Trump a WHO-ból és a párizsi klímaegyezményből is kilépteti az Egyesült Államokat

  • narancs.hu
  • 2025. január 21.

Külpol

A Capitolium ostromának több mint 1500 résztvevőjének pedig kegyelmet adott az első napján.

Donald Trump hétfőn beiktatott amerikai elnök egyik első intézkedéseként rendeletet írt alá az Egyesült Államok kilépésének megkezdéséről az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) – írja a BBC.

Az erről szóló rendelet csak egy volt a több tucat intézkedés közül, amit az elnök már az első napján aláírt. Trump már előző ciklusa idején is kísérletet tett az Egyesült Államokat kiléptetésére a világszervezetből – a koronavírus-járvány nem megfelelő kezelésére hivatkozva –, ám Joe Biden elnök később felülírta ezt a döntést. A friss rendelet szerint az Egyesült Államok kilépésének oka „a kínai Wuhanból és más globális egészségügyi válságokból eredő Covid-19 világjárvány szervezet általi kezelése, a sürgősen szükséges reformok elfogadásának elmulasztása, valamint a függetlenség megőrzésének hiánya a WHO-tagállamok politikai befolyásával szemben.”

Trump a beiktatása napján nemcsak a WHO-ból, de a párizsi klímaegyezményből is kiléptette az Egyesült Államokat.

A BBC felidézte, erre is sor került már 2017-ben, és ezt az intézkedést is Biden vonta vissza. Az országnak most egy évet kell várnia, amíg hivatalosan is kilép az egyezményből. A döntéssel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az új adminisztráció „nemzeti energiavészhelyzetet” hirdetett, ami sok tekintetben átalakíthatja az Egyesült Államok éghajlatváltozással kapcsolatos szabályozásait, már csak azáltal is, hogy felpörgetik az olaj- és gázkitermelést.

A Fehér Házba visszatérő Trump első intézkedései között emellett kegyelmet adott több mint 1500 embernek, akiket a Capitolium ostromáért ítéltek el, illetve enyhítette a büntetését többek között a Proud Boys és a Oath Keepers szélsőjobboldali szervezetek 14 tagjának. Az elnök egy olyan rendelet is aláírt, ami utasítja az igazságügyi minisztériumot, hogy szüntessék meg az összes folyamatban lévő eljárást a zavargások résztveveői ellen.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.