Capcara: Schmitt Pál példáját követte a szlovák parlament elnöke

  • narancs.hu
  • 2019. január 11.

Külpol

Plágiumgyanú miatt vizsgálták a politikus 2002-es (egészen) kisdoktori munkáját.

A vonatkozó törvényi szabályozásokat nem, az akadémiai előírásokat viszont megsértette diplomamunkája készítése során a szlovák parlament elnöke, Andrej Danko – derült ki pénteken a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem (UMB) szakbizottságának jelentéséből, mely szerint „a vizsgált diplomamunkában a szöveg nagyobb része jelentős mértékű azonosságot mutat a forrásirodalommal,

terjedelmes átvételeket tartalmaz, anélkül, hogy a szerző ezeket szakszerűen idézte, vagy másképpen jelezte volna,

hogy nem a saját kutatásáról van szó”.

Danko és Szijjártó

Danko Szijjártót fogadja

Fotó: MTI-Krizsán Csaba

Az MTI összefoglalója szerint a jelentés ennek ellenére kerüli a „plágium” kifejezést, arra hivatkozva, hogy ilyen terminust a szlovák jogrend nem ismer. Ennek alapján megállapították azt is: a diplomamunka készítésének folyamata során a vonatkozó törvényi szabályozásokat nem sértették meg, ám a tapasztalt hiányosságok az akadémiai előírások megsértésének minősülnek.

A szlovák házelnök, aki egyúttal a kormánykoalíció második legerősebb pártjának, a nyomokban a kináculás tüneteit mutató Szlovák Nemzeti Pártnak is az elnöke, sajtótájékoztatóval válaszolt. Kijelentette: tudomásul veszi a bizottság jelentését, és kiemelte azt a megállapítást, hogy a diplomája megszerzése során nem sértett törvényt.

Dankót azonnali lemondásra szólította fel

az ellenzéki liberális Szabadság és Szolidaritás mozgalom, amely azóta kiemelt témaként foglalkozik az üggyel, hogy azt tavaly ősszel a pozsonyi Denník N című napilap megszellőztette. A bizottság megállapításaira Danko pártjának két koalíciós partnere, a Smer és a Híd érdemben nem reagált, utóbbi csak annyit közölt, hogy a házelnökön áll, milyen lépést tesz.

Elemzői vélemények szerint nem valószínű, hogy a jelentés miatt hogy Danko távozik a parlament éléről, sőt az sem valószínű, hogy a parlament elnöke elveszítené jogi doktori címét.

Na és, ha elvesztené: a szlovák szabályozások szerint még az sem elvárás, hogy a parlament elnökének felsőfokú végzettsége legyen.

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.