A rendkívüli uniós csúcsról egyeztet Orbánnal az Európai Tanács elnöke

  • narancs.hu
  • 2025. február 25.

Külpol

A március 6-i ülésen az Európai Bizottság intézkedéscsomagját vitatják meg a védelmi képességek növeléséről.

Kedden Budapesten találkozik Orbán Viktorral az uniós állam- és kormányfők testületének vezetője, António Costa – írja a Telex. A lap megkeresésre az Európai Tanács elnökének szóvivői szolgálata közölte:

a március 6-i rendkívüli uniós csúcstalálkozó előkészítése a téma.

A tavaszi uniós ülésen az európai védelemről, valamint arról tárgyalnak majd, hogyan járuljanak hozzá a kontinens békéjéhez és Ukrajna hosszú távú biztonságához. Costa kedden a csúcs előkészítése miatt találkozott Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel is, mielőtt Budapestre utazott volna.

Az MTI összefoglalója szerint a lengyel kormányfővel közös sajtókonferencián Costa kijelentette: „Eljött a cselekvés, a döntéshozás és az ígéretek megvalósításának ideje.” Az Európai Tanács elnöke ezzel arra az intézkedéscsomagra utalt, amelyet a védelmi képességek növelése érdekében az Európai Bizottság készít elő, és amelyet a március 6-ra összehívott uniós csúcstalálkozón vitatnak meg.

Oroszország „nemcsak Ukrajna, hanem az egész Európa biztonságára jelent fenyegetést”, ezért „olyan Európát építünk, amely védekezni képes […] és képes megvédeni a keleti határát” – fogalmazott Costa, hozzátéve, hogy a március eleji csúcs másik témája Ukrajna helyzetének megerősítése lesz. Az Európai Tanács szerinte nyitott a jövőbeli béketárgyalásokra és a béke fenntartására, és részt akarnak venni Ukrajna újjáépítésében is, illetve az ország EU-csatlakozásának ügyével is foglalkozni szeretnének.

Donald Tusk a sajtókonferencián hangsúlyozta: a „feltehetőleg közeledő béketárgyalásokon Európa részvétele szükséges”. Ezt a lengyel miniszterelnök szerint Ukrajna is elvárja, ám jelenleg még „sok a kérdőjel” ebben a témában. Costa tervezett budapesti tárgyalásairól Tusk elmondta: meg van győződve arról, hogy ezek eredményétől függetlenül az EU valóban egységes lesz Ukrajna ügyében, és március 6-án „megerősítik Ukrajnát az Oroszországgal szembeni védelemben, Oroszországot pedig gyengébbé teszik”.

(Címlapképünkön: Orbán Viktor, Ursula von der Leyen és António Costa közös sajtótájékoztatója Brüsszelben 2024. december 19-én.)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Mesterségvizsga

Egyesek szerint az olyan magasröptű dolgokhoz, mint az alkotás – legyen az dalszerzés, írás, vagy jelen esetben: színészet –, kell valami velünk született, romantikus adottság, amelyet jobb híján tehetségnek nevezünk.

Elmondom hát mindenkinek

  • - ts -

Podhradská Lea filmje magánközlemény. Valamikor régen elveszett a testvére. Huszonhét évvel az eltűnése után Podhradská Lea fogta a kameráját és felkerekedett, hogy majd ő megkeresi.

Nem oda, Verona!

  • - turcsányi -

Valahol a 19. század közepén, közelebbről 1854-ben járunk – évtizedekre tehát az államalapítástól –, Washington területén.

Nagyon fáj

  • Molnár T. Eszter

Amióta először eltáncolta egy kőkori vadász, ahogy a társát agyontaposta a sebzett mamut, a fájdalom a táncművészet egyik legfontosabb toposza.

Mindenki a helyére

Mit gondol Orbán Viktor és a Fidesz a nőkről? Hogyan kezeli őket? És mit gondol ugyanerről a magyar társadalom, és mit a nők maguk? Tényleg a nők pártja a Fidesz? Ezeket a kérdéseket próbálja megválaszolni a kötet többféle aspektuson keresztül. Felemás sikerrel.

Megint dubajozás

Alacsony belépési küszöb, mesés hozamok, könnyű meg­gazdagodás, örök élet: ezek közül az első kettőt biztosan ígérik a mesés dubaji ingatlanbefektetési ajánlatok. Pedig az előrejelzések szerint akár egy éven belül kipukkadhat az ingatlanlufi.

A beismerés semmis

Az ügyész kizárását kezdeményezte a védelem, a különböző tit­kos­­szolgálati szervek más-más leiratot készítettek ugyan­arról a hangfelvételről – bonyolódik a helyzet abban a büntetőperben, amelynek tárgya a Nyugat-Európába irányuló illegális kutyaexport.