Rendőrök vitték ki a győri önkormányzati cég telephelyéről a kiperelt adatok miatt reklamáló polgármesterjelöltet

  • Papp László Tamás
  • 2024. április 2.

Kis-Magyarország

Pintér Bence még újságíróként kérte az önkormányzati tulajdonban lévő GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.-t hogy adják ki számára, mennyit fizettek ki alvállalkozóknak 2021-ben és 2022-ben, s milyen cégek alkotják ezt a kört. Mivel a fideszes vezetésű önkormányzati cég a Kúriát is megjárt jogerős ítélet dacára sem volt hajlandó kiadni az adatokat, a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület színeiben, az LMP és a Momentum támogatásával a városvezetésért induló Pintér sajtótájékoztatót hirdetett a cég telephelyének bejárata elé. Utána szeretett volna bejutni a cég ügyvezetőjéhez, de biztonsági őrök állták útját, akik rendőrökkel vezettették ki a szándékához ragaszkodó jelöltet.

Pintér Bence 2023. január 2-ig adatigénylésében azt kérte a GYHG-tól, hogy küldje meg az „elérhető kimutatásait az alvállalkozókkal végeztetett munkák tekintetében a 2021-es és 2022-es évekre nézve, listaszerűen összeszedve, hogy melyik cégnek milyen jellegű munkára hány forintot fizetett ki (bruttóban) a cég ezekben a naptári években”. Az adatigénylést a GYHG január 17-én arra hivatkozással tagadta meg, hogy a kért kimutatással nem rendelkezik. Másképp gondolta viszont az első, aztán a másodfokú bíróság, s végül a Kúria. A legfelsőbb bírói fórum 2023. december 6-án jóváhagyta a korábbi ítéleteket, melyek kötelezték a céget, „hogy 30 napon belül papír alapon, vagy bármilyen adat rögzítésére alkalmas elektronikus adathordozó eszközön az általa 2021. és 2022. években igénybe vett, vele szerződést működési körében kötött alvállalkozókra vonatkozó alábbi adatokat adja ki: az alvállalkozó neve vagy cégneve, a szerződés alapján végzendő feladat, a szerződés alapján megfizetett díjazás” – derül ki a Kúria ítéletéből.

 
Rendőrök vezetik el Pintér Bencét a hulladékgazdálkodási cég telephelyéről
Fotó: A szerző felvétele

Pintér 2021 májusában riportot írt arról, hogy a GYHG (és korábbi anyacége, a Győr-Szol) gazdálkodása „a publikum számára teljesen átláthatatlan. Az éves beszámolókat leszámítva semmilyen részletes adat nem ismerhető meg a honlapjukról, nem lehet kideríteni, hogy milyen alvállalkozók, és hogyan dolgoznak nekik, tavaly októberben pedig minden dolgozójukat titoktartásra kötelezték”. Úgy tűnik, a cég azóta sem adja ki az időközben keletkezett, alvállalkozókra vonatkozó adatokat. „Amikor nem akartak nekem egy-egy önkormányzati adatot kiadni, nyomós okuk volt rá: haverok és rokonok dolgoztak be jelentős összegekért a Győr-Szolnál, vagy éppen az derült ki, hogy havonta egymillió forintért bérelnek luxusautót Dézsi Csaba András polgármesternek” – mondta kedden a cég telephelyén tartott sajtótájékoztatón a polgármesterjelölt. Amikor ennek végeztével Pintér megpróbált bejutni a cég telephelyére, ám először a GYHG biztonsági emberei próbálták megakadályozni, aztán pedig a kihívott rendőrök vitték ki onnan a polgármesterjelöltet.

 
Fotó: A szerző felvétele

„Természetesen vissza fogok térni, nem adom fel” – írta a történtekről Facebook-bejegyzésében Pintér. A Narancs.hu kérdésére elmondta: végrehajtót fogadott, akivel rá akarja kényszeríteni az önkormányzati céget az ítéletben foglaltak betartására. Az ügyben a lapunk megkérdezte a GYHG ügyvezetőjét, illetve Dézsi Csaba Andrást, Győr kormánypárti polgármesterét, de egyelőre nem válaszoltak. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.