Amerikai repülő segíthetett eltalálni a Moszkvát

  • narancs.hu
  • 2022. április 24.

Külpol

A felderítő repülőgép a  közelben volt, amikor az orosz flotta zászlóshajóját ukrán rakétatámadás érte.

A Times feltételezi, hogy amerikai felderítő repülőgép segíthetett eltalálni az ukrán hadseregnek az orosz fekete-tengeri flotta zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót április 14-én – szemlézi a brit lap cikkét a HVG Tech rovata.

Az egymásnak részben ellentmondó ukrán és orosz híradásokból azt lehetett leszűrni biztosan, hogy a hajón tűz ütött ki, vontatták, aztán elsüllyedt.

Az ukrán fél szerint azért keletkezett a tűz, mert az ukrán hadsereg két saját fejlesztésű Neptun rakétát lőtt ki a hajóra. Az orosz média arról számolt be csak, hogy tűz ütött ki a hajón, a személyzetet biztonságba helyezték.

A brit lap úgy értesült, hogy az eset idején „a térségben jelen volt” az amerikai haditengerészet P–8 Poseidon típusú felderítő repülőgépe, amely képes megkeresni az ellenséges hajókat, és a helyzetükről pontos adatokkal szolgál. Azért valószínűsítik, hogy a repülőgép a Moszkva helyéről tájékoztathatta az ukránokat, mert a Neptun rakétákról úgy tudják, csak a pályájuk végén kapcsolják be saját radarjukat, hogy pontosan eltalálják a célt. Tehát azoknak, akik a rakétákat indították, tudniuk kellett nagyjából, merre jár a célpont.

Az amerikai repülőgép az idő tájt Olaszországból szállt fel, és a román partok mellett járőrözött – kikapcsolt jeladóval, vagyis nem lehetett látni az online radarkövető oldalakon.

Az amerikai fél nem nyilatkozott ez ügyben.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.