cselekmények által okozott pusztítás megtérítését, legyen szó bármilyen kárról.” A helyi képviselő egyértelművé tette, hogy

határozati javaslata első része Novák Katalin köztársasági elnök ügyben tett állásfoglalásának szó szerinti idézete, míg a második része az ENSZ közgyűlésének nagy többséggel támogatott határozata, amelyhez Magyarország is csatlakozott.

Ez nem hatotta meg a fideszes képviselőket. Ökrös István a faluját érintő első és második világháborús veszteségekről beszélt és a béke mindenek felettisége mellett foglalt állást. Kónya István kormánypárti alpolgármester azt szorgalmazta, ne játsszon itt senki parlamentet. Arra a felvetésre, hogy a Fidesz által sokat szidott szankciókat miért írta alá a kormányfő, azt javasolta, hogy erről Leel-Őssy kérdezze meg a Miniszterelnökséget. (Apró szépséghiba, hogy azt nem Orbán, hanem Gulyás Gergely vezeti.) Alt Norbert alpolgármester a kormány álláspontját a végsőkig védve kifakadt, hogy ideültethetnék a testület elé Putyint, hogy ítéljék el, ám a legfontosabb a béke. Majd egy nem minden pontján érthető gondolatfutamba kezdett, hogy a háborúval kapcsolatban annyi a manipuláció, hogy igazán nem is lehet tudni, mi történik.

Görgényi Ernő a háború tovaterjedésétől óvott, és visszament egészen az első és a második világháború kissé leegyszerűsített elemzéséig. Majd kifogásolta, hogy Németországban hónapokkal ezelőtt arról folyt a vita, katonai sisakokat küldjenek-e, mára már tankokat, holnap pedig vadászgépeket küldenek. Arról azonban nem szólt, hogy Oroszország minden nemzetközi egyezményt durván megsértve támadta meg a szuverén Ukrajnát, amely immár több, mint egy éve élet-halál harcot folytat önállósága és területi épsége megőrzéséért. Ezt támogatja a nyugat világ, az agresszort és a megtámadottat nem egyszer szándékosan összekeverő magyar kormánnyal ellentétben .

Végül a gyulai fideszes képviselők leszavazták Galbács határozati javaslatát, ezzel kvázi együtt Novák Katalin állásfoglalását és az ENSZ határozatát. Ámde támogatták fideszes és KDNP-s képvéiselők által a parlamentben megszavazott „békepárti” határozatot.

Ez történt csütörtökön a gyulai képviselő-testületi ülésen.

(Címlapképünkön a gyulai fideszes városvezetés: Alt Norbert, Görgényi Ernő, Kónya István)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.