Amnesty International: súlyos jogsértéseket követtek el a törökök és szövetségeseik

  • MTI
  • narancs.hu
  • 2019. október 18.

Külpol

Figyelmen kívül hagyták a civilek jogait, komoly jogsértéseket, köztük tömeggyilkosságokat, háborús bűnöket követtek el, törvénytelen támadásokban civileket gyilkoltak és sebesítettek meg.

Súlyos jogsértéseket követtek el a török katonák és a velük szövetséges szíriai fegyveres csoportok az Északkelet-Szíriában végrehajtott hadműveleteik során – foglalt állást pénteki közleményében az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet.

A dokumentum szerint a török katonai erők és szövetségeseik, az Ankara által támogatott szíriai fegyveres csoportok felháborító módon figyelmen kívül hagyták a civilek jogait, komoly jogsértéseket, köztük tömeggyilkosságokat, háborús bűnöket követtek el, törvénytelen támadásokban civileket gyilkoltak és sebesítettek meg.

A szervezet október 12. és 16. között 17 embertől, egészségügyi dolgozótól, lakhelyéről elüldözött civilektől, újságírótól, helyi és nemzetközi humanitárius dolgozóktól gyűjtött vallomásokat. Ezzel egy időben videófelvételeket elemeztek és ellenőriztek, továbbá egészségügyi jelentéseket és más dokumentumokat tekintettek át.

Az összegyűjtött értesülések bizonyítékul szolgálnak arra, hogy az említett erők válogatás nélkül hajtottak végre támadásokat lakott területeken, egy lakóház, egy pékség és egy iskola ellen. Részletek derültek ki arról, hogy a török hadsereg helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) egyik tagszervezetének, az Ahrár as-Sarkíja tagjai hidegvérrel meggyilkoltak egy prominens szíriai kurd politikusnőt, Hevrin Halafot – közölték.

Az AI szerint az északkelet-szíriai török offenzíva káoszt szabadított a szíriai civilekre, akik ismét otthonaik elhagyására kényszerültek, a válogatás nélküli bombázások, emberrablások, tömeggyilkosságok fenyegetettségében élnek. A török hadsereg és szövetségeseik végtelenül érzéketlen módon figyelmen kívül hagyják a civilek jogait, törvénytelen támadásokat követnek el lakott területek ellen, ahol civileket gyilkoltak és sebesítettek meg – hangoztatta Kumi Naidoo, az Amnesty International főtitkára.

A tisztviselő kiemelte, hogy Törökország felelős az általa támogatott, felfegyverzett és irányított szíriai fegyveres csoportok tetteiért. Szabadjára engedte ezeket az erőket, hogy súlyos jogsértéseket kövessenek el az észak-szíriai Afrinban és másutt.

Az AI ismételten felszólította Törökországot, hogy vessen véget a jogsértéseknek, vonja felelősségre az elkövetőket, védje meg az ellenőrzése alá vont területeken a civileket.
Törökország nem vonhatja ki magát a felelősség alól, amiért a háborús bűnök elkövetését a fegyveres csoportokra bízta – nyomatékosította az emberi jogi szervezet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.