Két éve ígérik, de sehol sem tart a geszti Tisza-kastély felújítása

Kis-Magyarország

A miniszteri biztos szerint várhatóan a nyáron kezdődik a geszti Tisza-kastély renoválása. Ez már a sokadik dátum mind a projektkezdésről, mind a lehetséges befejezésről. Az árak közben emelkednek, az udvari beszállító pedig nyert.

Nemzeti emlékhely lesz a Békés megyében található geszti Tisza-kastélyból, amelyet elkészülte után a kormány átad a református egyháznak. A reformátusok egyik meghatározó szellemi központját hozzák létre az épületben – számolt be még 2019 júniusában a beol.hu Lázár János egy Facebook-bejegyzésére és videójára hivatkozva a fejlesztésről. (Hogy mit jelent a „meghatározó szellemi központ”, nem tudni.)

Lázár sok egyéb megbízatása mellett ennek a projektnek a kormánybiztosa. 2019 nyarán a hódmezővásárhelyi fideszes országgyűlési képviselő azt mondta, két év alatt helyreállítják a romos épületegyüttest. Azóta éppen két év telt el, de a felújítási munkák még el sem kezdődtek. Arra egyébként sem korábban, sem most nincs érdemi magyarázat, hogy az adófizetői pénzből teljes körűen felújítandó kastély tulajdon- és kezelői jogát az állam miért adja át ingyen a református egyháznak. Lázár ezt azzal indokolta, hogy több mint száz évvel ezelőtt a Tisza Kálmán és Tisza István „sokat tett a honi reformátusokért”.

Ellentmondások sora

Lázár közösségi oldalán 2019. október 31-én arról számolt be arról, hogy 2020-ra megújul a geszti Tisza-kastély, holott akkor a projekt közbeszerzési eljárását még ki sem írták, így esély sem volt arra, hogy az általa jelzett időpontra az országnak két miniszterelnököt adó Tisza-család sasfészke megújuljon. Ebben a kastélyban töltötte élete meghatározó részét Tisza Kálmán, aki 1875 és 1890 között volt kormányfő, valamint itt született Tisza István, aki előbb 1903 és 1905, majd 1913-1917 között volt az ország miniszterelnöke. Tény, a trianoni békediktátummal a Békés megyében fekvő Geszt az ország keleti szélén találta magát, a második világháborút követő kommunista korszakban pedig a Tiszák tevékenysége nagyjából "a múltat végképp eltörölni" kategóriájába esett . Ebből eredően a kastély állapota – a hosszú évtizedek alatt, beleértve a rendszerváltás óta eltelt több mint harminc évet – erősen romlott.

 
A kastély jelenlegi állapotában
Fotó: A szerző felvétele/Bod Tamás

2020 januárjában egy geszti sajtótájékoztatón Lázár arról számolt be, hogy még abban az évben megkezdődik a Tisza-kastély felújítása, noha korábban azt ígérte, hogy erre az időpontra már befejeződik a projekt. Ám az elmúlt év is úgy telt el, hogy a felújítás megkezdése ügyében nem történt semmi. Tavaly januárjában a program kormánybiztosa elmondta, hogy a beruházásra 6-6,5 milliárd forintot biztosít a kormány. További ellentmondás, hogy a Közbeszerzési Hatóság csak 2020. december 1-jén tette közzé a geszti Tisza-kastély rekonstrukciójának első ütemére szóló pályázati kiírást, amelyet már ez év tavaszán Orbán Viktor veje, Tiborcz István üzlettársának cége, a West Hungária Bau Építőipari Kft. (WHB) és a budapesti BUILD IT Mérnökiroda Kft. kettőse nyert el, amint erről a 24.hu áprilisban beszámolt. A mostani megbízás csak a Tisza-kastély és a 27 hektáros park felújításának első üteme, amelyben a cégek a meglévő állapotról a rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotra újítják fel a kastélyt, a hozzá tartozó tiszttartó házat, valamint a kriptát.

A tervek megvannak, de...

A Magyar Közlöny május 31-i számában megjelent kormányhatározat értelmében az első ütem munkálataira közel 7 milliárd forint áll rendelkezésre, amelynek forrása a Gazdaságvédelmi Alap. „A munkálatok várhatóan nyáron kezdődnek” – nyilatkozta az MTI-nek a héten a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram miniszteri biztosa. Virág Zsolt kifejtette, az előkészítő szakasz befejeződött.

Megvan az építészeti engedélyezési terv, és nemzetgazdasági szempontból is kiemelt projektté nyilvánították a rezidencia korszerűsítését.

A miniszteri biztos hozzátette még: elkészültek a kiviteli tervek és lezárult a generálkivitelezési tender is.

Arról viszont nem szólt, hogy mi van abban a nem várt esetben, ha mégsem kezdődne meg a kivitelezés még a nyár folyamán. Annyit mindenesetre tudni lehet, hogy az első ütem munkálatai 18 hónapig tartanak, így a legkedvezőbb forgatókönyv esetén is csak 2023-ra készülhet el a projekt első része. Annyi biztos, hogy ebben az ügyben a sok ellentmondó nyilatkozat és egymást kizáró, valamint folyamatosan húzódó határidő mellett aligha lehet biztosat mondani a geszti Tisza-kastély projektjéről.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. Ezt a rovatát vidéki újságírók írják szűkebb környezetük országosan is fontos eseményeiről. Életbevágónak tartjuk, hogy Magyarország lakói értesüljenek olyan helyi történetekről és véleményekről, amelyeket a kormányhatalom eltitkolni igyekszik.

Nézzen be a magyarnarancs.hu-ra mindennap: itt ingyenesen megtalálja a nap legfontosabb híreit, és még sokkal többet. De a nyomtatott heti Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. S ha tetszett, amit olvasott, kérjük, támogasson minket.

Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.