Kelet-Magyarország

Balos vagy? Mehetsz!

Kis-Magyarország

Dóra Kelet-Magyarországon él, és a helyi hatalom nem kedveli őt. Több munkahelyről kirúgták már, függetlenül attól, hogy az önkormányzati fenntartású volt-e vagy – elvileg legalábbis – az üzleti szférához tartozott. Kérésére nem közöljük a település nevét. A történetet saját elmesélésében adjuk közre.

A tavaly őszi helyhatósági választáson a helyi Fidesz nagyon meglepődött, hogy én, mint szocialista jelölt, egyedüli baloldaliként bekerültem a testületbe. Az az igazság, hogy nem számoltak velem. Már az alakuló ülésen kiderült, szálka vagyok a szemükben, zavarom az összképet. Ekkor már nem volt munkahelyem, mert az új kormány megszüntette a helyi vidékfejlesztési irodákat, így 2010 júniusában kereset nélkül maradtam. Az újonnan megválasztott polgármestertől, mivel régóta ismer, ígéretet kaptam, hogy segíteni fog, mert szüksége lenne a szakmai tudásomra. A budapesti egyetemi diplomám és nyelvtudásom itt, majdnem az Isten háta mögött, sokat ér.

Aztán tavaly ősszel a polgármesterünket megválasztották a kistérségi társulás elnökének, így, ha nagy nehezen is, de felvett a társuláshoz. Igaz, sokatmondóan csak egyéves szerződést kínált nekem, ami aligha volt a bizalom jele. Ezt még megelőzte egy négyszemközti beszélgetés, ahol közölte, ha lemondok a képviselői mandátumomról, akkor kaphatok egy sokkal jobb és jövedelmezőbb állást. Ezelőtt még soha nem zsaroltak meg, s furcsa volt átélnem, hogy ezt ilyen szemrebbenés nélkül megtették. Egy kis csönd után nagy meggyőződéssel mondtam nemet az ajánlatra.

A kistérségi munkát alig kezdtem el, két hónap után máris benyújtották a számlát. A bűnöm az volt, hogy a februári testületi ülésen, egyedüliként a képviselők közül, kérdéseket tettem fel a város készülő költségvetéséről, s mivel nem kaptam megnyugtató válaszokat, ezért egyedüliként, nem szavaztam meg a büdzsé tervét. Egy hét múlva érkezett a telefonhívás a polgármestertől, aki közölte, hogy „eddig tartott a foglalkoztatásom”. Ő ugyanis azt gondolta, hogy képviselőként csak végigülöm a négy évet, a kistérségi státusért pedig legyek örökre hálás neki. Később személyesen is találkoztunk, ahol többórás vita után – mint ő maga fogalmazott – nagy kegyesen még három hónapot aláírt nekem. Aztán, mint aki jól végezte a dolgát, kirúgott. Ez tavasz közepén volt.

A legfrissebb fejlemény, hogy nemrégiben jelentkeztem az egyik helyi pénzintézethez. A meghirdetett pénztárosi pozícióhoz aligha kellett egyetemi végzettség, mégis nagy szerencsémnek tartottam, hogy felvettek. Egy hétig tartott az öröm, majd beütött a ménkű. A kirendeltség vezetője behívott a szobájába, és határozottan közölte: fentről leszóltak, hogy engem hiba volt ide felvenni. Se köpni, se szólni nem tudtam. Felhívtam a polgármestert. Tőle tudtam meg, hogy ha némi ütemkéséssel is, de megkereste őt a takarékszövetkezet volt vezetője. Róla tudni kell, hogy minden értelemben nagy támogatója a helyi Fidesznek és a jobboldali városvezetőnek. Abban egyeztek meg, hogy az elnyert állásom felmondására kérik a sok önállósággal nem rendelkező kirendeltség vezetőjét. Az eredmény ezek után nem volt kétséges. Elérték, amit akartak. Megint nincs munkahelyem, se keresetem a bruttó negyvenezres képviselői tiszteletdíjat leszámítva. Ezután a polgármester egy négyszemközti beszélgetésen félreérthetetlenné tette: mindennek nincs szakmai oka. Tudtomra adta, mindezt baloldali szerepvállalásomért kaptam, de aztán egy kicsit elvesztette a fejét, és felsorolt több megyei és országos MSZP-s politikust is, akik felelősek azért, hogy velem ez történt. Legvégül Gyurcsány Ferencet említette. Gyűlölet égett a szemében. Ezzel nem tudtam és nem is akartam mit kezdeni. Végül jelezte, irritálja és idegesíti őket, hogy képviselőként kérdezni merek, s hogy kritizálom munkájukat, döntéseiket. Pedig ennek a demokráciába bele kell férnie – próbáltam a valóságba visszazökkenteni őt a siker legkisebb esélye nélkül. S mert övék a hatalom, sikerült ellehetetleníteniük. Ebben a sok hátránnyal küzdő térségben egyáltalán nincs, vagy csak alig van munkahely. A minap jártam bent a szomszédos, nálunk nagyobb város munkaügyi kirendeltségén, ahol három műszakos szövőnői állást kínáltak nekem, aki az elmúlt tíz évben a meglévő mellé még két diplomát szereztem. Az állást végül nem fogadtam el, három műszakban nem tudtam elvállalni a munkát. A családom és a házunk miatt nem tudunk mozdulni. Szomorú és elkeseredett vagyok. Nem tudom, hogyan vészeljük át az elkövetkezendő három évet, és semmi garancia, hogy utána nem ők maradnak pozícióban.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.