Meloni felajánlotta Orbánnak, csatlakozzon pártcsaládjához az EP-ben

  • narancs.hu
  • 2024. február 5.

Külpol

Süddeutsche Zeitung cikke szerint Manfred Weber megpróbálta átcsábítani az EPP-be Melonit, de az olasz kormányfőnek egészen más tervei vannak.

Átrendeződik az európai jobboldal: az olasz kormányfő, Giorgia Meloni fel akarja venni a fideszes EP-képviselőket a Konzervatívok és Reformerek frakciójába,

aminek a hatalompolitikai szempontból mindkét fél számára van értelme – írja a hvg.hu a Süddeutsche Zeitung cikkének szemléjében. Bár az EP-választásig még hónapok vannak, Orbán Viktor már korábban jelezte, hogy az Olaszország Fivéreihez, illetve a lengyel PiS-hez (Jog és Igazságossághoz) kíván betársulni. Ez ideológiai szempontokat tekintve meglepő, mivel bár az igaz, hogy a kiválasztott pártcsaládban jó néhány jobboldali-populista, nacionalista és euroszkeptikus párt van, azaz a csoport messze jobbra áll a polgári-konzervatív Európai Néppárttól.

Viszont a Jog és Igazságosság Orbánnal ellentétben szorgalmazza Ukrajna anyagi és katonai támogatását.

Budapest és Varsó közé úgymond éket vert, hogy a magyar miniszterelnök teljesen másként viszonyul a háborúhoz, illetve Putyinhoz, akivel mint ismert, provokatív módon tavaly még fényképezkedett is Pekingben. Épp ezért Brüsszelben sokáig azt feltételezték, hogy a fideszes EP-képviselők inkább a szélsőjobbos Identitás és Demokráciával állna össze, benne az AfD-vel, az osztrák FPÖ-vel és Marine Le Pen Nemzeti Tömörülésével.

Ám úgy tűnik, a hatalmi törekvéseket tekintve több szempontból is indokolt az új felállás. Egyrészt Orbán így közeledik a jobboldali Melonihoz, márpedig ő felemelkedő tényező az Unióban – írja a német lap.

Befolyását mutatja, hogy a múlt csütörtökön, Brüsszelben diplomaták szerint meg tudta győzni magyar kollégáját, adja fel a vétót az ukrán segélycsomag ügyében, méghozzá úgy, hogy megígérte neki: a strasbourgi frakció várja a magyar kormánypárt törvényhozóit.

Lényeges Orbán számára hogy Melonit szövetségesének tudhassa, hisz' fontos szövetségesét vesztette el a lengyel választások eredményeként. Míg régi-új barátjában, Robert Ficóban a jelek szerint nem bízik. Viszont mindenképpen kell neki valaki, aki adott esetben megvédi, ha a jogállami kifogások miatt meg akarnák vonni Magyarországtól a szavazati jogot.

Mindeközben a másik oldalon az olasz politikus is nyer, hiszen az előrejelzések arra utalnak, hogy mind a két jobboldali tömörülés jól szerepel majd az EP-választás során az urnáknál. A harmadik-negyedik helyre jósolják őket a mérsékelt konzervatívok, illetve a szociáldemokraták mögött. De ha a fideszesek az EKR-t erősítik, akkor az megelőzheti a szélsőjobbos riválist.

Viszont így bonyolódna a helyzet a Néppárt és annak vezetője, Manfred Weber számára. Ő ugyanis az utóbbi hónapokban szintén gesztusokat tett Meloni felé. Elvi lehetőségként még az is felmerült, hogy az Olaszország Fivérei átlép az EPP-be, amely így ellensúlyozta volna a várható szavazatvesztését. Csakhogy igen nehéz volna az együttműködés a kereszténydemokraták számára, ha a másik csoportban fideszes delegátusok is lennének – állapítja meg a Süddeutsche Zeitung kommentárja.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.