A Time év embere: a munkájuk miatt megölt és bebörtönzött újságírók
Untitled_design.png

A Time év embere: a munkájuk miatt megölt és bebörtönzött újságírók

  • narancs.hu
  • 2018. december 11.

Külpol

Az őrzők. Így nevezi a tekintélyes lap az újságírókat.

Egyre több újságírót börtönöznek be világszerte a munkája miatt. Egyre több a valódi hírekbe vetett bizalmat aláásni igyekvő álhír, és ezt a bizalmat olyan politikusok is folyamatosan rombolják, mint Donald Trump (vagy éppen a sajtószabadságot megszüntetendő rossznak tartó Orbán Viktor) Idén gyilkosságból is nagyon sok volt, és épp ezért döntött úgy a Time magazin, idén a munkájuk miatt meggyilkolt újságírókat teszi meg az év emberének.

Emiatt a lap több címlappal jelenik meg.

false

 

Az egyiken a szaúdi Dzsamal Hasogdzsi lesz látható, aki a Washington Postnak írt. Őt hazája törökországi nagykövetségén ölték meg, minden jel szerint a szaúdi koronaherceg utasítására.

A másik verzión az amerikai Capital Gazette munkatársai szerepelnek. Őket munkahelyükön lőtte le egy férfi. A lap ugyanis korábban beszámolt a férfi egyik bűnügyéről, aki emiatt beperelte a lapot, de elvesztette a pert. Ez után kezdett lövöldözni.

A harmadikon Wa Lone és Kyaw Soe Oo látható. A Reuters munkatársait hét év börtönre ítélték Mianmarban, mert beszámoltak arról, miként végzett népirtást a hadsereg a Rohingyák körében.

Címlapra került a fülöp-szigeteki Maria Ressa is, aki tényfeltáró munkája miatt került  Rodrigo Duterte elnök célkeresztjébe, aki minden eszközzel szeretné elhallgattatni az újságírót és Rappler című internetes oldalát.

(NBC)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.