10,2 milliárd euróhoz megnyitotta az utat az Európai Bizottság

  • narancs.hu
  • 2023. december 13.

Külpol

A magyar kormány nem oszlatott el minden aggályt a jogállamisági eljárással kapcsolatban, így 21 milliárd zárolva marad.

Az Európai Bizottság szerdán délután közzétett véleménye szerint Magyarország orvosolta az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányosságait, ezek miatt blokkolta a felzárkóztatási támogatások zömének kifizetését a költségvetésbe. A visszatartott pénz egy részének kifizetéséhez ugyanakkor nem teljesültek a feltételek az úgynevezett jogállamisági (feltételességi) eljárásban az uniós testület köztes értékelése szerint.

A kormány először pipáltatott ki feltételeket abból a nagyjából harmincból, amelyek a 2021-től megnyílt támogatások zömét blokkolják – írja a telex.hu összefoglalójában.

Ezzel közel tízmilliárd eurónyi (kb. 3800 milliárd forintnyi) támogatás válik lehívhatóvá abból a részből, amelyeket más feltételek miatt nem tartanak vissza.

Az Európai Bizottság azzal indokolta a döntést az igazságügyi feltételeknél, hogy alapos vizsgálatok és a magyar kormánnyal folytatott egyeztetés után Magyarország eleget tett a kötelezettségeknek, amiket a horizontális feltételekért elvárt a testület. „Ez azt jelenti, hogy a kohéziós politikai finanszírozás egy része nem lesz többé zárolva, és így Magyarország megkezdheti a mintegy 10,2 milliárd euró összegű visszatérítés igénylését.”

Hozzátették, hogy a tagállamoknak nem elég egyszer megfelelni, a kohéziós politika teljes időszaka alatt biztosítaniuk kell a feltételek teljesülését. Az Európai Bizottság ezért szorosan és folyamatosan figyeli a Magyarországon bevezetett intézkedések alkalmazását.

Ha „bármikor úgy ítéli meg, hogy ez a horizontális engedélyezési feltétel már nem teljesül, ismét dönthet a finanszírozás zárolásáról”.

Azonban a másik szerdán bejelentett döntés alapján három kohéziós program 55 százalékát (azaz 6,3 milliárd eurót) továbbra is visszatartják, mert az Európai Bizottság hiába értékelte újra, hogy teljesültek-e a jogállamisági eljárás feltételei, Magyarország továbbra sem oszlatta el az aggályokat.

Az Európai Bizottság tavaly decemberben hagyta jóvá a felzárkóztatási támogatások elköltéséről szóló magyar terveket. Ugyanakkor egy előleget és az adminisztrációra költött, technikai segítségnyújtásnak nevezett mellékzsebeket leszámítva több „horizontális” feltételhez kötötte a kifizetéseket. Közülük az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányosságai önmagukban a teljes fennmaradó összeget blokkolták, a többi csak egy-egy részt.

Az Európai Bizottság és a tagállamok az igazságügynél azt várják el, hogy

  • növeljék a független igazságszolgáltatási felügyeleti jogkört nevében viselő Országos Bírói Tanács (OBT) szerepét és hatásköreit;
  • erősítsék meg a kúriai – azaz a korábbi legfelsőbb bírósági – bírók függetlenségét, hogy védettebbek legyenek a politikai befolyásolástól;
  • szüntessék meg a lehetőségét annak, hogy a hatóságok jogerős ítéleteket támadhassanak meg az Alkotmánybíróságon;
  • számolják fel az akadályokat, amelyek korlátozhatják a magyar bírókat, hogy az Európai Bírósághoz forduljanak, ha úgy látják, nincs összhangban a magyar és az uniós jog.

 

 

Az előzményekről itt ír a lap.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.