Boris Johnson: A G7-csoportnak elő kell segíteni a világ teljes népességének beoltását a koronavírus ellen

  • narancs.hu
  • 2021. június 6.

Külpol

A brit miniszterelnök szerint a céldátum 2022 vége.

Boris Johnson brit miniszterelnök konkrét kötelezettségvállalásokat kér a jövő héten a hét legnagyobb ipari hatalom alkotta csoport (G7) többi tagországának vezetőitől annak elősegítésére, hogy 2022 végéig a világ teljes lakosságát be lehessen oltani a koronavírus elleni vakcinákkal – közölte vasárnap a londoni kormányfői hivatal.

A G7-országok - a soros elnöki tisztséget betöltő Egyesült Királyság, valamint az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Olaszország és Franciaország - vezetői több más meghívott ország és szervezet képviselőivel együtt háromnapos csúcstalálkozót tartanak jövő péntektől a délnyugat-angliai Carbis Bay kisvárosban. A találkozón jelen lesz Joe Biden amerikai elnök is.

A Downing Street vasárnapi közleménye szerint a csúcstalálkozó döntő jelentőségű lehetőséget teremt arra, hogy a világ legbefolyásosabb demokráciai egyesítsék képességeiket és szakértelmüket a koronavírus leküzdésére, és álljanak a globális kilábalási folyamat élére.

Johnson a miniszterelnöki hivatal közleményéhez fűzött személyes nyilatkozatában hangsúlyozta: az orvoslás egyetemes történetének legnagyobb vívmánya lenne a világ teljes népességének beoltása a koronavírus elleni vakcinákkal a jövő év végéig. A brit kormányfő a Downing Street ismertetése szerint kifejti a csúcstalálkozó többi résztvevőjének, hogy a világ legnagyobb gazdaságainak ígéretet kell tenniük ennek elérésére, mert csak így lehet végleg megállítani a koronavírus-világjárványt.

A londoni kormányfői hivatal kiemeli: az Egyesült Királyság vezető szerepet tölt be azokban az erőfeszítésekben, amelyek célja, hogy a világ legszegényebb és legveszélyeztetettebb lakói is hozzájussanak a koronavírus elleni vakcinához. A brit kormány már a járvány kezdetén finanszírozta az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalatcsoport közösen kidolgozott oltóanyagának kifejlesztését és gyártását, és garanciát vállalt arra, hogy ez az oltóanyag önköltségi áron hozzáférhető legyen az egész világon - áll a Downing Street vasárnapi közleményében.

Johnson hivatala szerint ennek eredményeként a világon eddig beadott 1,5 milliárd adag vakcina csaknem egyharmada – 450 millió dózis – Oxford/AstraZeneca-oltóanyag volt.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.