Független lesz-e Katalónia?

Gazdagok és ingerültek

  • - kovácsy -
  • 2014. november 2.

Külpol

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy magyar sajátosság ünneppé emelni a történelem gyászos pillanatait, mint például október 6. esetében. Ám az a helyzet, hogy ebben sem állunk egyedül: a katalánok egyenesen fő nemzeti ünnepüknek tekintik szeptember 11-ét, Barcelona ostromának a végét, amikor is a spanyol örökösödési háborúban a Habsburgok mellé álltak, vagyis rossz lóra tettek. A spanyolok a katalánok intézményeit, de nyelvük használatát is betiltották a Pireneusoktól délre fekvő, pár évtizeddel korábban még önálló, francia gyámolítás alatt lévő köztársaságban.

Ráadásul idén éppen a háromszázadik évfordulót ünnepelték, mégpedig igencsak függetlenségi hangulatban, amelyet kétségkívül feltüzelt a pár nappal későbbi skót referendum is.

A két hasonló törekvés között több fontos különbséget tapasztalhatunk, túl azon, hogy Katalónia egyelőre elég messze van magától a tervezett véleménynyilvánító referendumtól, amely tehát nem vonná maga után a tartomány tényleges kiválását Spanyolországból. A legfontosabb eltérés alighanem a katalán önállósági szándékok komoly, egyszerre gazdasági és erősen indulati megalapozottsága. Az előbbi magyarázatot ad egyszersmind arra is, hogy miért ellenzi Madrid olyan határozottan Katalónia esetleges elszakadását, ami persze csak fokozza a másik oldal ellenállását.

Az ország északkeleti sarkában elég szabályos háromszög alakban elhelyezkedő tartományban az össznépesség 15 százaléka él, viszont a nemzeti össztermék kb. öt százalékát adja. Itt van több hazai óriásvállalat központja, a gazdaság fejlettségét jelzi, hogy az idei első félévi adatok szerint az országos összkivitel negyedét a közel ötvenezer, exportra termelő katalóniai vállalat állítja elő. Mindebből egyenesen következik, hogy katalán szemmel nézve a központi költségvetésbe befolyó adók is hasonló aránytalanságot mutatnak: a beáramlás a többi tartományhoz képest sokkal magasabb arányú, nem így a visszatérítés, s így a két összeg közötti különbség az elmúlt években elvégzett számítások szerint a GDP nyolc százalékát tette ki, amit Katalóniában erősen sérelmeznek. Egyébként összesen 17 tartomány van a közigazgatási szempontból „autonómiák államának”, tehát nem föderá­ciónak nevezett országban, jóllehet a demokrácia eljövetele óta a területi önállóság magas színvonalon működik. Ennek a rendszernek az egyik célja éppen az elszakadási törekvések kivédése. Más kérdés, hogy mondjuk a kevéssé fejlett Ó-Kasztília vagy Extremadura aligha kíván a nemzeti önállóság útjára lépni (és nélkülük Spanyolország végképp nem volna Spanyolország).

A gazdasági kapcsolatok egyoldalúsága nem tekinthető a viszony állandó jellemzőjének. Két éve, amikor még erősebben dühöngött a gazdasági válság, a tartomány első embere, Artur Mas a központi kormányzathoz fordult Katalónia fenyegető fizetésképtelenségének elhárítása érdekében, ami azonnali hatást gyakorolt Spanyolország – és az euró – nemzetközi megítélésére.

Visszatérve a skót–katalán különbségekhez, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a már említett indulati elemet, amelynek csak részben vannak meg a történelmi gyökerei. A legsúlyosabb sérelem természetesen magának a Franco-rendszernek a politikája: egyfajta büntetésként, amiért a katalánok határozottan a köztársaságiakat támogatták, a tartományt megfosztották az önrendelkezés valamennyi elemétől, beleértve a nyelvhasználat szabadságát is. Franco halálát követően fokozatosan kiszélesedett a katalán autonómia, ugyanakkor általános felháborodást váltott ki, hogy a spanyol alkotmánybíróság megsemmisítette a 2006-os önkormányzati charta bizonyos pontjait, amelyek a „nemzet” kifejezést használták, és kiszélesítették a katalán nyelv használatának lehetőségeit.

Mindez hozzájárulhatott ahhoz, hogy a két évvel ezelőtti, előre hozott parlamenti választásokon magabiztosan nyert az Artur Mas vezette nacionalista párt, miután megígérte a népsza­vazás kiírását. Ennek most, a hétvégén jött el az ideje, amikor az említett nemzeti ünnepen Barcelonában száz­ezrek tüntettek, akiket korábban inkább csak a fokozatosan föltorlódott nemzeti sérelmek érdekeltek (pél­dául hogy egyes madridi politikusok a katalán termékek bojkottjáról és egyéb barátságtalan gesztusokról kezdtek beszélni). A szuverenitás kérdése csak most kezdte foglalkoztatni az embereket, ami mögött a skót példa hatását kell gyanítanunk. Mas szombaton olvasta fel és írta alá a határozatot a katalán vezetők előtt, a spanyol parlament pedig hétfőn foglalt állást. A törvényes előírásoknak megfelelően az alkotmánybíróság elé továbbították az ügyet. Mariano Rajoy miniszterelnök rögtön megjegyezte, hogy a tervezett szavazás antidemokratikus volna: nem lehet egy kisebbség kedvéért megfosztani a többséget a jogaitól. Ha az alkotmánybíróság elfogadja tárgyalásra az ügyet – ami ­valószínű –, öt hónapra felfüggesztik a referendum megvalósítását, beleértve mindenféle kampányt és előkészületet. De a katalán vezetés konokul elszánta magát. „Nem fogunk karba tett kézzel állni, mintha véget ért volna a küzdelem” – mondta a katalán kormány szóvivője.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.