Catenaccio habbal – Belgium–Olaszország: 0-2

  • - h. kovács -
  • 2016. június 14.

Kispálya

Amikor előre leírják őket, akkor nyernek tornát. Ilyenek ezek a taljánok.

Rossz előjel is lehetne, ha Buffon kapus már a meccs előtt mérgesen arról nyilatkozik: nem érdekli, hogy sokan úgy gondolják, ez minden idők leggyengébb olasz válogatottja. Megjegyeznénk, ezt már számos korábbi válogatottjukról is hallottuk, olyan is akadt közöttük, amelyik később ennek dacára világbajnok lett (minden idők egyik legszörnyűbb foci vb-jén), de ne firtassuk a múltat. Az olasz futball, a calcio ínyenc szerelmesei már hetek óta azon keseregnek, hogy Antonio Conte szövetségi kapitány miért nem hozta el Franciaországba Ruganit vagy Romagnolit (fiatal Juve- illetve Milan-hátvédek), vagy éppen az elképesztően dallamos nevű Gianluigi  Donnarummát, az A.C. Milan már 17 évesen is első számú kapusát, aki a kispadra biztosan odaférne, tanulni.

Szurkolók a meccs előtt

Szurkolók a meccs előtt

Fotó: MTI/EPA

A semleges, de a négy évvel ezelőtti EB-re még jól emlékező nézőnek nyilván egyetlen ember hiányzik: Mario Balotelli, az emberfeletti hérosz, aki egymaga semmisítette meg a német csapatot. Persze, tudjuk, a tartósan szopóágra került „Balo” az utóbbi két évben gyakorta bohócot csinált saját magából (no meg a nézőkből és azokból, akik labdarúgóként alkalmazzák), karrierjét pedig teljes lendülettel vitte vakvágányra. Egyre közelebb kerül ahhoz, hogy ő legyen az olasz futball Torghellébe oltott Bácsi Sanyija – ezzel persze egyáltalán nem állítjuk azt, hogy mondjuk tiltott drogokkal kereskedne. Miért is tenné: gazdag, az életben sikeres társasági emberről beszélünk, aki állítólag már nem is iszik.

A belgáknál csak a klasszis centerhalf Kompany hiányzik, amúgy övék most Európa egyik leginkább rettegett légiója; ha futballtudásuk nem volna elég, ott van Fellaini középpályás visszafogottan peroxidos mikrofonfrizurája, illetve Nainggolan (szintén fedezetféle) tetovált bikanyakával remekül harmonizáló hercig kakastaréja. Ehhez képest egy jó ideig csak nyüstölik egymást a tisztelt felek, de bő félórás fárasztás után Bonucci hátvéd a kezdőkörből halálosan pontosan passzol a kiugró Giaccherininek, s az apró, fürge középpályás egy tökéletes labdaátvétel után ellövi a labdát Courtois kapus hasa alatt. A második félidőben az olaszok nagyjából megfojtják a belga támadásokat, ha kell, taktikusan faultolnak és emellett remek, veszélyes kontrákat vezetnek: a nagy bravúrokat rendre a belga hálóőrnek kell bemutatnia. A végén azután sakk-matt szituációból egy remek kapáslövéssel le is zárják a meccset.

Pellè gólt lő

Pellè gólt lő

Fotó: MTI/EPA

Érdemes megjegyezni a gólszerző Graziano Pellé nevét: igazi erőcsatár, aki hosszú utat tett meg addig, hogy az első számú center legyen a Squadra Azzurrában. Hollandiában, ahol második nekifutásra, már 27 évesen, a Feyenoord játékosaként végre befutott (elvégre ott lett híres, nem otthon), a töméntelen gólja mellett alkalmankénti minősíthetetlen viselkedése (könyöklés, törlesztés, ezekből fakadó piros lapjai, plusz a szemtelen riporter leoltása) miatt híresült el. Azután Angliában, a Southamptonban, ahol továbbra is alapemberként rugdalja a gólokat, ráadásul megtanult fegyelmezettebben is viselkedni – még szép, elvégre nyáron lesz 31 éves. (Habár, most belegondolva, a konzekvensen bunkó focista útja egyenesen a filmiparba vezet, mint azt a szupersztár Vinnie Jones, vagy a nálánál sokkal nagyobb spíler Eric Cantona példája is mutatja).

Azért jó kis olasz csapat ez, az elődök példája nyomán eljuthatnak bármeddig, a belgákról meg inkább akkor beszélnénk, ha valami jót is tudunk róluk mondani.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.