Kiskunfélegyháza

Könnyen kirúgható jegyzők – az első áldozat

  • Kohout Zoltán
  • 2013. január 17.

Kis-Magyarország

Egy törvénymódosítás felszámolta a települések jogszerű működésének garanciáját: a jegyzői státusz biztonságát. Az első áldozatot az a kiskunfélegyházi polgármester ejtette, akinek tevékenységével kapcsolatban a főügyészség indított nyomozást.

Bizalomvesztésre hivatkozva mentette fel dr. Csölle Yvette jegyzőt Kapus Krisztián, Kiskunfélegyháza polgármestere január első munkanapján. Döntését már a testület hozzájárulása nélkül keresztülvihette a város vezetője, ugyanis az önkormányzati törvény idén életbe lépett módosításával a jegyző kinevezése, illetve felmentése már nem a képviselő-testülethez, hanem a polgármesterhez tartozik.

Semmi veszélyérzet
„Pedig rá szavaztam, és megvolt a bizalmam benne hivatalvezető jegyzőként is” – mondja Csölle Yvette a magyarnarancs.hu-nak Kapus Krisztiánról. A polgármesterrel 2010-es kinevezése után többször is foglalkozott a sajtó, újabban azonban nem éppen a „jótettei” kapcsán (lásd korábbi, Bunyós a polgármester, szakad a Fidesz-frakció című cikkünket). A hivatalából most felmentett jegyző elmondta: huszonkét éves szolgálati ideje alatt nem tapasztalta, hogy valakiből ennyire hiányozzon a veszélyérzet és a közigazgatás működésének ismerete, mint a félegyházi polgármesterből.

A jegyzőnő kezdettől érezte, hogy ez a ciklus „nehéz menet lesz”, de sosem merült fel benne, hogy összekeverje a lojalitást a cinkossággal. „Sosem voltam konfrontatív alkat, úgyhogy mindig igyekeztem vázolni, megértetni, hogy mi és miért szabálytalan, minek mi a kockázata. Úgy éreztem, annyira biztos a pozíciójában, még politikailag is, hogy semmiféle veszélyérzete nem volt.” A jegyzőnő többször próbálta a polgármestert figyelmeztetni a problémákra, de – mint mondja – Kapus ezt nem vette figyelembe. „Eleinte bizalommal voltam iránta, de amikor az embert a Budapesti Központi Nyomozó Főügyészségre hívják, és tanúként hallgatnak meg a szabálytalanságokról, akkor ott csak az őszinteség és a felelősség számít.”

Középen Kapus


Középen Kapus

Fotó: MTI

Arról, hogy milyen konfliktusok voltak a jegyző és a városvezető közt, álljon itt egy példa, a már idézett júniusi cikkünkből: Kiderült, „hogy szintén a képviselő-testület kizárása mellett akart szerződést kötni a városvezetés egy személy- és vagyonvédelmi céggel a polgármesteri hivatal őrzésére. Sem az önkormányzat szakbizottságai, sem a képviselők nem tudtak erről, miközben a Bácskomplex Security Kft.-vel való megállapodás éves díja csaknem 8 millió forint lett volna. Bár a tendert a jegyző írta ki, a Bácskomplex ajánlatát csak a polgármester látta, a szerződést ő kötötte meg a nyertes Bácskomplexszel. Végül a jegyző lépett: év elején hiányosnak találta a cég engedélyeit, így a polgármesteri hivatal őrzését nem láthatja el a Bácskomplex. Ebben az ügyben hivatali visszaélés gyanújával indult nyomozás a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon, ahonnan átkerült a Központi Nyomozó Főügyészséghez.”

Amikor a parlament megszavazta a jegyzők jogállásáról szóló törvénymódosítást, Csölle Yvette számított rá, hogy felmenthetik. „Vágta a centit. Hivatalszerte köztudott volt, hogy ki fog rúgni” – mondja a március 3-áig felmentési idejét töltő félegyházi jegyzőnő. „Minden reggel feltettem magamnak a kérdést, és mérlegre tettem magamban, jól tettem-e, hogy nem hagytam szó nélkül a szabálytalanságokat. Azonban mindig is tudtam, hogy amikor majd a felelősségre vonás bekövetkezik, akkor a polgármester maga előtt fog tolni engem, és rám fog hárítani minden felelősséget.”

A felmentett jegyzőnő bírósághoz fordul. Kapus Krisztián a magyarnarancs.hu-nak azt írta, bizalomvesztés miatt menesztette a jegyzőt, és a közigazgatási átszervezést várta a centivágással. (Kérdéseinkre írásban adott válaszát lásd keretes írásunkban.) Kapus Krisztián egyébként még az aljegyzőt is felmentette pozíciójából.

Saját párttársai sem értik
A polgármester döntésével még saját párttársai sem értenek egyet. A 14 tagú kiskunfélegyházi testületből tízen levélben helytelenítették a lépést, közülük többen kormánypártiak.

A kiskunfélegyházi ügy túlmutat önmagán, mivel rávilágít a jegyzők új státuszának rendkívüli sebezhetőségére, annak ellenére, hogy helyzetük stabilitása alapvetően fontos a helyhatóságok törvényes működése szempontjából. Egy neve mellőzését kérő, szintén városi rangú település jegyzője úgy kommentálta a jegyzőket érintő változtatást, hogy kiszolgáltatottságuk miatt a települések törvényességi felügyelete, a városházi és képviselő-testületi munka közvetlen ellenőrzése szenvedhet csorbát, hiszen ezek után ki lesznek téve a politikusok akaratának akkor is, ha ez az akarat átlépné a jog kereteit.

„Az irodámban volt centi” – interjú Kapus Krisztián polgármesterrel

– Milyen szakmai, politikai vagy egyéb okok indokolták a jegyző felmentését?
– A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény idén január 1-jén hatályba lépett módosítása szerint a jegyző feletti munkáltatói jogok a polgármestert illetik meg, így a kinevezés és a felmentés joga is. A közszolgálati tisztviselők jogállásáról szóló törvény alapján a felmentésre alapot adhat, ha a jegyző a vezetője bizalmát elveszti. 2013. január 2-án a fenti rendelkezésekre hivatkozva mentettem fel posztjáról dr. Csölle Yvette jegyzőt, akit a felmentési ideje alatt a munkavégzés alól is mentesítettem.
– Szerepet játszott-e a döntésében, hogy a jegyzőnő több ízben szembeszállt az ön álláspontjával, illetve az önt is érintő hatósági ügyekben vallomást tett?
– Nem. Nem is ismerhetjük, milyen vallomásokat tett.
– Igaz-e az a meghökkentő állítás, hogy az ön irodájában/kezében centit rendszeresített, és vágta azt a jegyzőnő távozását demonstrálandó?
– Az irodámban volt centi, hiszen 2013. január 1-jétől a közigazgatás átszervezését vártuk. A járáshivatal és a tankerület átszervezésével komoly változások történtek az önkormányzatban.
– Hogyan ítéli meg a tavalyi viharos év után Félegyháza közéletét?
– Örömmel töltene el minden tisztességes félegyházit, ha nemcsak az önös érdekek mentén működő botránypolitizálásról lenne szó a sajtóban, hanem a sikereinkről is: például, hogy a csőd széléről visszarántottuk a várost, nincs lejárt tartozásunk, és több száz millió forintnyi pályázat érkezett a városba az elmúlt hetekben.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.