Ez is családban marad: Saját lánya lenne a „vakkomondoros” Balogh utóda

  • Szlavkovits Rita
  • 2016. október 1.

Kis-Magyarország

Balogh azután mondott le, hogy jogerősen elítélték élettársa megveréséért. Fülöpházán így a hétvégén polgármestert is választanak, itt Balogh lánya a legesélyesebb.

„Ja, tényleg. Vasárnap szavazni kell, megyünk!” – mondja egy fülöpházi férfi, aki éppen a Patkó vendéglőbe igyekszik. Pár mondat után kiderült, hogy a polgármester-választásról meg is feledkezett, de amikor emlékeztettem, akkor már csak legyint. „Oda nem megyünk, minek? Úgyis mindegy” – de megmagyarázni már nem akarta, hogy miért is gondolja így, hogy mindegy, ki is lesz a polgármester Fülöpházán.

Kocsma, hangulat

Egyébként azért kell idő előtt polgármestert választani Fülöpházán, mert a nyáron Balogh József lemondott tisztségéről. Ezt a korábbi országgyűlési képviselő azt követően tette, hogy másodfokon, jogerősen tíz hónap felfüggesztett börtönre ítéltek, mert 2013 áprilisában ököllel többször arcon ütötte élettársát, akinek emiatt eltört az orr- és járomcsontja. Balogh a lemondással valójában csak elébe ment a történéseknek, mivel jogerős ítélet esetén az önkormányzatnak méltatlansági eljárást kellett volna folytatnia.

A falu

A falu

 

 

A Kecskeméthez közeli faluban nagyjából ezren lakhatnak, egy óra alatt körbe lehet járni a kis utcákat. Ottjártunkkor csak néhány macska sétálgatott az aszfaltos utakon, így bementem a férfi után a kocsmába, hátha szóba tudok elegyedni valakivel. Ahogy beléptem, már tudtam, hogy ez nem fog menni. Belerezegtek az ablakok, úgy üvöltött a zenegépből a „köcsögafőnökömmárnemisköszön” ismeretlen nóta. Azért a pult mögött kiszolgáló lány megértette, hogy kávét szeretnék, amivel kimenekültem a kerthelyiségbe. Pár évvel ezelőtt épp itt magyarázta el nekem pár férfi, hogy Balogh polgármester csak azt rontotta el, hogy belekeverte a komondort, egyébként nincs azzal semmi baj, ha valaki egy kicsit móresre tanítja az asszonyt. Ezúttal azonban nem volt esélyem nagy beszélgetésekre, vasárnap délelőtt már tetőfokára hágott a hangulat. Amúgy az egész faluban semmi jelét nem láttam annak, hogy itt egy hét múlva polgármestert választanak.

„A polgármester-választás miatt jött, ugye?” – szegezte nekem a másik sarkon egy asszony. „Nézze, nekünk nagyon jó lesz a Csilla” – folytatja az asszony, aki megállított. „A múltban történtekkel mi már nem foglalkozunk” – tette hozzá.  Amikor rájött, hogy nem is Balogh József „asszonyverős” bírósági ügye miatt furcsállom a rokon jelöltként való indulását, hanem az „örökletes” polgármesterséget firtatom, nem is nagyon értette az asszony, hogy mi a gondom. „Nekünk jó lesz így, végre történhet valami, valami jobb.” Nagyné Balogh Csilla egyébként öt éve a hivatalvezető Fülöpházán – azaz ismeri a „járást”.

Szóltak, hogy induljon

A faluban nincsenek plakátok sem a villanyoszlopokon, sem a hirdetőtáblákon. Csak négy, a népszavazásra buzdító zászló leng a szélben, de a polgármesteri kampányának semmi nyoma. Csupán a választási bizottság hivatalos közleményeit ragasztották ki a művelődési ház bejáratához és a falu két buszmegállójára, illetve néhány hirdetőtáblára. Ezekből az is kiderült, hogy összesen 24 darab ajánlószelvényt kellett összegyűjteni azoknak, akik polgármesternek jelöltették magukat.

A hivatal

A hivatal

 

 

„Nekem néhányan szóltak a faluban, hogy induljak” – magyarázza az egyik jelölt, Lesi Árpád Mihály, aki egyébként jelenleg is alpolgármester. Lesi a faluban lakik, de ottjártamkor éppen úton volt, így telefonon beszéltünk. Valójában ő sem tartotta különösnek, hogy Balogh lánya is indul a választáson, bár szerinte valamiért fontos számukra a poszt, azt pontosan nem tudja Lesi, hogy mi van a háttérben. „Azon csodálkozom, hogy Csilla köztisztviselőként legalább kétszer annyit keres, mint amennyit polgármesterként. Vajon miért cseréli fel a jól fizető állását?” – gondolkodik hangosan a férfi. Arra a kérdésemre, hogy vajon miért nem kampányol senki, hogy minél többen szavazzanak rá, nincs válasza. Lesi Árpád Mihály csak azt magyarázza, hogy valamit lendíteni kellene a falun, hiszen ott áll az évekkel ezelőtt sok pénzből megépített vágópont, tésztaüzem és egyik sem működik. „Munkahelyek kellenek, ez a legnagyobb gond” – győzköd az alpolgármester. Majd hozzáteszi, hogy fent is van az interneten a programja.

Az „örömapa”

„Bárki indulhatott volna” – hárít gyorsan maga Balogh József, amikor arról faggatom, hogy nem tartja-e problémásnak, hogy saját lánya indul a lemondása miatt megürült polgármesteri székért. „Van három szép gyermeke a lányomnak, itt él a faluban, képzett, jártas a falu ügyeiben. Ha nem okoz neki hátrányt a sajtó hírverése, akkor akár nyerhet is vasárnap. Amennyire tudom, nincs is senkinek baja vele” – teszi hozzá a júniusban posztjáról lemondott Balogh, aki a legfrissebb hírek szerint már zöldségesként és kereskedőként próbál meg érvényesülni.

Balogh még a Parlamentben

Balogh még a parlamentben

Fotó: MTI

 

Még több Balogh

A polgármesterről szóló korábbi portrénkat itt olvashatja.

Amikor a másik jelöltet, a jelenleg is alpolgármester Lesi Árpád Mihály nevét említem, úgy reagál Balogh: „Én hoztam annak idején ide, a fia Kunszentmiklóson polgármester, hadd legyen ő meg itt alpolgármester. Egy oldalon álltunk, most meg felizzították, hogy induljon. Nem is értem Árpádot” – magyarázza értetlenkedve a bíróságon asszonyverésért elmarasztalt expolgármester, aki szerint egykori „bajtársa” ígér fűt-fát, de a régóta használaton kívül álló, önkormányzati pénzből megépült tésztaüzemet, vágópontot ő sem tudja majd beindítani. Balogh egyébként megkeseredett, úgy véli, ha magánvállalkozóként történt volna meg vele a múltbéli história, akkor vígan dolgozhatna tovább. Úgy érzi, hogy az esete akár alkotmányellenes is lehet. „Én nem ágáltam, lemondtam, de mi hasznom belőle?”

Csillának drukkolnak

Balogh egykori képviselőtársai, kivéve a lánya ellen induló Lesi Árpádot, mindnyájan „Csillának” drukkolnak. Csaplár Tibor túl bőven nem akarta kifejteni, hogy miért gondolta így, Juhász István is udvariasan elzárkózott, annál beszédesebb volt a negyedik képviselő, Molnár Imre. „Én jól ismerem Jóskát is, Csillát is. Csilla képzett, most tette közzé a legújabb programját. Tudja, hogy szegény a falu, ő tud segíteni majd a pályázatokban. Eddig is jól dolgozott együtt a testülettel, eztán is fog, csak másképp. Ingyencsatornát, meg mindenfélét, amiket Lesi ígért, az csak ígéret. Ha ő lesz, megmondom magának, eltűnik a föld felszínéről Fülöpháza” – zárta le keményen a beszélgetést Molnár.

Szerettem volna találkozni Nagyné Balogh Csillával is, ottjártamkor nem sikerült. Telefonon is kerestem a hivatalban, ahol dolgozott, de itt csak annyit közöltek, hogy közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonya, elérhetőséget nem tudnak adni. Balogh lánya a Facebookon közzétette elképzeléseit. Ebben a néhány sorban a fiatal nő iskoláit sorolja, köztük a Közszolgálati Egyetemet. Mivel öt éve a helyi polgármesteri hivatalban dolgozik, arról is ír, hogy eligazodik a pályázatok készítésében. A falu források híján van, így a polgármesteri székre apja után pályázó Csilla egyetlen utat lát a falu előtt, ha sokat és jól pályáznak.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)