Könyv

Marianna D. Birnbaum: Apu

Könyv

A magyar származású, Los Angelesben élő irodalmárt leginkább az Esterházyval, Spiróval, Konráddal készült beszélgetőkönyvei révén ismerjük, ám 2018-ban megjelent az első szépirodalmi munkája is, a Láthatatlan történetek. A most tárgyalt szöveg mintha csak abból a kötetből maradt volna, sőt, mintha egyenesen a Mici forgatókönyve című novella párja lehetne. Míg ott az édesanya, itt a beszélő édesapja nyílik meg, ugyanannak a történetnek a fonákját látjuk: a cukorbetegség miatt látását és fél lábát elvesztő apa hangját halljuk – a fikció szerint magnószalagról. A szalag véletlenül kerül elő, és az apa, bár nem akart mesélni („Egy magyar zsidó polgár élete a huszadik században… Hány ezer egyforma történet?”), mégis felmondja a… leckét. Talán a választott keret, az apai monológ formája kötötte meg az író kezét. Talán nem tudta eldönteni, hogy tény- avagy szépirodalmat ír. Mindenesetre már az elején megbicsaklik a vallomás. Mert melyik apa kezdi a lányának – az utolsó erejével – hátrahagyott üzenetét az életrajzi tényeivel? És melyik folytatja aztán rögvest az iskola­évek után a házasságtöréseinek krónikájával, olykor bele-belejajdulva, hogy csak anyád és te voltál fontos! És melyik gyón a halál kapujában úgy, hogy közben minden kis sérelmet felszámol a lányának? És a szerkesztés esetlenségei! A magnózás imitálása, mint szövegszervező elem. Meg a furcsa (túl)magyarázatok. „Mariska. (…) Ő vigyázott rád, mint tudod.” A sokadik ilyen utalás után esett le, hogy mitől olyan hamis az egész. Hát persze: hibás az optika.

Magvető, 2020, 120 oldal, 2999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.