Megmenti-e Elon Musk Ukrajnát, és kinek mennyibe kerül ez?

Csillagkapcsolati zavarok

Külpol

A SpaceX által működtetett Starlink műholdas kommunikációs termináljai megteremtették a lehetőséget, hogy az ukrán csapatok és a vezérkar gyorsan tudjanak kommunikálni. De az amerikai cég vezetője a kezdeti nagylelkűség után kezd mindent összezavarni. Ki fizeti a rendszert, és ki kinek tartozik hálával? Mit mondhatott Putyin Musknak, ha egyáltalán beszéltek egymással?

Orosz vagy orosznak gyanított támadók Ukrajna február 24-i megtámadása előtt nagy győzelmet arattak a kiberhadviselésben: feltörték a Viasat amerikai műhold-üzemeltető céget, amelynek szolgáltatására az ukrán hadvezetés is erősen támaszkodott. Kommunikációs terminálok ezreit tették tönkre az AcidRain nevű támadó kóddal, amelyet a Viasat rendszerébe juttattak. Az ukrán katonai távközlés elleni csapás a kevés sikeres és nagy hatású orosz kiberművelet egyike volt – nyilatkozta nemrég a Forbesnak Krasznay Csaba, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Az orosz csapás után az interneten merült fel, hogy a SpaceX űrcég Starlink nevű műholdas internetes termináljaival egyszerűen pótolni lehetne a kiesett kommunikációs kapacitást. A Starlink két részből áll. Az egyik az alacsony pályán keringő, 2022 októberében nagyjából 2600 egységből álló műholdraj, a másik pedig olyan, parabolaantennából és speciális elektronikából álló mobileszköz, amelyet számítógéphez vagy routerhez lehet csatlakoztatni. A Starlink terminálja egyszerűen telepíthető és könnyen hordozható, elfér egy csomagtartóban, így ideális mobiltávközlési eszköz. Bemérni természetesen be lehet, ilyenkor jön jól, hogy könnyen leszerelhető vagy elrejthető. A rendszerben a SpaceX nem csupán technológiai szolgáltató, a cég nyújtja az internetet is. A felhasználók által megvett földi terminálok kommunikálnak a felettük elhaladó műholdakkal, azok rádión egymás között továbbítják a jelet, amíg le nem tudják sugározni az első földi központnak. Onnantól az információ üvegszálas kábeleken közlekedik, mint minden más internetes forgalom. A műholdakkal meg lehet úszni a fix pontok közé telepített – és emiatt sérülékeny –, nagy távolságra használható mikrohullámú infrastruktúra megépítését.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.