Soron kívül VIP-kártyával – Elsőbbségi igazolvány a kaposvári kórházban

Kis-Magyarország

Nem kell sorban állni annak a 220 kivételezettnek, akiknek VIP-kártyát adott a Kaposi Mór Oktató Kórház a hónap elején. A kártya bevezetése ellentmond az egészségügyi törvény esélyegyenlőség biztosítását előíró alapelvének. A kórház dolgozói kiakadtak.

„Tisztelt Osztályvezető Főorvos Asszony/Úr! Tisztelt Vezető Szakdolgozó! Tájékoztatom Önöket, hogy intézményünk területén 1–22O sorszámig Elsőbbségi igazolványok kerültek kiadásra. Kérem, szíveskedjenek az Elsőbbségi igazolványt felmutató betegeket osztályuk járóbeteg-szakellátásain ellátni. Az Elsőbbségi igazolványok fóliával és kórházi bélyegzővel ellátottak.”

false

A tájékoztató jellegű kérést Vargáné Petes Gyöngyi, a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház ápolási igazgatója küldte meg (a lapunk birtokába került) e-mailen az intézmény illetékes dolgozóinak, szeptember elején. Ha mégsem volna világos a kérés, a kórház VIP-kártyája félreérthetetlenül közli, mi a teendő azzal a beteggel, aki felmutatja. „Ezen kártya birtokosát és családtagját a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház betegregisztrációjánál és a járóbeteg-szakellátásokon soron kívüli ellátás illeti meg.” A VIP-kártya alján az intézményt vezető dr. Moizs Marianna s. k. név olvasható.

A magyarnarancs.hu-nak névtelenül nyilatkozó helyi forrás azt mondta, hogy az intézmény személyzetében jelentős a felháborodás mind az orvosok, mind a betegápolásban részt vevők körében. Ennek oka pedig az, hogy jelenleg a kaposvári kórházban – sok más hazai kórházhoz hasonlóan – akár órákat is kell várni, amíg valaki beléphet a szakrendelő ajtaján.

A hatályos egészségügyi törvény a beteg jogait felsoroló paragrafusok között nem említi, hogy bármilyen megkülönböztető kártya vagy jelzés bemutatásával egyes betegeket soron kívüli ellátás illeti meg. A törvény egyik alapelve, hogy „az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele során érvényesülnie kell az esélyegyenlőségnek”. A törvény a fogalommeghatározások során sem említi, hogy az egyenlőknél vannak egyenlőbb betegek, kizárólag a korlátozottan cselekvőképes beteg fogalmát nevesíti. A betegek jogai között sem találunk egyenlőtlen elbírálást lehetővé tevő rendelkezést, az egyenlő elbánást viszont követelményként vési jogszabályba. „Minden betegnek joga van – jogszabályban meghatározott keretek között – az egészségi állapota által indokolt, megfelelő, folyamatosan hozzáférhető és az egyenlő bánásmód követelményének megfelelő egészségügyi ellátáshoz.”

A Kaposi Mór kórház épülete

A Kaposi Mór kórház épülete

Fotó: MTI

Mindezek ismeretében csütörtökön kérdéseinkkel megkerestük az intézmény főigazgatóját, Moizs Mariannt, illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Somogy megyei szakigazgatási szervének vezetőjét, Kartali Klárát, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkárát, Szócska Miklóst. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan választják ki azt a 220 embert, akik érdemesek lehetnek VIP-kártyára. Azt is szerettük volna megtudni, hogy az intézmény vezetése milyen indokok alapján döntött a kártya bevezetéséről, rendelkezik-e ahhoz fenntartója támogatásával? Az államtitkártól azt is kérdeztük az esélyegyenlőség csorbítására alkalmas kártya bevezetése miatt, indít-e vizsgálatot az ügyben, esetleg rendelkezik-e a kártyák visszavonásáról, a vezetői felelősség megállapításáról. Cikkünk megjelenéséig – írásos és telefonos megkeresésünk ellenére – nem kaptunk visszajelzést egyik helyről sem; amint ez megtörténik, azonnal közreadjuk a reakciókat. (A kórház időközben reagált. Ezt itt olvashatja el.)

(Ha Ön vidéken él, és az esélyegyenlőséget sértő esetet tapasztal, kérjük, írja meg nekünk a kismagyarorszag@narancs.hu-ra!)

Fejlődő pályán

A Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház idén augusztusban kapott 4 milliárd forint kormányzati támogatást – ezt Gelencsér Attila, Kaposvár országgyűlési képviselője jelentette be augusztus 23-i sajtótájékoztatóján. Az ünnepi eseményen a megyegyűlés elnöke nem feledkezett meg a múlt felidézéséről sem: mint elmondta, a 2006-ban elkészült tervet csak 2008-ban tudták benyújtani, pozitív döntés 2009-ben született, az előző kormány teszetoszasága miatt éveket csúszó beruházás 12,5 milliárd forintos költségvetése az árfolyamveszteség és az infláció miatt már nem volt elég. Ezt támogatta meg a kormány 2,5 milliárddal, további 1,5 milliárdot a kórházzal együttműködő Kaposvári Egyetem diagnosztikai központja kapott.

Figyelmébe ajánljuk

Államfőt választ Románia

  • narancs.hu

Helyi idő szerint vasárnap reggel hét órakor (magyar idő szerint 6-kor) kinyitottak a belföldi szavazóhelyiségek, 19 millió szavazópolgár választ államfőt a következő ötéves időszakra.