Békés megye

Milliókkal tartozott a bíróság az ügyvédeknek

Kis-Magyarország

Többmilliós tartozást halmozott fel a Békés megyei ügyvédek felé a Gyulai Törvényszék az ősz folyamán. Előfordult, hogy kirendelt ügyeiknél a felmerülő költségeket is ők előlegezték meg.

A Gyulai Törvényszék hosszú hónapok óta nem utalja a kirendelt védőknek járó munkadíjat – értesült a magyarnarancs.hu több békési forrásból. Panaszosaink megemlítették, hogy csak a Viharsarokban, számításaik szerint több tucat ügyvédet érint az ügy, az elmaradás többmilliós nagyságrendű.

Több millió forint
Csomós Tamástól, a Békés Megyei Ügyvédi Kamara elnökétől megtudtuk, hogy a kirendelt védők díjainak rendezésében már az elmúlt évben is jelentkeztek problémák, de akkor azt sikerült megoldani. Az idén viszont május–júniustól érkeztek a kamarához informális jelzések a tagoktól arra vonatkozóan, hogy a Gyulai Törvényszék Gazdasági Hivatala a kirendelési díjak fizetésével rendre késik.

A bíróság illetékesei a megyei kamara és a Gyulai Törvényszék vezetőinek augusztusi megbeszélésén a késlekedést azzal indokolták, hogy az Országos Bírói Hivatal (OBH) korlátozta a Gyulai Törvényszék dologi kiadásait. Erre tekintettel az ügyvédi kamara a további hivatalos lépések előtt megvárta a szeptembert.

Ám időközben nem változott semmi, ezért Csomós Tamás levélben kereste meg a Gyulai Törvényszék elnökét, Baur Pétert. Felhívta a figyelmét, hogy van olyan kolléga, akinek addigra 300 ezer forint kiegyenlítetlen ügygondnoki díja halmozódott fel, emellett rámutatott arra is, hogy egyes kollégák a kirendelések ellátása érdekében saját maguk előlegezik meg az útiköltségeket. „Ezek az ügyvédeink a kirendelési díjak ellenére is ellátják azokat a feladatokat, amelyek nélkül az igazságszolgáltatás nyugodtan mondhatjuk, összeomolna” – fogalmazott az elnök. Miután levelére hosszabb ideig nem kapott választ Csomós, ezért Bánáti Jánoshoz, a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) elnökéhez fordult az ügyben.

Nincs tartozás!
Ilyen előzmények után került sor a Békés Megyei Ügyvédi Kamara és a Gyula Törvényszék vezetőinek újabb megbeszélésére október 30-án. Itt rögzítették, hogy a MÜK elnökének problémafelvetése alapján a zárolt költségvetési források egy részét az OBH feloldotta. Ennek eredményeként októberben viszonylag magasabb összegű hátralék rendezése történt meg. Ugyanakkor a Békés Megyei Ügyvédi Kamara elnöke november 21-én keltezett, lapunknak megküldött válasza szerint Békésben továbbra is – becsléseik szerint – legalább 3-5 millió forinttal tartoznak a bíróságok a kirendelt védőknek.

Ugyanezen a napon, azaz november 21-én Baur Péter bírósági elnök kezdeményezésére újabb megbeszélést tartottak. Itt elhangzott: az OBH olyan tartalmú döntést hozott, hogy a hátralékok rendezésére költségvetési pótelőirányzatot biztosít a Gyulai Törvényszék Gazdasági Hivatala részére.

Ezt követően válaszolt Baur Péter, a Gyulai Törvényszék elnöke korábban feltett kérdéseinkre. A törvényszék sajtószóvivője által küldött egymondatos válasz így szólt: „A Gyulai Törvényszék a kirendelt ügyvédi munkadíjakat folyamatosan fizeti, az ügyvédek munkadíjával kapcsolatosan a törvényszéknek lejárt, ki nem fizetett tartozása nincs.” Békési ügyvédek megerősítették, hogy időközben bizonyos elmaradt pénzeiket megkapták.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.