A gödöllői integráció kudarca: Visszametszés

  • Zsuppán András
  • 2003. június 19.

Könyv

Három évvel az egyesülés után a Szent István Egyetem végképp széthullani látszik, a három budai kar szeptembertől a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE) égisze alatt működik. Nem lesz tehát nagy magyar agráregyetem, cserében viszont a Gellérthegy déli oldala sem épül be.
Három évvel az egyesülés után a Szent István Egyetem végképp széthullani látszik, a három budai kar szeptembertől a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE) égisze alatt működik. Nem lesz tehát nagy magyar agráregyetem, cserében viszont a Gellérthegy déli oldala sem épül be.

Már csak a minisztérium jóváhagyására vár a gödöllői székhelyű Szent István Egyetem (SZIE) három budai kara, hogy elhagyhassa az 1999-ben létrehozott intézményt. A Kertészettudományi, Élelmiszer-tudományi és Tájépítészeti, -védelmi és -fejlesztési Karok (leánykori nevükön: Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem) inkább a Duna túlsó partján elterülő BKÁE-vel egyesülnek, mint a 30 kilométerre fekvő Gödöllővel. A budaiak példáját (az egyesült intézmény elhagyása) sokan követhetik az országban.

Amikor a 90-es évek végén az integráció kérdése előtérbe került, a Villányi úti kertészeti egyetem vezetői az akkor már évek óta tervezett Műegyetem-Közgáz egyesülésben gondolkodtak. A területi közelség és az emberi-szakmai kötelékek egyaránt indokolták volna ezt a megoldást, amiből végül semmi nem lett: a BKÁE megőrizte önállóságát, az akkori oktatási tárca pedig előállt egy nagy ívű tervvel.

Kertelők

A Fidesz előtt a "magyar Wageningen" álomképe lebegett, egy nagyszabású agráregyetemé (mint a hollandiai Wageningenben), amely a főváros tőszomszédságában a vidékfejlesztés, a környezettudomány és a mezőgazdaság teljes spektrumát lefedi. Így hát Gödöllő 60 kilométeres körzetében egybeterelték az "illetékes" intézményeket: főiskolákat Jászberényben, Gyöngyösön és Budapesten, valamint két nagy múltú egyetemet, a pesti állatorvos-tudományit és a budai kertészetit. A kialakuló campusnak egy rakás dolgot beígértek, igaz, mindeközben az Oktatási Minisztérium diszkréten hallgatott azon szándékáról, hogy a tervezett fejlesztésekhez a budapesti ingatlanok eladásából kellene előteremteni a forrásokat. Aztán amikor Béres István beruházási kormánybiztos megpendítette, hogy ideje volna eladni a régi Budai Arborétumot a Villányi úton, kitört a botrány.

Elsőre valóban furcsának tűnhet, hogy a kertészeket a XI. kerület szívében képezik. Az Orbán-kormány úgy gondolkodhatott: ez inkább vidékre való, a budai földterület pedig olyan értékes, hogy az árából bőven fedezhető lenne egy korszerű iskola, mondjuk Gödöllőn. Azt azonban kihagyták a számításból, hogy egy kertészeti egyetemet nem lehet egyik pillanatról a másikra áttelepíteni ősfástul, üvegházastul, tangazdaságostul, és nem számoltak az intézmény tanárainak és diákjainak ellenállásával sem. A kertészek 150 éve laknak a Villányi úton, tanintézetük főépülete volt a Gellérthegy déli oldalának első háza, amit Buda az idők folyamán körbenőtt. A kert és az út túlsó felén elterülő arborétum a város egyik utolsó nagy zöld foltja, nem mellesleg védett is (ámbár a lakóparkos beruházóknak az ilyen problémák áthidalására megvannak a maguk eszközei). Amikor a diákok a gyertyás tüntetésen körülállták a campust, és sorra jelentek meg a tiltakozó cikkek, az eladás lekerült a napirendről (lásd: A budai krampusz, Magyar Narancs, 2002. március 21.). Kevésbé idealista módon a téma ad acta kerülését a kormányváltásnak tulajdoníthatjuk.

Szendrő Péter, a SZIE rektora szerint az egyetem vezetése nem akarta felszámolni a campust, amit az is bizonyít, hogy a vihar kitörése után könyvet jelentettek meg az egyetem kertjeiről, így a Budai Arborétumról is. Az egyetem nemrégiben elfogadott intézményfejlesztési terve, amely az összes kar érdekeinek figyelembevételével készült, arányos fejlesztést ír elő minden karon. A közös megegyezéssel született tervet az összes fél elfogadható kompromiszszumként értékelte, vagyis a budaiaknak nem volt miért tovább rettegniük.

Miért oszlik fel mégis az egyetem? A "szaka-dárok" egyrészt azt hangoztatják, hogy a SZIE túlságosan széttagolt és nehézkes intézmény, amelynek előnyeit a hallgatók a térbeli szétszórtság miatt nem élvezik. Szendrő Péter szerint viszont a tervben óriási fantázia lett volna, ha a szükséges anyagi támogatást megkapják hozzá. Egy 35 ezer fős "nagyvállalat" központi menedzsmentjét ki kell alakítani - ami az egyetemnél törvényi kötelezettség is. E folyamat rövid távon hátrányokkal jár, mivel támogatás híján az amúgy is szűkös költségvetés volt erre az egyetlen forrás. Azt a félmilliárd forintot, amit a SZIE erre fordított, a résztvevők az alulfinanszírozottság miatt elvonásként élték meg, pedig ez a bruttó költségvetésnek alig 3 százaléka, ami ritka jó arány. A karoknak és a mindenkori kormányzatnak nem volt türelme kivárni, amíg a kezdeti nehézségeken túllendülnek.

Másrészt egy nagy múltú egyetemnek nem könnyű elfogadnia a karrá történő visszaminősítést; ez az állatorvosinál jelentett problémát. A vezetésnek állandóan egyensúlyoznia kellett az önállóságot igénylő karok között, a dékánok pedig nem szívesen fogadták el az ügyeikbe való rektori beavatkozást, még ha az olykor szükségesnek tűnt is. Ráadásul ezerrel terjedtek a különböző "hírek" a nemsokára megszüntetendő/összevonandó tanszékekről, és az általános bizalmatlanság légkörében nehéz volt munkálkodni az új egyetem építésén.

"Amin végül kibuktunk"

Jámbor Imre, a tájépítészeti kar dékánja az általános nehézségek mellett egy konkrét nézeteltérést is fontosnak tart, mégpedig a Somlói úti tanügyi épület eladási kísérletét. A campusszal szomszédos korábbi kollégiumban ma két-három tanszék, valamint laboratóriumok működnek, amelyeket az egyébként is szűkös Villányi útra kellett volna beszorítani. A budai karoknak megvolt a maguk fejlesztési terve; ehhez egyes területek, például a tönkrement törzsgyümölcsös eladásából teremtettek volna forrást, a Somlói út eladásáról azonban nem volt szó. Az eladást egy éve az egyetemi tanács - az ő ellenállásukat figyelmen kívül hagyva - pár szavazat többséggel mégis megszavazta. A budai karok érdekeinek ilyen nyílt negligálása joggal keltette azt a gyanút, hogy a Somlói út csak az első lépés, amit aztán az egész campus felszámolása követ. A budaiak nyíltan zúgolódtak, amikor pedig a gyöngyösi főiskolai kar és az állatorvosi egyetem is bejelentette, hogy gondolkodik a kiváláson, a SZIE szétesése visszafordíthatatlanná vált, bármennyire küzdött is a rektor az egyetem egyben tartásáért.

Szendrő Péter szerint a fejlesztési tervek körüli vita pusztán a pénzhiány következménye. Amikor az Orbán-kormány utolsó évében számos átdolgozás után sikerült végre a közös kívánságlistát benyújtani, Pálinkás József akkori oktatási miniszter aláírta az egyetemmel a 3,7 milliárd értékű szerződést. Ez nagy segítség lett volna, bár a pénz elosztása bizonyára vitákat váltott volna ki a karok között - csakhogy egyetlen fillér sem érkezett meg ebből. A minisztérium néhány kisebb fejlesztést finanszírozott, például az informatikai rendszer kiépítését, amelyhez több részletben és forrásból 900 milliót kaptak; ez éppen a kiválás tervezett idején kezdhetne el működni. A nagyobb beruházási elképzeléseket azonban rendszeresen visszadobják, mivel Gödöllő támogatása egyelőre nem preferencia.

A (mostani) szakminisztériumban erről azt mondták: már az általános fejlesztési terv is alig volt több homályos kívánságlistánál, a beruházási tervek pedig kidolgozatlanok. A SZIE felbomlása miatt ráadásul az eredeti tervezet is érvényét veszti.

Az idő a budaiakat mindenesetre nem sürgeti: a Közgázzal kötött megállapodás fontos része, hogy saját fejlesztési tervüket beviszik az új integrációba. Jelenleg a kerülettel tárgyalnak, hogy elkészüljön a terület szabályozási terve; ez legalább egy év. A minisztérium segítségével ezután hozzá lehet látni a romladozó, de építészetileg is értékes házak felújításához, a rossz raktárak helyén az új épületek, valamint a föld alatti, kétszintes nagyelőadó felhúzásához. A kertészek éppen azért jó gazdái a területnek, mert az ökológiai értékek megőrzésével bővítenek, a beépítés mértéke változatlan.

A nevető harmadik

A volt kertészeti egyetem második integrációs kísérlete nemsokára megvalósulhat. Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár mindvégig részt vett a budai dékánok és a BKÁE tanácskozásain (megjegyzendő, hogy az egyetemet elméletileg a rektor képviseli kifelé), nincs tehát ok feltételezni, hogy a minisztérium megtagadná a jóváhagyást. A közös tervekről Chikán Attila, a BKÁE rektora szerint számukra a legvonzóbb egy környezettudományi kar létrehozása, amit már korábban is terveztek, ezért is hoztak létre egy hasonló nevű intézetet, amit az egyik budai kar, a tájépítészeti ideális módon fog kiegészíteni. Az együttműködés lényege, hogy a Közgáz "hozza" a társadalomtudományi megközelítést, a budaiak a műszaki-mérnökit. Az új kar országos szinten is egyedi oktatási forma lesz - éppúgy, mint a regionális fejlesztési szak, amely az uniós csatlakozás küszöbén az agráriumot komplex módon fogja föl, az életmód, a kultúra, a természetvédelem és a gazdaság egységében.

Bár a vezetők szintjén igen régi a kapcsolat a két egyetem között, a "hallgatói igények eddig nem jelentkeztek átütően". A két campuson tartott nagygyűlések ugyanakkor azt mutatták, hogy lesz érdeklődés; a budai hallgatók jövőre egyes tárgyakat már a Fővám téren tanulnak. Az új integráció Chikán Attila szerint sikeresebb lesz az elsőnél, mert igen alapos tárgyalások előzték meg, mert önként vállalt és a folyamatot nem mérgezi az azonos szakmák rivalizációja. És mivel a közgáznak nincsenek területszerzési szándékai, ingatlanproblémáktól sem kell tartani.

Újra nő

A Villányi úti kertészeti egyetem éppolyan élő intézmény, mint az integráció előtt. Az arborétumban két hete avatták fel a tájépítészeti szakot megalapító Ormos professzor kőszobrát - az ünnepség egyszerre jelezte a hely megtartása iránti erős igényt és a három érintett kar összeforrottságát. Az egyesülés ötlete felülről jött, és a kertészek eleget tettek a minimális elvárásoknak - a budaiaknak azonban a SZIE-n belül is megvolt a maguk közös adminisztrációja, élén egy "kvázirektorral", a campuselnökkel. Ezt a struktúrát a megállapodás szerint épségben átviszik a BKÁE-be is, mivel a tangazdaságok, a kísérleti terepek igazgatása egyes pontokon gyökeresen más szerkezetet igényel, mint a Közgázé. A SZIE három éve alatt nem sikerült vagyonjogi szerződést kötni, vagyis a budaiak úgy mennek ki a gödöllői integrációból, ahogy belementek.

A budai karok példája azt bizonyítja, hogy a racionalizálás bár kívánatos, nem mindig megvalósítható megoldás: könnyebb létrehozni egy új egyetemet, mint akár egyetlen tanszéket megszüntetni.

Zsuppán András

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."