A vereségnek tűnő "győzelemről" kérdezte Szijjártót a belga televízió

  • narancs.hu
  • 2024. február 4.

Külpol

Ukrajna uniós támogatása ügyében olyasmik ellen tiltakozott a magyar kormány, amikről szó sem volt, így nem csoda, hogy végül "siker" született.

Interjút adott a Flamand Közösség közszolgálati csatornája, a belga VRT televízió riporterének Szijjártó Péter magyar külügyminiszter – írja a 444.hu. A téma természetesen a csütörtöki uniós csúcs volt, ahol a kormánypártok szerint újabb nagy magyar siker született. A nemzetközi közvélemény erről nincs meggyőződve, ezt tükrözte rögtön a riporter első kérdése is:

„Önök nem egy vereséget próbálnak most győzelemként eladni?” 

Szijjártó szerint nincs erről szó, hiszen ez nem egy piac, ahova alkudozni jár az ember, majd rögtön arról a két feltételről beszélt, amik számukra fontosak voltak. Az egyik ezek közül, hogy a magyar kormánynak járó pénzeket ne küldjék Ukrajnába. Rögtön meg is kapta a megjegyzést, hogy erről soha nem is volt szó, és Szijjártó nem is tudta cáfolni ezt - csupán vélelmezte, hogy ha egy tagállamnak befagyasztják a neki járó forrásokat, akkor van oka feltételezni ilyesmit.

Szijjártó kijelentette, azért nem vétóztak, mert Magyarország garanciát kapott valamire, amiről bizonyíthatóan sosem volt szó.

A második feltétel is érdekes volt: itt a riporter szembesítette a külügyminisztert azzal, hogy nem lesznek az ukrán támogatás kondíciói újratárgyalva évente – mint azt Orbán Viktor szerette volna; csak egy jelentést készítenek majd a költésekről. Kiderült, hogy ez sem jelent problémát: „Nekünk ez is megfelel.”

Szijjártó szerint az is fontos volt, hogy a megszavazott 50 milliárd eurós támogatás az ukrán állam működésére menjen, és ne katonai célokra – amiről egyébként korábban sem volt érdemi vita, mert azokat elvileg az Európai Békekeret fedezi majd. Ebben Magyarország nem fog részt venni, de nem is fogja blokkolni azt.

Az interjú második felében Szijjártó megkapta a kérdést: vajon miért jár olyan gyakran Moszkvába, és miért tart ennyire sokáig összetákolni egy kijevi látogatást?

A külügyminiszter láthatóan készült a kérdésre, és sorolta érveit: ez egyrészt nem verseny, másrészt a legnagyobb humanitárius akciót hajtja végre Magyarország, 1 millió ukránt fogadtunk be (azt nem részletezte, mennyien maradtak itt közülük), 500 ezer ukrán családnak segítettünk a határon túl, összesen 20 megyében.

Azt is elmondta, komoly konfliktus van a kormányok között a nemzetiségi jogok miatt, és lépésekre várnak az ukránoktól ebben az ügyben.

Nyitóképünkön: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert (k) fogadja Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője (b) és Hadja Lahbib belga külügyminiszter Brüsszelben 2024. február 3-án.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.

Elhagyták Fradivárost

Elvileg szabadidős sportparkként született volna újjá 25 milliárd forintból a Népliget egy része, a kormány két lépcsőben is elkülönített erre pénzt, de a projektből csak egy műemlék épület lebontása valósult meg. És közben senki nem tudja, hol a temérdek pénz.