A narancs.hu elsőként írt arról, hogy Békéscsaba fideszes polgármesterének, egyben a békési megyeszékhely kormánypárti képviselőjének a fia, Vantara Gyula Gábor, és a Fidelitas békéscsabai elnöke, Bíró Csaba éppen azon a napon vásárolta meg Andó Tamástól, a Fidesz békéscsabai alelnökétől az Atomas Bt.-t, amely naptól (február elseje) ez a társaság működteti a békéscsabai Jókai Színház mellett található és hozzá tartozó Ibsen Ház éttermet. Mindezt ráadásul pályázat nélkül, úgy, hogy 2012. január elsejétől ment át megyei tulajdonból a békéscsabai önkormányzat birtokába a színház és a hozzá tartozó intézményrendszer. Így a Vantara Gyula vezette békéscsabai önkormányzat tulajdonában lévő intézményben pályáztatás nélkül lett bérlő a fia és a kormánypárti ifjúsági szervezet helyi vezetője.
A cikk utóélete
Előző cikkünk készítésekor megkerestük Vantarát, azonban csak a sajtószóvivőjéig jutottunk, aki írásbeli kérdéseinkre a mai napig nem válaszolt. Ezt követően március 6-án – főleg a narancs.hu-n megjelent cikkre alapozva – sajtótájékoztatót tartott az MSZP békéscsabai szervezete. Ezen Miklós Attila, a szocialisták helyi vezetője egy nyílt levelet olvasott fel, amelyben egyebek mellett azt tudakolta, hogy a polgármester fia az Atomas Bt. beltagja lett-e, valamint azt, hogy február elsejétől pályázat nélkül ez a cég működteti-e a Ibsen Ház éttermét?
Egy nap múlva megérkezett a válasz. Ebben Vantara Gyula – reagálva a narancs.hu-n megjelentekre – kifejtette, hogy „fia 1999-től egyetemistaként, majd 2004-től önálló felnőttként éli életét. Így saját elhatározásából szabadon gazdálkodik, vásárol – törvényesen – gazdasági társaságban (Atomas Bt.) üzletrészt. A békéscsabai Jókai Színház Ibsen Házában lévő vendéglátóegység működtetésével kapcsolatban összeférhetetlenség nem állt fenn.”
Vantara válaszában hozzátette, hogy az Ibsen Ház éttermének addigi működtetője, a Harruckern János Közoktatási Intézmény 2012. január 31-e után nem kívánta meghosszabbítani a bérleti szerződést, amelyet azonos feltételekkel elfogadott a polgármestertől, a városvezetéstől és a Fidesztől nem túl messze álló Atomas Bt. De arról már nem szól a békéscsabai polgármester, hogy a Harruckern miért nem hosszabbított. Korábbi cikkünkben a középiskola igazgatója, Mikulán Róbert ezt azzal magyarázta, hogy nagyon megemelték volna a bérleti díjukat, s ezt már nem vállalták, igaz, a Jókai Színház igazgatója, Fekete Péter kifejtette: ő változatlan bérleti díjjal számolt.
Békéscsaba érdeke és a helyi sajtó csöndje
A békéscsabai polgármester megállapítja, hogy a fia által pályázat nélkül elnyert működtetés „nem ütközik a közbeszerzési törvény hatálya alá”. Csakhogy egy meghívásos pályázatot le lehetett volna bonyolítani, annál is inkább, mert hasonló feltételek mellett 2009-ben, a megyei önkormányzati tulajdonlás idején volt pályázat. Végül Vantara Gyula arra kért mindenkit, hogy „ne keltsen ellenséges érzelmeket, indulatokat, ne személyeskedjen, hanem tegyen Békéscsaba javára”.
Miklós Attila, az MSZP helyi vezetője a narancs.hu-nak elmondta: ők a kérést próbálják komolyan venni. Hamarosan összegyűjtik a békéscsabai polgármesternek azokat a parlamenti voksait – felsőoktatási keretszámok szűkítésétől az egykulcsos adóig –, amelyek a megyei jogú város és lakosságának érdekeit szolgálták, és nyilvánosságra is hozzák, hogy mire jutottak.
Jellemző adalék, hogy Vantara Gyula fia és az Ibsen Ház ügyében nem vizsgázott jól a megyei és a helyi sajtó sem. Ezekre a médiumokra egyébként se jellemző, hogy bármifajta ellenőrző szerepet játszanának a városi közéletben: most is, bár tudtak a történtekről, de csak azután írtak róla, amikor már nem tudtak nem írni: amikor egy politikai párt sajtótájékoztatót tartott az ügyben.
Békéscsabai etetés újra
Megvédte fiát a polgármester
„A fiam (...) önálló felnőttként éli életét. Így ő saját elhatározásából, szabadon gazdálkodik, vásárol – törvényesen – gazdasági társaságban üzletrészt – válaszolta Vantara Gyula békéscsabai polgármester, fideszes országgyűlési képviselő a helyi MSZP sajtótájékoztatóján elhangzottakra, amelyekről a narancs.hu írt elsőként. Kár, hogy a felvetés nem erről szólt.