Száz híres/102. Tandori Dezső

KOmplett

„Van ágyad, párnád, mely felfogja tested, / mindig lesz könyv, pohár, mely lezuhanva / zajt üt, s befutnak hozzád. Akkor ülsz már, / sápadtan és rendkívül vékonyan. / Végigsimítják arcod, nyugtató / szavakat kapsz majd, orvosságokat, / és lesz egy pillanat, mikor kifáradsz, / elalszol, s ők, kik ott lesznek helyettem, / lábujjhegyen szépen kimennek, és / kis roppanással rádcsukják az ajtót.”

Mindig lesz valaki a beteggel  – aki én vagyok, az, aki olvasom – az üres szobában, mondja a megidézett vers (Egy betegnek). Soha nincs egyedüllét – sugallja, sulykolja Tandori, el lehet aludni, mert valaki ott van, és a helyettes legalább olyan jó, mint aki nincs ott, aki elment, aki nem tudott jönni, aki hiányzik. Amíg az éber tudat működik, ott vannak ők, a ki tudja milyen lények, gondoskodnak a magányosról, az otthagyottról. Enyhítik a lázat, közelebb hozzák az elalvást, a könnyűséget, megülnek a függöny ráncaiban, az ágy szélén, porszemek a levegőben.

„Nem féltem – mesélte az egyik barátnőm, miután a férje váratlanul meghalt, és ő egyedül maradt a halottal az üres házban –, nem féltem, mert egyszerre csak azt éreztem, hogy sokan vagyunk a szobában. Nem tudom, hogy kik termettek ott, de elöntött, hogy egyszerűen mindenki eljött. Nem érzékeltem a csendet, még a fájdalmat sem, hiszen sokan voltunk, egy egész társaság, tudtam, hogy régen halottak is vannak közöttük.”

false

Amikor annak idején először őrültem bele Tandoriba – s épp ebbe a versébe is –, máig tudom, hogy ez a később hallott érzés testesült meg bennem akkor. Őt olvasva többen lettek körülöttem, tapasztaláson túli lények, idegenek, ismerősökké válva. Nagyon rossz periódusban voltam éppen, a kilencvenesek végén lehetett az év, egyedül egy lakásban, csak nagy ritkán léptem ki az utcára, akkor is rettegve, félve. (Azért a választott kép is, idegenként a városban, de mégis szerves részeként.) Kapaszkodtam a versekbe, sokat megtanultam kívülről is, de csak véletlenül, mert a sok olvasástól részben-egészében átszivárogtak belém a sorok. Sokszor nem értettem őket, és ez sokszor zavart. Majd rájöttem, hogy éppen ez az értelmen túliság vonz, köt hozzájuk, ezért lesz egy-egy sora saját.

Emlékszem, annak idején, még a Sárkányfű társaságával hány estét vitatkoztunk át azon, hogy kik a zsenik egyáltalán, és hogy a magyarok közül kik azok. Én akkor is, és ma is az egy Tandorit mondtam, de a konkrét, szavakkal jól körülbástyázható magyarázat hiányzik hozzá. De talán az igazi teremtő erő lehet a titok – az életre hívott lények, akik aztán befészkelődnek a fejbe, és többé nem hagynak magunkra.

Ki olvasta el az összes Tandorit? Senki. És kit ne érintene meg, ha hagyná?

A Tiszatáj eredeti módját választotta a hetvenöt éves művész köszöntésének: felkért kortársakat, hogy egyetlen (tágan értelmezett) sorral idézzék meg őt (Itt olvasható). Én egy kerek hétig gondolkodtam azon, mi lenne, melyik lenne, míg végül persze a Töredékhez  tértem vissza megint. De érdemes végignézni mindenkit, mert feltételezem, hogy ugyanilyen komolyan vették ezt a játékot, így nem meglepő, hogy mennyire megtalálta ki-ki a maga jellemző idézetét. (Pallag Zoltán a magáét a karjára is tetováltatta.) Én a lent egészében olvasható költemény negyedik versszakát idéztem.

Macabre a mesterekért

 

Halottaimból elragad

minden, amit elveszthetek.

Úgyis marad, mi megmarad

s halottaimba elvezet.

 

A fényesség, mely fölrepít,

odavet zugom sötétjére.

Megkockáztat és elveszít

egyetlenegyszer mindörökre.

 

Halottaimból elragad

minden, amit elveszthetek.

Úgyis marad, mi megmarad

s halottaimba elvezet.

 

Mély s felszín egymás kapuja,

bújj-zöldág sehova sehonnan:

én csak lépek ide-oda,

amig örökkévalóm moccan.

 

Halottaimból elragad

minden, amit elveszthetek.

Úgyis marad, mi megmarad

s halottaimba elvezet.

 


Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.