Békéscsabai etetés újra

Megvédte fiát a polgármester

Kis-Magyarország

„A fiam (...) önálló felnőttként éli életét. Így ő saját elhatározásából, szabadon gazdálkodik, vásárol – törvényesen – gazdasági társaságban üzletrészt – válaszolta Vantara Gyula békéscsabai polgármester, fideszes országgyűlési képviselő a helyi MSZP sajtótájékoztatóján elhangzottakra, amelyekről a narancs.hu írt elsőként. Kár, hogy a felvetés nem erről szólt.

A narancs.hu elsőként írt arról, hogy Békéscsaba fideszes polgármesterének, egyben a békési megyeszékhely kormánypárti képviselőjének a fia, Vantara Gyula Gábor, és a Fidelitas békéscsabai elnöke, Bíró Csaba éppen azon a napon vásárolta meg Andó Tamástól, a Fidesz békéscsabai alelnökétől az Atomas Bt.-t, amely naptól (február elseje) ez a társaság működteti a békéscsabai Jókai Színház mellett található és hozzá tartozó Ibsen Ház éttermet. Mindezt ráadásul pályázat nélkül, úgy, hogy 2012. január elsejétől ment át megyei tulajdonból a békéscsabai önkormányzat birtokába a színház és a hozzá tartozó intézményrendszer. Így a Vantara Gyula vezette békéscsabai önkormányzat tulajdonában lévő intézményben pályáztatás nélkül lett bérlő a fia és a kormánypárti ifjúsági szervezet helyi vezetője.

A cikk utóélete
Előző cikkünk készítésekor megkerestük Vantarát, azonban csak a sajtószóvivőjéig jutottunk, aki írásbeli kérdéseinkre a mai napig nem válaszolt. Ezt követően március 6-án – főleg a narancs.hu-n megjelent cikkre alapozva – sajtótájékoztatót tartott az MSZP békéscsabai szervezete. Ezen Miklós Attila, a szocialisták helyi vezetője egy nyílt levelet olvasott fel, amelyben egyebek mellett azt tudakolta, hogy a polgármester fia az Atomas Bt. beltagja lett-e, valamint azt, hogy február elsejétől pályázat nélkül ez a cég működteti-e a Ibsen Ház éttermét?

Egy nap múlva megérkezett a válasz. Ebben Vantara Gyula – reagálva a narancs.hu-n megjelentekre – kifejtette, hogy „fia 1999-től egyetemistaként, majd 2004-től önálló felnőttként éli életét. Így saját elhatározásából szabadon gazdálkodik, vásárol – törvényesen – gazdasági társaságban (Atomas Bt.) üzletrészt. A békéscsabai Jókai Színház Ibsen Házában lévő vendéglátóegység működtetésével kapcsolatban összeférhetetlenség nem állt fenn.”

Vantara válaszában hozzátette, hogy az Ibsen Ház éttermének addigi működtetője, a Harruckern János Közoktatási Intézmény 2012. január 31-e után nem kívánta meghosszabbítani a bérleti szerződést, amelyet azonos feltételekkel elfogadott a polgármestertől, a városvezetéstől és a Fidesztől nem túl messze álló Atomas Bt. De arról már nem szól a békéscsabai polgármester, hogy a Harruckern miért nem hosszabbított. Korábbi cikkünkben a középiskola igazgatója, Mikulán Róbert ezt azzal magyarázta, hogy nagyon megemelték volna a bérleti díjukat, s ezt már nem vállalták, igaz, a Jókai Színház igazgatója, Fekete Péter kifejtette: ő változatlan bérleti díjjal számolt.                                                                                      

Békéscsaba érdeke és a helyi sajtó csöndje
A békéscsabai polgármester megállapítja, hogy a fia által pályázat nélkül elnyert működtetés „nem ütközik a közbeszerzési törvény hatálya alá”. Csakhogy egy meghívásos pályázatot le lehetett volna bonyolítani, annál is inkább, mert hasonló feltételek mellett 2009-ben, a megyei önkormányzati tulajdonlás idején volt pályázat. Végül Vantara Gyula arra kért mindenkit, hogy „ne keltsen ellenséges érzelmeket, indulatokat, ne személyeskedjen, hanem tegyen Békéscsaba javára”.

Miklós Attila, az MSZP helyi vezetője a narancs.hu-nak elmondta: ők a kérést próbálják komolyan venni. Hamarosan összegyűjtik a békéscsabai polgármesternek azokat a parlamenti voksait – felsőoktatási keretszámok szűkítésétől az egykulcsos adóig –, amelyek a megyei jogú város és lakosságának érdekeit szolgálták, és nyilvánosságra is hozzák, hogy mire jutottak.

Jellemző adalék, hogy Vantara Gyula fia és az Ibsen Ház ügyében nem vizsgázott jól a megyei és a helyi sajtó sem. Ezekre a médiumokra egyébként se jellemző, hogy bármifajta ellenőrző szerepet játszanának a városi közéletben: most is, bár tudtak a történtekről, de csak azután írtak róla, amikor már nem tudtak nem írni: amikor egy politikai párt sajtótájékoztatót tartott az ügyben.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.