Enyhítette az ítéletet a bíróság a Botkát célzó parkoló-ügyben

Kis-Magyarország

Mind a vád, mind a védelem számára felemás ítélet született péntek délután a Gyulai Törvényszéken a szegedi parkolóbérlet-perben. Az ügyészség súlyosbításáért és letöltendő börtönbüntetésért, míg a védelem felmentésért fellebbezett. Ehhez képest a Szegedi Közlekedési Vállalat volt vezetői és városháza több vezetője a bűnösség megállapítása mellett csak pénzbüntetésben részesült. Az ítélet nem jogerős.

A védelem által keményen bírált és súlyos kifogásokkal illetett első fokú bíróság által megállapított tényállás szerint a Szegedi Közlekedési Kft. és a szegedi önkormányzat között létrejött szerződés alapján a társaság üzemeltette az önkormányzat tulajdonában lévő parkolóhelyeket. A parkolási díjak beszedéséből, a jegyek és bérletek eladásából származó bevétel az önkormányzatot illette, de a bevételeket a kft. szedte be és számolta el.

A Tisza-parti önkormányzatnál évente döntöttek arról, hogy kik részesüljenek ingyenesen éves parkolóbérletben. Ezen személyek listáját 2008-tól a Kalmár Gábor kabinetvezető állította össze. Ezt a listát vezetői értekezleten hagyták jóvá, majd a kabinetvezető a főjegyző utasítására eljuttatta a közlekedési cég vezetőjének.

A listákat a főjegyző és Solymos László alpolgármester írták alá azzal, hogy a Szegedi Közlekedési Kft.-től kérték a parkolóbérletek kiadását, amelyek végül a kabinetvezető révén jutottak el évente a 65 érintetthez. Így a közgyűlés tagjaihoz, a térség országgyűlési képviselőhöz, a díszpolgárokhoz, valamint a rendőrség és ügyészség vezetőihez.

Hűtlen kezelés vagy „ügyészségi szöveggyűjtemény”?

Az első fokon eljáró Gyulai Járásbíróság szerint a vádlottak az érintett időszakban – jogszabályi háttér hiányában – nem voltak jogosultak arra, hogy ingyenesen igényeljenek vagy juttassanak másoknak parkolóbérleteket. A társaság az érintett időszakban, 2008 és 2012 között összesen 307 darab bérletet adott ki ingyenesen.

A hat vádlott – áll az első fokú ítéletben – hűtlen kezelést követett el, s ezzel összesen 40 millió forintos kárt okozott a szegedi önkormányzatnak. Ezért a hat vádlott mindegyikét, a közlekedési cég volt vezetőit, a főjegyzőt, a volt alpolgármestert és a kabinetvezetőt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte az elő fokon eljáró bíróság.

Volt-e felhatalmazása a városvezetőknek?

Volt-e felhatalmazása a városvezetőknek?

Fotó: A szerző felvétele

A másodfokú eljárásban az ügyészség súlyosbításáért, míg a védelem, bűncselekmény hiányában való felmentésért fellebbezett. A jogi összecsapásban a védelem „ügyészségi szöveggyűjteménynek” nevezte az első fokú ítéletet és indoklást, amely még központozását tekintve is megegyezett a vádirattal.

Az egyik védő szerint az ítéletben „nem végzett önálló mérlegelést az első fokú bíróság, és teljesen alávetette magát az ügyészségnek.” De elhangzott az is, hogy a megállapított „első fokú ítélet egyetlen terméke a büntetés kiszabása volt, mert az már mégsem ügyészi feladat.”

Vaktában történt lövöldözés

A védelem egy 1994-es törvényre hivatkozva bizonygatta, hogy a szegedi önkormányzatnak joga volt olyan fontos közhivatalt viselő személyeknek ingyenes parkolóbérletet adni, aki szoros kapcsolatban álltak a velük, ráadásul semmilyen anyagi veszteség nem érte mindezzel Szeged városát. Az ügyészség ezekre a felvetésekre semmilyen módon nem reagált a perbeszédek elhangzása után.

Az utolsó szó jogán a volt főjegyző alapjaiban vitatta a büntetőeljárás alapjait és az eljárást „vaktában leadott lövöldözésként” jellemezte. Védője arra hívta fel a figyelmet, ha annak idején tanúként „nem szolgáltat adatokat a később begyanúsított főjegyző, ma nem is lenne per”. Másrészt arra hivatkoztak, hogy a parkolóbérletekkel kapcsolatos gyakorlat minden magyar megyeszékhelyen hasonlóan működik. A helyzet pikantériája, hogy a szegedi ügyészség vezetői is kaptak az ingyenes juttatásból, és évekig nem jelezték, hogy ez probléma volna.

A másodfokon ítélkező Gyulai Törvényszék a 2008 és 2009-es cselekményeket elévültnek tekintette, de egyebekben kimondta, hogy az első fokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, bizonyításai és jogszabály-értelmezései helyén valóak voltak, így a bűnösség kérdését helyesen állapította meg.

Az elévült cselekményeket nem számítva a másodfokon eljáró bírói tanács fenntartotta az első fokú ítéletet. Azonban kimondta: a cselekmények megítélésében, a felfüggesztett börtönbüntetéssel eltúlzott joghátrányról rendelkezett a Gyulai Járásbíróság, amelyet minden esetben pénzbírságra változtatott a Gyulai Törvényszék. A pénzbírság összege 1,3 és 2,5 millió forint közötti összeg lett.

Élénk sajtóérdeklődés...

Élénk sajtóérdeklődés...

Fotó: A szerző felvétele

Mindenki fellebbezett

Az ügyészség súlyosbításért, felfüggesztett szabadságvesztésért, míg a vádlottak és védőik bűncselekmény hiányában történő felmentésért fellebbeztek. Az eltérő ítéletek miatt az ügy a Szegedi Ítélőtáblán folytatódik.

Az ügyet sokan – kimondva, kimondatlanul – Botka László szegedi polgármester elleni hadjárat részének tekintették, akit a Fidesz régen szeretne kiütni a szegedi városvezetői székéből. Botkát végül nem sikerült leültetni a vádlottak padjára, de közvetlen munkatársait ott találjuk. Botkát az ügyben tanúként hallgatta meg az első fokú bíróság. A kormánypárti sajtó kitüntető érdeklődése mindvégig jól érzékelhető volt az ügyben.

(Címlapfotónkon a szegedi városháza, a felvétel forrása: wikipédia.org.)

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”