könyv

André Aciman: Találj rám!

Könyv

Nem muszáj mindent folytatni. Régi bölcsesség, és milyen igaz. Bármily rajongás is övezte a nagy sikerű Szólíts a neveden című regényt, Oliver és Elio szerelmi történetének továbbszövése várakozáson alul teljesít. Naiv elképzelés volt ennek az ellenkezőjére apellálni, már csak azért is, mert már az eredeti alaptörténetből is Luca Gua­dagnino filmváltozata klasszisokkal jobb, mint a könyv. André Aciman szerzői kvalitása nem épp non plus ultra. Erről tesz tanúbizonyságot újabb története is, mely akarva-akaratlanul hordoz némi kényszeredettséget. A több epizód jellegű történetre bontott könyv csúcspontja Oliver és Elio egymásra találásának talányos kérdése akar lenni, ám a legmegkapóbb mégis Elio apja váratlan szerelembe esésének sztorija. És bár ígéretesen indul a zongoraművésszé lett fiú párizsi szerelmi története is, megfejthetetlen, miért fordul lényegében értelmetlen és érdektelen második világháborús nyomozásba a végtére is töredékes elbeszélés. Míg az Oliver látszatéletéről szóló tudósítás sem nem különösebben részletes, sem nem érdekes. És hogy egymásé lesz-e újra a két szerelmes férfi? Azt még csak véletlenül sem spoilereznénk el. Úgyis nyilvánvaló a válasz. A Találj rám! olyan érzést kelt, mintha a szerzőnek egyértelműen nem lett volna igazi ötlete, bármily eredeti gondolata, miként is folytassa sikerkönyvét. Szemlátomást próbálkozik variációkkal, de mindez sem a könyv szerkesztésének, sem a tartalmának nem tesz jót.

Fordította: Szigethy-Mallász Rita. Athenaeum, 2019, 296 oldal, 3999 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.