Könyvmelléklet

Maradjunk meg normálisnak

Bret Easton Ellis: Fehér

Könyv

Kilenc évvel legutóbbi regénye, a Királyi hálószobák után a szerző egy nyolc esszét tartalmazó kötettel jelentkezett.

Gyerekként mozikban lógni az 1970-es évek Kaliforniájában, színészek és színészkedés, meleg tematikájú filmek, a Twitter, lájkolás, Amerika 2001. szeptember 11. előtt és után, a „milleniál” (Y) generáció, Trump, identitáspolitika, véleménybuborék, és persze Ellis korábbi művei – ezek a témái. A szövegek nem szigorúan egy-egy topikra fókuszálnak, egyes tartalmi egységek vissza-visszatérnek, és az írások stílusa sem mindig esszészerű; egy csomószor lehet olyan érzésünk, mintha egy Ellis-regényrészletet olvasnánk éppen.

Magával ragadóan lendületes, végtelenül szórakoztató, élvezetes szövegek ezek, amelyek középpontjában az utóbbi évtizedek és napjaink Amerikája áll. De tekintettel arra, hogy e témák univerzálisak, a magyar olvasó sokszor a hazai viszonyokra pillant általuk. Például amikor Ellis arról ír, hogy milyen döbbenetet váltott ki az Egyesült Államok demokrata köreiben Trump megválasztása (jóllehet nálunk a negyedik kétharmad után lényegesen kétségbeejtőbb a helyzet). Szintén lehet személyes tapasztalatunk a közösségi média személyiségre és magukra a közösségekre gyakorolt hatásáról, az Y generáció sok tagjának (ön)kritika- és vitaképtelenségéről.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A végtelenített Simonka-per a bírói függetlenség árnyékában

A Simonka-per bírája, Laczó Adrienn lemondása nem a politikus elleni büntetőperről szól, de azt (is) nagymértékben befolyásolja. Egyrészt a szemünk előtt játszódik le egy irreálisan elhúzódó elsőfokú bírósági eljárás, másrészt a bírósági szervezet súlyos rendszerhibái mutatják, hogy egy tárgyalás hogyan fordul bohózatba és mi lesz a bírói autonómiával.