Átnevezi a Mexikói-öblöt, embert küld a Marsra - beiktatták Donald Trumpot

  • narancs.hu
  • 2025. január 20.

Külpol

A várakozásoknak megfelelően optimista, nagyratörő és populista beszédet mondott az amerikai elnök, miután letette hivatali esküjét. 

Az Egyesült Államok aranykora most kezdődik el, ismét tisztelni és irigyelni fogják az országot mindenhol a világon,

kezdte beszédét Donald Trump, miután helyi idő szerint hétfőn 13 órakor letette az elnöki esküt, és hivatalosan is az Egyesült Államok 47. elnöke lett. Visszaszerezzük a szuverenitásunkat és visszaállítjuk a biztonságunkat, tette hozzá. Mindez azt jelenti, hogy büszke, gazdagodó, szabad ország lesz az Egyesült Államok, és jobb idők jönnek az országra, mint valaha

Minden adott ehhez, de azért vannak kihívások is: bizalmatlansági válság alakult ki a kormánnyal szemben, mert katasztrófa volt, amit az előző adminisztráció művelt, arról nem is szólva, hogy  nem védte meg az amerikai határt. Külön kiemelte a Los Angeles-i tűzvészt is. De ennek vége, ahogy Amerika lecsúszásának is vége. Amikor merényletet kíséreltek meg ellene, okkal mentette meg az Isten, hogy ismét naggyá tegye Amerikát. Ez a felszabadulás napja, mondta, majd ütemes taps után megköszönte a fekete és spanyolajkú szavazók támogatását.

A tettekre áttérve azt ígérte, letöri az inflációt, nemzeti energiavészhelyzet vezet be és az olajkitermelés fokozását javasolta. Azt mondta, az Egyesült Államok újra nagy gyártóország, újra gazdag ország lesz, mert energiát fog exportálni az egész világnak. Ennek érdekében visszavonják a zöld New Dealt és az elektromosautó-törvényt. Közölte, azt is, vészhelyzetet rendelt el a déli határnál, terrorszervezetnek minősítik a drogkartelleket, visszatoloncolják az illegális bevándorlókat.

Az igazán populista vonatra is felült, amikor azt ígérte, eltörlik a kormányzati cenzúrát, csak a férfit és a nőt fogják elismerni biológiai nemként és visszaveszik a hadseregbe azokat, akiket a Covid-vakcina fel nem vétele miatt küldtek el,

átnevezik a Mexiói-öblöt Amerika-öbölre, visszaveszik a Panama-csatornát és embert küldenek a Marsra.

A fennmaradó időben felépítik a világ legerősebb hadseregét, de sosem keverednek háborúba. Béketeremtőként és egyesítőként tervez bevonulni a történelembe.

Trump azzal zárta beszédét, hogy ez lesz az Egyesült Államok legjobb négy éve, akkora győzelmek jönnek, mint még soha, semmi sem állhat az útjukba, mert amerikaiak, írja a 444

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.