Jelen kötet újabb kiváló apropó, hogy azon szomorkodjunk, milyen nyomorult helyzetben van a hazai horrorkönyves piac, de az efféle kötelező körökön túl a Delta Vision vállalkozása csak bizakodásra adhat okot. Huszonöt év után ők tették itthon elérhetővé Clive Barker Vérkönyveit, Montague Rhodes Jamesre pedig még többet kellett várni, hiába tipikusan olyan szerző, akiben a szövegbúvár filoszok és a Lovecrafton edzett horrorrajongók egyaránt örömüket lelhetik.
A Szellemjárás Angliában tizennégy novellája felvonultatja korának összes jellemző toposzát (szellemek, átkok, démonok és a többiek), így attól függetlenül is változatos válogatás, hogy James előszeretettel használja ugyanazokat a sémákat és elbeszélői fogásokat. Az írások közül kettő az Angolszász rémtörténetek című füzetkében, az Elrabolt szívek pedig egy régi Galaktika-számban korábban is olvasható volt, ám a friss fordítások egyfajta kritikai kiadásban érkeztek, ahol a bevezetők és a jegyzetek még azelőtt válaszolnak az olvasó kérdéseire, hogy azok felmerülhetnének - kivéve a novellák eredeti címeit, mert azok valamiért kimaradtak. A Kornya Zsolt jegyzeteiből áradó lelkesedés ott is ragadós, ahol az aktuális történet kevésbé átütő, túlkapásait - mint az író golfundorára épülő gegek többszöri elmagyarázása - a gazdag történeti háttérinformációk ellensúlyozzák.
A cambridge-i kutató James teremtette meg a "régiségbúvár rémtörténetnek" nevezett alműfajt, tele az antikvitások között természetfeletti rejtelmekbe ütköző tudósokkal, a Szellemjárás Angliában pöttöm betűkkel szedett honi kiadása pedig a lehető legadekvátabb bevezetés a zsánerbe: inkább böngészni-, mint olvasnivaló, de kellő kitartással feltárul benne a klasszikus brit rémirodalom minden öröme és borzalma.
Fordította: Csigás Gábor, Juhász Viktor, Kornya Zsolt, Körmendi Ágnes, Sárközi Gergely, Sellei György. Delta Vision, 2011, 376 oldal, 2990 Ft