Szentgotthárd

Hivatalos civil újság

  • Bartók László
  • 2011. december 12.

Kis-Magyarország

Egy civil pályázatok részére létrehozott alapból finanszírozza saját újságját a szentgotthárdi önkormányzat. Nem elégedett a népszerű, független helyi lappal.

Az osztrák határ mellett található, 9 ezer fős Szentgotthárd önkormányzata nemrégiben saját újság kiadásába kezdett. Ez önmagában még nem hír, csak akkor lesz az, ha tudjuk: a kisvárosban már évek óta működik egy ingyenes havilap. Csakhogy a legnyugatibb magyar városban a jelek szerint nem örülnek a döntéshozók, ha független sajtó működik. Márpedig a Gotthárdi Körkép (GK) közéleti-kulturális periodika már ötödik esztendeje látja el hírekkel, háttér-információkkal a helyi lakosságot. Teszi mindezt önkormányzati támogatás nélkül, ennek köszönhetően anyagilag és politikailag is függetlenül.

 

 

Fillér támogatás nélkül


Fillér támogatás nélkül

Fotó: A szerző felvétele

A szentgotthárdiak 2010-ben ebből a médiából tudhatták meg például, hogy újonnan megválasztott polgármesterük miképp plagizálta elődje programját, vagy azt, hogy miként bukott el a grémium egy korábban már megnyert 345 milliós uniós városrehabilitációs pályázatot, majd ennek nyomán egy olyat is, amely 300 millióból újította volna fel a kistérségi iskolákat. Ez a lap írta meg azt is, hogy a szentgotthárdi városvezetés jócskán megkurtította a civil társadalom támogatására egyébként a képviselők által létrehozott alapot annak érdekében, hogy kiadhassa saját „szócsövét”.

 

Történt ugyanis, hogy a 2010-es önkormányzati választásokat követően, decemberben a szentgotthárdi képviselők gáláns felajánlást tettek: honoráriumuk egy részéből úgynevezett civil és városrészi alapot hoznak létre. Ebben negyedévente mintegy 900 ezer forint gyűlt össze, melyre a helyi egyesületek és településrészek pályázhattak céltámogatásért. A forrásra égető szüksége volt és van a civileknek, hiszen a város büdzséjéből alig-alig csordogál részükre pénz, noha számos közfeladatot ellátnak a horgásztó karbantartásától kezdve a kulturális szolgáltatásokig, így tehermentesítve a helyhatóságot.

 

Ezt az amúgy nem túl magas összeget csonkította meg március végén a grémium egy rafinált rendeletmódosítással, amely lehetővé tette, hogy az önkormányzati sajtótermék kiadására visszaszivattyúzzák magukhoz a felajánlott összeg jó részét. (Szeptemberben például közel 215 ezer forintot.)

Felmerül a kérdés, szükség volt-e még egy újságra a hármas (magyar–szlovén–osztrák) határ városában? Ilyen formában és a közpénz rovására aligha: a 8 oldalon szerénykedő ’Szentgotthárd’ egyelőre nem versenytársa az általában 20 oldalon megjelenő GK-nak. Az önkormányzati lap szerényebb mivolta ráadásul felértékelte a GK-t a lakosság és a reklámozók körében is. Ezt jelzi legalábbis, hogy utóbbiak szaporodni látszanak, amióta mindenki számára világossá vált: a városvezetés nem szimpatizál a független médiával, igyekszik annak működését megnehezíteni, mi több, még attól sem riad vissza, hogy a lapot szerkesztő maroknyi helyi értelmiségit – ha burkoltan is – közalkalmazotti állása elveszítésével fenyegesse meg.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)