Megjelent a Magyar Közlönyben az a törvény, amely lehetővé teszi, hogy a magyar bírák mindenféle korlátozás nélkül az Európai Bírósághoz fordulhassanak előzetes döntéshozatalért. Ez volt az Európai Bizottság utolsó, igazságszolgáltatási reformmal kapcsolatos feltétele annak, hogy a jogállamisági problémák miatt az EU által visszatartott uniós források egy részét folyósítsák Magyarország számára – írja a telex.hu.
Az Európai Bizottság arra várt, hogy Magyarország orvosolja az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányosságait,
amelyek miatt blokkolták a felzárkóztatási támogatások zömének kifizetését a magyar költségvetésnek. Ezzel a Politico korábbi értékelése szerint körülbelül tízmilliárd eurónyi támogatás válhatna lehívhatóvá abból a részből, amelyeket más feltételek miatt nem tartanak vissza.
Az Európai Bizottság igazságszolgáltatási reformmal kapcsolatos egyik fennmaradó kifogását, ami a bírósági ügyvitel szabályait érintette, a múlt héten orvosolta az igazságügyi miniszter egy rendeletben. A kedden elfogadott 22 törvény közül az egyik módosító javaslatban pedig az szerepelt, hogyan tennék lehetővé, hogy a bírák korlátozás nélkül az Európai Bírósághoz fordulhassanak előzetes döntéshozatalért. Az erről szóló törvény jelent meg aztán szerdán kora délután.
A Guardian ugyanakkor kora délután arról írt, az Európai Parlament nagy képviselőcsoportjainak vezetői levélben fordultak Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez,
amelyben kifejtették a Magyarországnak szánt uniós források feloldásával kapcsolatos kifogásaikat.
Az EU-s képviselőcsoportok vezetői azt írták: „Szeretnénk kifejezni mély aggodalmunkat a magyar igazságügyi reformok küszöbön álló pozitív értékelésével”, és más igazságügyi mérföldkövek teljesítésével kapcsolatban. Hozzátették: leginkább az Országos Bírói Tanács megerősítésére vonatkozó jogi körülményekkel kapcsolatban aggódnak.