A Vosztocsnij űrállomáson találkozott Putyin és Kim Dzsong Un

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 13.

Külpol

Közben Észak-Korea két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki keleti partvidéke irányába.

A távol-keleti Vosztocsnij űrállomáson találkozott szerda reggel Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető. Újságírók kérdésére, hogy a két ország közötti fegyverüzlet napirenden van-e, a Kreml szóvivője azt mondta, Phenjan és Moszkva „érzékeny területeken” működik együtt, amelyeket nem kívánnak nyilvánosságra hozni – írta a BBC tudósítására hivatkozva a hvg.hu.

Észak-Korea korábban két alkalommal is sikertelenül kísérelt meg kémműholdakat pályára állítani, ezért feltételezhető, hogy Oroszországtól kér segítséget az űrprogramjához. A RIA orosz hírügynökség beszámolója szerint arra a kérdésre, hogy Oroszország segíteni fog-e Észak-Koreának műholdak építésében, Putyin azt mondta:

„Ezért jöttünk a Vosztocsnij Kozmodromba.”

A két szankciókkal sújtott rezsim várhatóan olyan megállapodást is köt, amely fegyverekért cserébe humanitárius támogatás, például élelmiszerszállítmányokat biztosításáról szól. Észak-Korea alapvetően lőszert biztosíthat Oroszország számára, amelynek nagy szüksége lenne rá az Ukrajna elleni háborújában, Észak-Koreának pedig – hagyományos lőszerekből a világ egyik leginkább felszerelt országának – bőven van tartaléka. Phenjan fegyverei ráadásul nagyrészt szovjet fegyverrendszereken alapulnak, így az észak-koreai lőszerek kompatibilisek az orosz arzenállal.

Mindeközben a dél-koreai vezérkar és a japán védelmi minisztérium közlése szerint Észak-Korea szerdán két rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki keleti partvidéke irányába. 

Ez az első alkalom, hogy Észak-Korea rakétát lőtt ki, mialatt Kim Dzsong Un külföldön tartózkodott.

A dél-koreai vezérkar közleménye szerint a két rakétát, amelyek mintegy 650 kilométert tettek meg, tíz perces különbséggel lőtték fel egymás után Phenjan nemzetközi repülőteréről. A rakéták valószínűleg az óceánba csapódtak.

(Címlapképünk forrása: Sputnik/Vladimir Smirnov/Pool via REUTERS)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.