Újra bíróságra kerül a siófok-töreki lómenhely földügye

Kis-Magyarország

Amit szabad Orbán Ráchelnek, nem szabad a lómenhelynek – legalábbis a somogyi kormányhivatal szerint.

Ismét pereskedés elé néz a siófok-töreki Dharma Alapítvány, mivel a Somogy Vármegyei Kormányhivatal a bíróság jogerős ítéletével nyíltan szembemenve próbálja megfosztani a lómenhelyet a földektől, amelyekre adásvételi szerződést kötöttek. Bejelentkezett rá ugyanis „helyben lakó őstermelő” elővásárlóként Barna György szórakoztatóipari vállalkozó, aki mint kiderült, nem is lakik helyben. A történtek előzményeiről többek között ebben a cikkünkben írtunk:

A törvényszék jogerős ítéletében szeptember 11-én kimondta, hogy Barna György nem igazolta szabályszerűen a helyben lakást, a hiánypótlás pedig törvény kizárja, ezért olybá kell venni, mintha elővásárlási jogával nem élt volna.

Ebből következően csak egy vevő maradt volna: Berecz Gabriella, az alapítvány részéről, akinek tulajdonszerzését a kormányhivatalnak jóvá kellett volna hagynia. Ezt a „problémát” a korábbi döntései alapján eléggé részrehajlónak mutatkozó kormányhivatal úgy oldotta meg, hogy Berecz Gabriellát is kizárta az ügyletből, így a folyamat kezdődhetne elölről. Vagyis az eladó köthetne adásvételi szerződést mással (akár Barna Györggyel is). Ez azonban akadályokba ütközik, mivel a bírósági ítélet után három hónappal, kedden kézbesített jogsértő kormányhivatali döntést az alapítvány peres úton támadja meg, erősítette meg lapunknak jogi képviselőjük, Litresits András. (A témával a 24.hu is foglalkozott.)

Más jogászokkal is beszéltünk, akik szintén elképedve olvasták a határozatot. A kormányhivatal ugyanis az alapítványra, mint a kifüggesztett adásvételi szerződést aláíró vevőre azokat a kritériumokat alkalmazta, amelyek az elővásárlási joggal élőre vonatkoznak (akinek helyben lakónak kell lennie.) A vevőnek azonban nem kell helyben lakónak lennie. Ilyen alapon, mint mondták, Orbán Ráchel sem vehetett volna többek között a tokaji borvidéken, Sárazsadányban földeket. Berecz Gabriella egyébként helyben lakását már az eredeti eljárásban közhiteles irattal igazolta, ezt azonban a kormányhivatal nem vette figyelembe.

A megkérdezett jogászok szerint a kormányhivatal jelen határozata és a Dharma Alapítványra vonatkozó többi eljárása is felveti a hivatali visszaélés vélelmét. Tapasztalatunk szerint nagyon sok a panasz a Neszményi Zsolt által vezetett Somogy Vármegyei Kormányhivatal eljárásaira. Tudunk olyan esetről, amikor építéshatósági ügyben a tulajdonos ügyféli jogállását tagadták meg és úgy döntöttek az ingatlanáról, hogy neki beleszólást nem is engedtek. Volt olyan, hogy egy határozatuk ellen 30 napos fellebbezési határidőt közöltek az ügyféllel, holott hivatalból tudniuk kellett, hogy a határidő 15 nap. Az ügyfél megtámadta a határozatot, a keresetet a bíróság elkésettként elutasította, majd az Alkotmánybíróság semmisítette meg a somogyi verdiktet.

Jogászi vélemények szerint egyébként egyre több olyan üggyel találkozni, ahol a hivatal szándékosan sért jogszabályt, például időhúzás céljából.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.