KÖNYVMELLÉKLET - kritika

Akartak egy jó nagyot

Romsics Ignác: A nagyhatalmak és Magyarország a 20. században

Könyv

Vannak írások, amelyeket a változó körülmények még izgalmasabbá tesznek, és az új olvasaton rajta hagyja a nyomát a megírás és az első publikáció óta eltelt idő.

Romsics Ignác még a kilencvenes években írta és 1996-ban jelent meg a Helyünk és sorsunk a Duna-medencében című (rég nem kapható) tanulmánykötete, ebben azokat a kulcsfontosságú történelmi elemzéseit publikálta, amelyek most egy új, az orosz birodalmi gondolatról szóló írással együtt láttak újra napvilágot. Romsics a mostani kötet előszavában arról a négy sorsfordító változásról ír, amelyek az utóbbi bő száz évben felforgatták a német és orosz birodalmi/népi területek, a Baltikum és a mediterráneum között elterülő régiót. Kitalálható módon ezek az első világháborút követő, korántsem mindenhol békés rendezés (1918–1921), a csendőri feladatba belebukó franciák rendjének felborulását követő, immár Hitler akaratának megfelelő, hatalmi erővel és erőszakkal biztosított átrendeződés (1938–1941), a szovjet birodalom terjeszkedése a Vörös Hadsereg lánctalpainak nyomában (1944–1945 után). S az így született rendnek, a Pax sovieticának megborulása, majd 1989–1990-től kezdve a régió zömének integrálódása a Nyugathoz.

A hatalmi logika szofisztikáltabb vagy épp nyersebb formáinak, a nagyhatalmak stratégiái­nak elemzése világossá teszi, hogy a birodalomépítési szándékok nem fognak kihalni egy-egy nagyhatalom (amúgy is csak átmeneti) meggyengülésével. Romsics azokat a hatalmi központokat vizsgálja, amelyek döntő hatást gyakoroltak régiónk periodikusan ismétlődő átrendezgetésében.

A franciák számára (hiszen velük nyitja a sort) leginkább azért fontos például ez a magyar államként változó politikai keretek között létező entitás, mert ellensúlyt képezhetett mindenkori legerősebb keleti szomszédjukkal szemben. Ezért is lehettek évszázadokon át (ebben nem különbözött a Lajosok Franciaországa és III. Napóleoné) a magyar önállósodási törekvések korántsem őszinte támogatói, néha szponzorai is. Az ilyesmi persze mindig kölcsönös kiábrándulást fialt: sem a francia segítség nem tartott örökké, sem az előbb-utóbb rendre kiegyező magyarok kitartása. Romsics gondosan elemzi, hogyan erősödött meg és vált dominánssá a franciák szándéka a Monarchia szétbomlasztására az 1. világháború alatt (de mint rámutat: legfeljebb annak utolsó évére!). A Habsburg Birodalom (Ausztriai Összbirodalom) romjain francia bábáskodással, sajátos minibirodalmak szövedékeként létrehozott, egyszerre német- és bolsevikellenes cordon sanitaire összeomlása igazolta a francia vezérkar és némely politikusok legrosszabb félelmeit. Ám a megbánásra nem maradt idő, hiszen addigra Franciaország már maga is kapitulált a németek előtt, az újabb világháború után pedig a térség folyamatainak formálásában csak formális szerepe maradt. A Magyarországgal meg a szomszédos régióval kapcsolatos brit hatalmi politika hasonló dilemmák között őrlődött azzal a jelentősebb különbséggel, hogy a Brit Birodalom megtépázva bár, de (nagy)hatalmi tényező maradt a 2. világháború után is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)