Alternatívok a Bazilika lábánál – az esztergomi Kaleidoszkóp Ház küldetése

  • Matkovich Ilona
  • 2013. július 6.

Kis-Magyarország

Nem a jó hírek közt szoktunk Esztergomról olvasni az elmúlt években. Most mégis egy olyan magántőkéből grundolt kezdeményezést mutathatunk be, melynek szervezői némi jókedvet és kreativitást próbálnak a súlyosan eladósodott város életébe csepegtetni.

„A városban egyre ismertebbek vagyunk, jól gondoltuk, hogy egy ilyen alternatív központ nagyon hiányzott Esztergom életéből. Többször kaptunk ajándékokat, keverőpultot, reflektort, kiszuperált számítógépet, amit mi még használunk. Tömegeket nem tudunk megszólítani, de nem is népünnepélyeket szervezünk” – mondja Gép Katalin, az esztergomi Kaleidoszkóp Ház egyik „lelke”.

false

A ház apró kávézójában ülünk, egy romos, kétszáz éves épület földszintjén. Még 2010-ben határozta el egy esztergomi képzőművészekből, fotográfusokból, bölcsészekből és pedagógusokból álló baráti társaság, hogy megpróbálják felfrissíteni a művészi életet a végsőkig eladósodott városban, ahol kultúrára már régóta nincs miből költeni. A csapat magja Horváth Mihályból (ő a Kaleidoszkóp Ház egyik tulajdonosa, a házat működtető alapítvány is az övé), feleségéből, illetve annak testvéreiből, Gép Katalinból és Gép Sáriból, valamint Szuharevszki Mihály képzőművészből és Ducsai Péter grafikusból áll. Ők és a hozzájuk tartozó kreatív munkatársak az elmúlt három év alatt összművészeti központtá alakították a Bazilika tövében, a Pázmány Péter utca 7. szám alatt lévő helyet: a csapat a politikát kerülve, a művészet és a közösség erejével próbál rendet, lelki erőt és hitet teremteni Esztergomban, amely önhibáján kívül változott sötét pontjává az országnak.  

Mozi, irodalom, zene

A 2010-es nyitás után a kétszintes zegzugos épületben helyi művészek állítottak ki, majd hamarosan filmklubot is nyitottak, miután Esztergomban már régóta nem működött a mozi. Azóta alakult jógacsoport, rajziskola, voltak színházi előadásaik, a gyerekeknek nyaranta művészeti tábort szerveznek, a helyi pszichiátriai intézetben lakók egy csoportja művészetterápiás oktatásra jár ide, nemrég pedig Lovasi András zenekara, a Kiscsillag lépett fel a házban. Az irodalmi tanodában kéthavonta olvasnak együtt, legközelebb Cserna-Szabó András új könyve, a Szíved helyén épül már a halálcsillag kerül sorra. „A kortárs művészet nem bezárkózást jelent” – vallják határozottan a házban.

Nyaranta a kerthelyiségben, ősztől a koncertteremnek kialakított barlangban szól élőzene. A helyi tizenévesekből szerveződött a Fiatal Kreatívok Csoportja, akik rendszeresen járnak a házba alkotni, és segítik a kiállításszervezők munkáját: ha kell, falat, széket festenek, táncot tanítanak, gyerekekkel foglalkoznak, vagy épp kávét főznek. Idén tavasszal a Kaleidoszkóp Mező Fesztiválon Katherine Gáll svájci operaénekes sokszereplős performanszot szervezett, ahova a kassai Thália Színház látványtervezője, Őry Katalin varrt jelmezeket. „Először rácsodálkoznak az emberek, mert egy picit provokatív, aztán megkérdezik, mikor rendezünk ilyet újra. Privát házak nyílnak meg ilyenkor a látogatók előtt, miután megkérdezzük a háztulajdonosokat, hogy van-e kedvük kinyitni a kertjüket egy kiállításhoz” – mondja Gép Katalin.

MMA? Ne provokáljon!

A Kaleidoszkóp Ház az elmúlt három évben 96 kiállítást hozott létre környékbeli és külföldi részt vevő művészekkel. A Piknik Művészeti Egyesülettel közösen művésztelepet szerveztek, bevonva a város fiataljait is az alkotásba, az Artist Residency program keretében az emeleten kialakított művészlakásban fogadják az itthoni vagy külföldi művészeket egy hónapos alkotásra, illetve kiállításra. A Kaleidoszkóp Ház kapcsolatban áll a párkányi BridgeGuard programmal, amelynek célja, hogy a világ legtávolabbi pontjairól érkezett művészek keressenek választ arra, hogyan használhatná ki Szlovákia és Magyarország a Mária Valéria híd nyújtotta előnyöket az emberi kapcsolatok építésében.

És hogy miből működnek? Magánpénzből, főleg a házat működtető alapítvány állja a számlákat. Igaz, az indulás óta jelentkeztek mecénások is, és olykor adományok is akadnak. Amikor arra kérdezünk, hogy pályáznak-e az MMA-nál művészeti tevékenységre, kiállításszervezésre, katalógusra vagy hasonlókra, érdeklődésünket szinte provokációnak tartják a ház vezetői.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.