„Jövőre én már nem leszek Fidesz-szavazó” – Helyi reakciók a vízkorlátozás után

  • narancs.hu
  • 2013. augusztus 7.

Kis-Magyarország

A botrányos ózdi vízkorlátozás helyszínén a helyiekkel beszélgettünk a kialakult helyzetről. Fotógaléria.

A kiindulási helyzet a következő: hétvégén a működő 123 közkútból 62-nél csökkentették a víznyomást, 27-et pedig megszüntettek Ózdon. Utóbbi indoka az volt, hogy azokat a lakosság pazarló módon használja. Mindez évi 12-15 millió forint veszteséget okoz a városi költségvetésben.

false

 

Fotó: A fotókat Kovács István készítette

A jelentős központi elvonások miatt a kiadások további mérséklését célozta meg a város, amelynek egyik pontja a vízfogyasztás visszaszorítására irányult. A vízügyi szakemberek sokallták a közkifolyóknál mért vízmennyiséget – ezt nem tartották indokoltnak a környék létszámára vetítve. A szűkítés – illetve az arról hírt adó blogbejegyzés – azonban közfelháborodást keltett, mivel az  önkormányzat épp a legnagyobb melegben korlátozta a vízellátást a legszegényebb ózdi telepeken.

false

Érdeklődésünkre az Ózdi Vízmű Kft.-től megtudtuk: a közeli hétvégi telkek közelében gyakran megtöltik a csomagtartóban szállított edényeket vízzel, esetenként akár 200-300 literrel is. A közterület-felügyelők is figyelik a közkutakat, és többször adtak jelzést a vízcsapokra szerelt slagokról, amelyeken órákon keresztül locsolták a kertet vagy éppen medencét töltöttek fel. Ezek után döntöttek június 27-én a testületi ülésen a részleges vízkorlátozásról: ez azonban nem az igazán pazarlókat, hanem a leginkább rászorulókat sújtotta.

false

Most a korábbi fél perc helyett három percig folyik ki 10 liter víz a közkútból.

false

Mekcsey úton Kiss Gyula háborog a korlátozott víznyerés miatt. Három gyermekkel öten élnek egy háztartásban. Főzni, mosni, mosakodni, inni is kell. Azt mondja, ebben a hőségben még a vízért is meg kell izzadniuk, mert sokára lesz tele a vödör. Az előttük lévő csapról szerinte 40-50 család hordja a vizet az egyre romosabbá váló városrészben.

false

Az utca másik víznyerő helyéről a 8 éves Laló ötliteres flakonban szállítja az innivalót. Naponta ötször is fordul, mert a friss hideg vizet szereti a négy testvére. Kijelenti, hogy jobb volt, amíg rendesen folyt a víz, mert „így sokáig kell nyomni a csapot”.

false

Bokros Károlyné rafináltabb, ő csavarhúzóval támasztja ki a lenyomókart, miközben hangoztatja, hogy ez nem jól van így. Kell a víz mindenhez, főleg a gyógyszerek beszedéséhez, és örül, ha baj nélkül hazaér a vödörrel. Úgy emlékszik, nem ezt ígérték a mostani politikusok, amikor kampányoltak.

A Dózsa György úton Harkály Antal azt mondja: ő nem lesz jövőre Fidesz-szavazó. Hat kiskorú gyermeke van, és arról panaszkodik, hogy másfél éve még közmunkát sem kap. Nyolcan élnek 120 ezer forintból, ami a családi pótlékból és a gyesből jön ki. Van saját kútjuk, így csak inni és főzni szoktak a csapvízből. Ennek ellenére nem érti, miért ez a nagy korlátozás, amilyenre korábban soha nem került sor Ózdon. Szerinte az intézkedés hasonló, mint a 2012-ben szintén nagy közfelháborodást kiváltó városi autóbusz-közlekedés karcsúsítása volt.

 

A Hétes-telepen egyetlen közkút maradt, egy napra ott is beépítették a szűkítőt. A hőségriadó elrendelése után azonban a múlt héten csütörtökön visszaállt az eredeti állapot, és teljes nyomással tudják tölteni az edényeket.

false

Van viszont egy működő fürdőház is a városrészben, ami Bódis Kriszta nevéhez kötődik. A telepen tapasztalt állapotok miatt két éve adták át a fürdésre és mosásra kialakított épületet. Mivel nem találtak gondnokot, most a kulcs körbejár a családoknál, és bárki fürödhet.

false

A következő városrész a Kiserdőalja, ahol a forróság ellenére hatalmas tócsában áll a csapból kifolyt víz. Mária keményen szidja a városvezetést, amiért meg kell szenvednie tíz liter vízért. Két gyerek egymást felváltva a csap alá fekszik és kortyolgatja a kellemesen hűsítő vizet. Rájuk szól, hogy hozzanak poharat, mert így sok elfolyik. Aztán ráakasztja vödrét a kútfőre, majd lassan csordogálni kezd a víz.

false

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.