Brüsszel beveti a jogállamisági mechanizmust. Vagy mégsem

Külpol

Hivatalos levelet küld az Európai Bizottság a magyar és a lengyel kormánynak a jogállami problémák miatt.

Az Európai Bizottság pénteken levelet küld a magyar és a lengyel kormánynak az idén januártól érvényben lévő, úgynevezett jogállamisági mechanizmus keretében - írja a Politico két bizottsági forrásra hivatkozva.

A mechanizmus - hivatalos nevén az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló rendelet - lehetővé teszi, hogy felfüggesszék egy tagállamban az EU-s támogatások kifizetését, ha a jogállamisági problémák a pénzek szabályszerű felhasználását veszélyeztetik.

A Politico értesülései szerint a lengyeleknél a bírói függetlenséggel és az uniós jog elsőbbségének elvével kapcsolatos problémákra kérdez rá a Bizottság, míg a magyar ügyben a közbeszerzések szabályozása és a korrupció áll a középpontban.

Ez a lépés még közel sem jelenti a kifizetések tényleges felfüggesztését, sőt a Bizottság levele formálisan még csak el sem indítja a jogállamisági eljárást, ugyanis a levél nem a rendeletben szereplő "írásbeli értesítés", csupán egy előzetes információbekérés. Ennek azért van jelentősége, mert a magyar és a lengyel kormány az EU Bíróságán támadta meg a rendeletet, és 2020 végén született egy alku arról, hogy a Bizottság nem fogja elindítani az eljárást addig, amíg nincs meg az ítélet.

Az Európai Parlament ugyanakkor folyamatos nyomást gyakorol a Bizottságra a mechanizmus élesítése érdekében, pert is indítottak a testület tétlenkedése miatt.

A Bizottság az előzetes levéllel megpróbál mindkét oldalnak megfelelni, mutatja, hogy csinál valamit a két illiberális kormányzat megregulázása érdekében, miközben formálisan nem szegi meg korábbi ígéretét, mert jogi értelemben nem indítja meg az eljárást.

Jövő év elején várható a bírósági ítélet arról, hogy a jogállamisági rendelet összhangban van-e az EU alapszerződéseivel. Ha a bíróság elutasítja a magyar és a lengyel kormány keresetét, akkor elméletileg elhárul az akadály a mechanizmus valódi elindítása elől, de még onnantól számítva is több hónapos procedúra juthatunk el a pénzek befagyasztásáig, amire a Bizottság csak javaslatot tehet, a döntést az uniós miniszterek tanácsának kell meghoznia minősített többséggel. 

A Bizottság egyébként egyelőre nem hagyta jóvá a magyar kormány helyreállítási tervét, és a 2021-2027-es uniós költségvetés Magyarországra jutó forrásainak felhasználásáról sem kötött még megállapodást a kormánnyal, ezért felfüggesztés nélkül is csak az előző költségvetési ciklusból áthúzódó kifizetéseken keresztül érkezik EU-s pénz jelenleg Magyarországra. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."