Kinek szurkol a magyar?

  • narancs.hu
  • 2016. június 14.

Kispálya

Megnyerhetjük az Eb-t? Lehet Böde Dániel a gólkirály? Kit tartanak a magyarok a legesélyesebbnek? És vajon hány nő érzi magát egyedül? Statisztikák!

A Gemius Hungary tanácsadó cég május közepén egy 2359 fős reprezentatív online közvélemény-kutatással igyekezett kideríteni, hogy a magyarok milyen módon követik majd a jelenleg zajló Európa-bajnokság meccseit, kinek szurkolnak, és kire fogadnának. Nos, a válaszadók több mint egyharmada készült figyelemmel követni a mérkőzéseket, tízből hárman azt is elismerték, hogy fanatikus rajongók, akiknek mindennél fontosabb a foci Eb.

Néznek és vedelnek

Jó hír a vendéglátósoknak, és azoknak a kocsmáknak, ahol tévén vagy kivetítőn keresztül követhetik a betérők a meccseket, hogy a megkérdezettek fele – főként a fővárosi és vidéki nagyvárosi fiatalok – társaságban tervezi végigkövetni a tornát. Emellett teret hódítottak az online eszközök is, sokan az interneten, telefonon, vagy tableten nézik az élő adásokat. Azt viszont csupán a válaszadók 3 százaléka mondta, hogy kiutazik a helyszínre. A félelmek erősen munkálnak a szurkolókban: a megkérdezettek fele tart attól, hogy az Eb ideje alatt terrorcselekmény történhet.

A kocsmák mellett a fogadóirodák a nagy nyertesei ennek az időszaknak, a 18-49 év közöttiek nagy része ugyanis azt tervezi, hogy hagyományos, online, esetleg mindkét módon megteszi a tétjeit egy-egy csapatra.

false

A hazai csapaton kívül a legtöbben (26 százalék) Németországnak drukkolnak, és a válaszadók több mint fele szerint ők is nyerik a viadalt. A második legnagyobb esélyesnek a spanyolokat tartják, őket követik a franciák, az olaszok és az angolok. A szurkolás szempontjából is ezek a csapatok a favoritok, a gólkirályi címre pedig a legtöbben Christiano Ronaldot és Thomas Müllert látják esélyesnek (ők fej-fej mellett, 20 és 19 százalékkal végeztek).

false

De mi a helyzet a magyarokkal?

Ha nem sokan is, de vannak optimisták: a megkérdezettek három százaléka szerint ugyanis felállhatunk majd a dobogó felső fokára. Ezzel szemben a megkérdezettek 14 százaléka totális lemondással gondol a hazai tizenegyre, szerintük egyetlen meccset sem nyerünk. Csupán egy harmada mondta azt a válaszadóknak, hogy továbbjuthatunk a csoportból. Kilenc százalék szerint pedig magyar lesz a gólkirály, Böde Dániel személyében.

És a hölgyek?

A kutatás külön kitért a nők meccsnézési szokásaira is, mivel a nők 61 százaléka mondta azt, hogy ha nézi a meccseket, akkor azt a partnerével teszi – a férfiaknál ez a szám csupán 30 százalék. Így nem is csoda, hogy a megkérdezett nők több mint kétharmada a meccsek idejére alternatív programot szervez magának. Ráadásul jelentős hányadukat zavarja, hogy a párjuk csak a mérkőzésekre koncentrál, ezért elhanyagolva érzik magukat. Ez a szám a férfiaknál csupán 2 százalék, és tizedük szervez az Eb idején más, nem a meccsnézéssel kapcsolatos programokat magának, miközben párja inkább a füvön rohangáló játékosokat bámulja.

Az infografika elérhető itt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.