Szentgotthárd

Hivatalos civil újság

  • Bartók László
  • 2011. december 12.

Kis-Magyarország

Egy civil pályázatok részére létrehozott alapból finanszírozza saját újságját a szentgotthárdi önkormányzat. Nem elégedett a népszerű, független helyi lappal.

Az osztrák határ mellett található, 9 ezer fős Szentgotthárd önkormányzata nemrégiben saját újság kiadásába kezdett. Ez önmagában még nem hír, csak akkor lesz az, ha tudjuk: a kisvárosban már évek óta működik egy ingyenes havilap. Csakhogy a legnyugatibb magyar városban a jelek szerint nem örülnek a döntéshozók, ha független sajtó működik. Márpedig a Gotthárdi Körkép (GK) közéleti-kulturális periodika már ötödik esztendeje látja el hírekkel, háttér-információkkal a helyi lakosságot. Teszi mindezt önkormányzati támogatás nélkül, ennek köszönhetően anyagilag és politikailag is függetlenül.

 

 

Fillér támogatás nélkül


Fillér támogatás nélkül

Fotó: A szerző felvétele

A szentgotthárdiak 2010-ben ebből a médiából tudhatták meg például, hogy újonnan megválasztott polgármesterük miképp plagizálta elődje programját, vagy azt, hogy miként bukott el a grémium egy korábban már megnyert 345 milliós uniós városrehabilitációs pályázatot, majd ennek nyomán egy olyat is, amely 300 millióból újította volna fel a kistérségi iskolákat. Ez a lap írta meg azt is, hogy a szentgotthárdi városvezetés jócskán megkurtította a civil társadalom támogatására egyébként a képviselők által létrehozott alapot annak érdekében, hogy kiadhassa saját „szócsövét”.

 

Történt ugyanis, hogy a 2010-es önkormányzati választásokat követően, decemberben a szentgotthárdi képviselők gáláns felajánlást tettek: honoráriumuk egy részéből úgynevezett civil és városrészi alapot hoznak létre. Ebben negyedévente mintegy 900 ezer forint gyűlt össze, melyre a helyi egyesületek és településrészek pályázhattak céltámogatásért. A forrásra égető szüksége volt és van a civileknek, hiszen a város büdzséjéből alig-alig csordogál részükre pénz, noha számos közfeladatot ellátnak a horgásztó karbantartásától kezdve a kulturális szolgáltatásokig, így tehermentesítve a helyhatóságot.

 

Ezt az amúgy nem túl magas összeget csonkította meg március végén a grémium egy rafinált rendeletmódosítással, amely lehetővé tette, hogy az önkormányzati sajtótermék kiadására visszaszivattyúzzák magukhoz a felajánlott összeg jó részét. (Szeptemberben például közel 215 ezer forintot.)

Felmerül a kérdés, szükség volt-e még egy újságra a hármas (magyar–szlovén–osztrák) határ városában? Ilyen formában és a közpénz rovására aligha: a 8 oldalon szerénykedő ’Szentgotthárd’ egyelőre nem versenytársa az általában 20 oldalon megjelenő GK-nak. Az önkormányzati lap szerényebb mivolta ráadásul felértékelte a GK-t a lakosság és a reklámozók körében is. Ezt jelzi legalábbis, hogy utóbbiak szaporodni látszanak, amióta mindenki számára világossá vált: a városvezetés nem szimpatizál a független médiával, igyekszik annak működését megnehezíteni, mi több, még attól sem riad vissza, hogy a lapot szerkesztő maroknyi helyi értelmiségit – ha burkoltan is – közalkalmazotti állása elveszítésével fenyegesse meg.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.