Orbánék újabb diplomáciai mesterfogása

  • Dercsényi Dávid
  • 2014. október 20.

Külpol

A páratlan amerikai külpolitikai botrány árnyékában sikerült egy újabb Nyugat-ellenes lépéssel továbbközelíteni az országot Ázsiához.

„Október 18-án kulturális és kereskedelmi képviseletet nyitott Magyarországon egy összesen egy ország által elismert köztársaság, az Észak-ciprusi Köztársaság” – adta hírül a Mandiner. Az 1974-es ciprusi török megszállás óta létező, csak Törökország által elismert államalakulatot továbbra sem ismeri el Magyarország, de a volt szocialista országok közül először nálunk nyitott ilyen képviseletet. A világban amúgy Berlinben, Brüsszelben, Genfben, Rómában és Stockholmban működik még ilyen intézmény.

false

 

Miért van ezzel baj?

Egyfelől azért, mert ezzel két EU-tagállammal mindenképpen romlanak a diplomáciai kapcsolataink – a ciprusiak és a görögök sehol a világon nem néznek jó szemmel egy ilyen lépést. Amelynek persze egyértelmű az üzenete: míg az EU Ciprus újraegyesítését támogatja, addig Törökország a két állam konföderációját szeretné tető alá hozni. Nem mellesleg ezzel a lépéssel az ENSZ-szel is szembekerülünk, ahogy a magyar állam maga is írja vonatkozó oldalán (és idézi a Mandiner): „A kapcsolattartást az államalakulat hivatalos szerveivel az ENSZ határozatai tiltják.” (Nem véletlenül nem dicsekedett el szerte a jobbos sajtóorgánumokban a kormány újabb lépésével – a Mandiner is saját értesüléseire hivatkozott –, a Külügyminisztérium honlapján nem látni nyomát a hivatal megnyitásának. Semmiség, a szokásos négyzetre emelt sunyiság újabb megnyilvánulása.)

Orbán ezzel is üzen persze: inkább tesz gesztust haverja, Erdoğan török miniszterelnök, mint a EU vagy akár az ENSZ felé.

Persze védekezhet azzal a magyar kormány, hogy így óhajtja elősegíteni a két nép megbékélését, a kultúrák találkozását, blabla, csak akkor mégis miért látható az eddigi nicosiai magyar nagykövetség Facebook-oldalán a következő információ: „TÁJÉKOZTATJUK ÜGYFELEINKET, HOGY MAGYARORSZÁG CIPRUSI NAGYKÖVETSÉGÉNEK KONZULI HIVATALA 2014. SZEPTEMBER 15. UTÁN – A KÜLGAZDASÁGI ÉS KÜLÜGYMINISZTÉRIUM TOVÁBBI DÖNTÉSÉNEK MEGHOZATALÁIG – TECHNIKAI OKOK MIATT ZÁRVA TART.
MEGÉRTÉSÜKET KÖSZÖNJÜK.”

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.