A Vosztocsnij űrállomáson találkozott Putyin és Kim Dzsong Un

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 13.

Külpol

Közben Észak-Korea két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki keleti partvidéke irányába.

A távol-keleti Vosztocsnij űrállomáson találkozott szerda reggel Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető. Újságírók kérdésére, hogy a két ország közötti fegyverüzlet napirenden van-e, a Kreml szóvivője azt mondta, Phenjan és Moszkva „érzékeny területeken” működik együtt, amelyeket nem kívánnak nyilvánosságra hozni – írta a BBC tudósítására hivatkozva a hvg.hu.

Észak-Korea korábban két alkalommal is sikertelenül kísérelt meg kémműholdakat pályára állítani, ezért feltételezhető, hogy Oroszországtól kér segítséget az űrprogramjához. A RIA orosz hírügynökség beszámolója szerint arra a kérdésre, hogy Oroszország segíteni fog-e Észak-Koreának műholdak építésében, Putyin azt mondta:

„Ezért jöttünk a Vosztocsnij Kozmodromba.”

A két szankciókkal sújtott rezsim várhatóan olyan megállapodást is köt, amely fegyverekért cserébe humanitárius támogatás, például élelmiszerszállítmányokat biztosításáról szól. Észak-Korea alapvetően lőszert biztosíthat Oroszország számára, amelynek nagy szüksége lenne rá az Ukrajna elleni háborújában, Észak-Koreának pedig – hagyományos lőszerekből a világ egyik leginkább felszerelt országának – bőven van tartaléka. Phenjan fegyverei ráadásul nagyrészt szovjet fegyverrendszereken alapulnak, így az észak-koreai lőszerek kompatibilisek az orosz arzenállal.

Mindeközben a dél-koreai vezérkar és a japán védelmi minisztérium közlése szerint Észak-Korea szerdán két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki keleti partvidéke irányába. 

Ez az első alkalom, hogy Észak-Korea rakétát lőtt ki, mialatt Kim Dzsong Un külföldön tartózkodott.

A dél-koreai vezérkar közleménye szerint a két rakétát, amelyek mintegy 650 kilométert tettek meg, tíz perces különbséggel lőtték fel egymás után Phenjan nemzetközi repülőteréről. A rakéták valószínűleg az óceánba csapódtak.

(Címlapképünk forrása: Sputnik/Vladimir Smirnov/Pool via REUTERS)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.