Adózz a macskád után is! – Furcsa adónemek a nagyvilágból

Külpol

Amíg a világ a magyar internetadón ámuldozik, és sokan előszeretettel nosztalgiáznak régi korok abszurd adóin, mi megnéztük, milyen furcsa adók vannak jelenleg érvényben különböző országokban.

Németország

false

Szoláriumadó: A németországi Essenben az önkormányzati adósságot néhány éve úgy próbálták csökkenteni, hogy úgynevezett szoláriumadót vezettek be. Ennek értelmében minden szoláriumtulajdonosnak gépenként havi húsz eurót kell fizetnie.

Ágyadó: Kölnben ágyadót vetettek ki minden panzióra és szállodára, ami maximum a szobaár öt százalékát jelenti. Ebből az adóból a kultúrát támogatják, hivatalos neve Kulturförderabgabe, vagyis a kultúra támogatását célzó adó.

Szexadó: Solingenben megdrágult az örömszerzés, ugyanis a legális bordélyházakat és swingerklubokat évi háromezer eurós különadó sújtja annak érdekében, hogy csökkenjen az önkormányzat adóssága.

Kína

false

Extra ingatlanadó: Tavaly március óta Sanghajban mindenki köteles a második lakása megvásárlása után húszszázalékos illetéket fizetni. Ez a rendelkezés igencsak megbolygatta a város lakosainak magánéletét, ugyanis annak érdekében, hogy ne kelljen kifizetni a pluszadót, a házastársak elválnak, és a lakással még nem rendelkező férj vagy feleség veszi meg az új ingatlant. Az üzlet után újra összeházasodnak. Ennek eredményeképpen Sanghajban 17 ezerrel nőtt az előző évhez képest a válások száma.

Amerika

false

Szórakoztatási adó: Kansasban pénzügyi szempontból nem mindegy, hogy a hőlégballonok a földhöz vannak kikötve, vagy utasokat szállítva haladnak valamerre a levegőben, ugyanis a szórakoztatási adót csak a kikötött, nyugalmi helyzetben lévő hőlégballonok után kell kicsengetni.

Adó az elektromos kocsik után: Washington államban és Észak-Karolinában az elektromos autó tulajdonosai – nem használván benzint – kiesnek a benzinadóból származó bevétel gyarapításából, ezért ezek az államok évi száz dollár különadóval sújtják az ózonbarát autók tulajdonosait.

Kisállatadó: Észak-Karolinában 2009 óta kétszer is meg kell gondolni, hogy tartson-e az ember macskát vagy kutyát, ugyanis a helyieknek be kell jelenteniük személyes vagyontárgyként a négy hónapnál idősebb cicust és kutyust, ami után fizethetik a kisállatadót.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”