A füves fiú

KOmplett

Elég régóta próbálom magam rávenni, hogy valahogyan leálljak a Frontinról, főleg akkor, mikor megint érzem, hogy az adott adag már kevés, emelnem kell a dózison. Egy véletlen találkozás adott reményt, hátha így…

„Sosem szabad elolvasni a mellékelt tájékoztatót – mondta annak idején az az orvos ismerősöm, akitől tanácsokat kértem, milyen gyógyszer kellene nekem szorongás ellen –, ha végigfutod a szöveget, elmegy a kedved az egésztől, azt hiszed, patkánymérget kaptál.” Én azért elolvastam, kár volt, eleinte figyeltem is, van-e valami bajom, valamelyik ritka mellékhatás érvényesül-e, néha persze azt éreztem, érvényesül bizony, ilyenkor dupla adagot vettem be, hiszen a mellékhatásoktól való rettegés újabb erős szorongásforrás.

Persze, annak idején rendes pszichiáter állított rá a dologra, Tegretol-Frontin-Cymbalta kombót kaptam majd egy évig, majd magamtól álltam le szörnyű mellékhatások kíséretében. De a Frontin ebből a kis mixből a barátom maradt, átálltam arra, hogy azzal alszom, mert máskülönben – bár nincs az a helyzet és idő, hogy elaludni ne tudnék – két-három óra múltán rémálmoktól gyötörve felébredek. (Legviccesebb az volt, mikor annak idején, mikor a gimi végén vészesen evészavaros voltam, a doktor Andaxinnal kínált, ami nyilván sokszor teljesen kiütött, de az okot, ami miatt az egész kialakult, még csak meg sem érintette…)

Az évek alatt megtapasztaltam, hogy elég sokan vagyunk Frontin-függők, és azt is, hogy ez milyen nehéz teher. Emlékszem, két éve Kapolcson este vettem észre, hogy a gyógyszeres kis táskám otthon maradt. Bepánikoltam, elkezdtem cirkálni a kocsmák között, úgy éreztem, haza is megyek, ha valakit nem találok, aki legalább addig kisegít, míg egy orvost le nem akasztok valahonnan. Nos, az első kocsmapultnál találtam ilyen kollégát, nem is sejtettem volna, hogy neki is ez az eledele… Legutóbb november végén kaptam pánikrohamot, mikor Padovába tartván már útközben kiderült, az adagom – amit direkt jó előre bekészítettem – valahogy a konyhapulton felejtődött. Szerencsére ott is lett megoldás, de az az egy Frontin nélküli este maga volt a pokol. Nem jó persze az állandó keresgélés sem, az orvosvadászat, ki az, aki még hajlandó felírni nekem, vagy akitől lehet szerezni legalább egy fél dobozzal, míg a saját orvosom újra adhat nekem.

Év végén megint éreztem, hogy kicsit hatástalan már az eddigi mennyiség, jöhet az újabb növelés. Valahogy nem akartam ezt, de az is világos számomra, hogy ha nem alszom ki magam, végem. Ekkor landolt a Facebookon, az írói oldalamon egy ismeretlen férfi levele. Írta, hogy hallotta valahol, hogy min élek, és talán tudna alternatívát. Nem szoktam ilyen levelekre válaszolni, maximum annyit, hogy köszönöm, kedves, hogy gondolt rám, de én majd megoldom valahogy, ám most válaszoltam, hogy szuper, találkozzunk. Tényleg nagyon elegem van már ebből az egészből. A találkozás számomra elég szürreális volt, kiderült ugyanis, hogy az ember semmit sem tud rólam (nyilván azt hittem, hogy olyasvalakiről van szó, aki legalább az olvasóm, vagy aki annak idején a tévéből ismert, mert így szoktak megkeresni), csak azt az egy infót, hogy van egy nő, aki nem tud nyugtatók nélkül élni…

Egy kosárral érkezett, ami telve volt gyógyfüvekkel, és elmagyarázta, hogyan adagoljam a belőlük készített teákat. A lényeg a levendulán (ami azonnal hat) és az orbáncfűn volt (ami viszont olyan három hét múltán fejti ki a hatását). Nos egyből, már aznap elkezdtem a teakúrát, két hete nyomom, tegnap este már lefeleztem a Frontint is. Megkérdeztem a férfit, hogy akkor mégis, miért írt nekem, ha azt sem tudja, ki vagyok? A válasz nagyon egyszerű volt: csak segíteni akart. Csak úgy. És amúgy tényleg nem akart semmi egyebet, miután átadta a csomagot és a tanácsait, távozott. Fura, meseszerű volt az egész, nem is tudom, mikor találkoztam ilyen őszinte önzetlenséggel utoljára. Olyan kár, hogy a függést nem tudják oldani az ilyen kedves történetek. De talán a gyógyfüvek meg azon segítenek…

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.