A Reuters értesülései szerint nagy valószínűséggel a régóta Joe Biden közelében dolgozó veterán demokrata külügyi szakértő Antony Blinken kaphatja meg az új elnöki stáb valamelyik fontos külügyi pozícióját. Több forrás is valószínűsítette, hogy Blinken vagy a külügyminiszteri, vagy a nemzetbiztonsági tanácsadói poszt várományosa.
A szakértők komoly fordulatot várnak az új kabinettől külügyi téren is, elsősorban azt, hogy a Trump-féle „America First” irányvonal után az új külügyi vezetés helyreállítja majd a jó diplomáciai kapcsolatot az USA és szövetségesei között.
Az értesülést Blinken jelöléséről bármelyik posztra ugyanakkor hivatalosan még nem erősítették meg. Biden elnökséget átvevő stábjának szóvivője hétfőn azt nyilatkozta, hogy személyi döntések egyelőre nem születtek még. Nyilvánvaló, hogy a hasonló bejelentéseket az is erősen hátráltatja, hogy Trump elnök még nem ismerte el a választási vereségét, és így az átállási eljárás sem indulhatott meg a két elnöki stáb között.
A New Yorkban született politikus a Harvard Egyetemen szerzett jogi diplomát, majd rövid ideig tartó ügyvédi tevékenység után a 80-as évek végén lépett be aktívan a politikai térbe. Előbb Michael Dukakis elnökjelölt kampányát segítette, majd Bill Clinton elnök szövegírója, később külügyi tanácsadója lett. Blinken Barack Obama elnök hivatali ideje alatt dolgozott már helyettes nemzetbiztonsági tanácsadóként 2013 és 2015 között, illetve külügyminiszter-helyettesként is, 2015 és 2017 között. Az elhíresült fényképen, ami a Fehér Ház „Situation Room” nevű műveleti helyiségében készült 2011. május elsején, az Osama bin Laden elleni különleges akció idején, Barack Obama, Joe Biden és Hillary Clinton mellett Anthony Blinken is szerepel.
|
Ahogy a Magyar Hang megírta, Blinken édesanyja, Judith révén félig magyar származású. Édesapja, Donald Blinken pedig 1994-1998 között az Egyesült Államok budapesti nagykövete volt. Arról is a Magyar Hang tesz említést, hogy a fontos külügyi posztokra esélyes Blinken „apja és mostohaanyja jelentősen támogatta és ma is támogatja a Nyílt Társadalomért Archívum (OSA) létrehozását a budapesti CEU-n, így az intézményt ma is Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívumnak hívják”. Az Orbán-kormánynak, mely a CEU-t elüldözte Budapestről, és az egyetemet alapító Soros Györggyel szemben évek óta lejárató kampányt folytat, mindez aligha tekinthető biztató előjelnek.