Felfüggesztette iraki kiképző műveleteit a NATO és az az Egyesült Államok vezette nemzetközi szövetség, amely az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen harcol.
A döntés hátterében az áll, hogy pénteken az amerikai légierő célzott csapással megölte Kászim Szulejmánit, az iráni Köztársasági Gárda elit egységének, az al-Kudsz Brigádoknak a parancsnokát és Abu Mahdi al-Muhandiszt, a Népi Mozgósítási Erők nevű, iráni támogatást élvező milicistákat tömörítő ernyőszervezet vezetőjét.
Légicsapást mért Trump iráni célpontokra, megöltek egy tábornokot
A bagdadi nemzetközi repülőtérre is csapást mértek. Washington légicsapásokat hajtott végre az iraki fővárosban, Bagdadban Iránhoz köthető célpontok ellen - jelentette helyi idő szerint csütörtök este az amerikai média meg nem nevezett amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva. A légicsapások egyike a bagdadi nemzetközi repülőteret célozta, ide három, sorozatvetőből indított rakéta csapódott be a szállítmányozási terminál közelében, négy ember meghalt, többen megsebesültek.
Dylan White, az észak-atlanti szövetség szóvivője szombaton Brüsszelbe jelentette be, hogy átmenetileg leállítják iraki műveleteiket. A néhány száz fős NATO-misszió 2018 októbere óta vesz részt az iraki kormány kérésére a katonák kiképzésében az Iszlám Állam terrorszervezet visszatérésének megakadályozása érdekében.
„A NATO-küldetés folytatódik, de a kiképzési műveletek jelenleg szünetelnek” – mondta a szóvivő.
Dylan White megerősítette, hogy Jens Stoltenberg NATO-főtitkár telefonon tárgyalt a történtek után Mark Esper amerikai védelmi miniszterrel.
Az Iszlám Állam ellen harcoló, Egyesült Államok vezette nemzetközi szövetség szintén felfüggesztette az iraki katonák kiképzését a megnövekedett veszélyhelyzet miatt – közölte a német hadsereg a német törvényhozáshoz intézett levelében.
Dánia, Norvégia és Svédország szombaton hasonló közleményeket adott ki. A német hadsereg közleménye szerint az elővigyázatossági intézkedés célja a katonák védelme, és az Inherent Resolve fedőnevű hadműveletben részt vevő valamennyi szövetséges országra vonatkozik.
Németországnak 27 katonája teljesít szolgálatot a Bagdad melletti Tadzsi táborban, a teljes dzsihádellenes kontingens létszáma 415 fő, a parancsnokságuk Jordániában van. Norvégiának mintegy 70 katonája teljesít szolgálatot a szíriai határ közelében fekvő el-Anbár tartományban. Dániának 130 katonája állomásozik a Bagdadtól nyugatra fekvő el-Aszad légibázison, tíz dán katona a NATO-misszióban szolgál. Svédországnak mintegy 70 katonája van Irakban.
Magyar katonák 2015 óta teljesítenek szolgálatot a kurdok lakta észak-iraki Erbílben. Az Országgyűlés december 10-én hosszabbította meg 2021. december 31-ig a Magyar Honvédség szerepvállalását 200 katonával az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni nemzetközi koalíciós műveletekben. A szükséges technikai eszközökkel, fegyverzettel, felszereléssel ellátott katonai kontingens az Irak területén történő partnerképesség-építési, katonai segítségnyújtási és tanácsadási, őrző-védő és csapatkísérő feladatok ellátásában vesz részt.
Eközben az Egyesült Államok bagdadi nagykövetsége felszólította az amerikai állampolgárokat, hogy hagyják el Irakot. Pénteken Bászra észak-iraki városból amerikai kőolajipari alkalmazottak tucatjai utaztak el. Nagy-Britannia külügyminisztere, Dominic Raab szombaton közleményben szólította fel a brit állampolgárokat, hogy Kurdisztán kivételével ne utazzak Irakba, és alaposan fontolják meg iráni utazásaikat. (MTI)
A külügyminisztérium elítéle az USA bagdadi nagykövetsége elleni támadást
Felszólította a tárca az iraki kormányt a területén található missziók biztonságának a garantálására. Magyarország elítéli az Egyesült Államok bagdadi nagykövetsége elleni támadást - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szombaton az MTI-vel. A közlemény szerint Magyarország kiemelt fontosságot tulajdonít a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény betartásának, és felszólítja az iraki kormányt a területén található diplomáciai missziók biztonságának garantálására, valamint az eset mielőbbi kivizsgálására.