Megmenti-e Elon Musk Ukrajnát, és kinek mennyibe kerül ez?

Csillagkapcsolati zavarok

Külpol

A SpaceX által működtetett Starlink műholdas kommunikációs termináljai megteremtették a lehetőséget, hogy az ukrán csapatok és a vezérkar gyorsan tudjanak kommunikálni. De az amerikai cég vezetője a kezdeti nagylelkűség után kezd mindent összezavarni. Ki fizeti a rendszert, és ki kinek tartozik hálával? Mit mondhatott Putyin Musknak, ha egyáltalán beszéltek egymással?

Orosz vagy orosznak gyanított támadók Ukrajna február 24-i megtámadása előtt nagy győzelmet arattak a kiberhadviselésben: feltörték a Viasat amerikai műhold-üzemeltető céget, amelynek szolgáltatására az ukrán hadvezetés is erősen támaszkodott. Kommunikációs terminálok ezreit tették tönkre az AcidRain nevű támadó kóddal, amelyet a Viasat rendszerébe juttattak. Az ukrán katonai távközlés elleni csapás a kevés sikeres és nagy hatású orosz kiberművelet egyike volt – nyilatkozta nemrég a Forbesnak Krasznay Csaba, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Az orosz csapás után az interneten merült fel, hogy a SpaceX űrcég Starlink nevű műholdas internetes termináljaival egyszerűen pótolni lehetne a kiesett kommunikációs kapacitást. A Starlink két részből áll. Az egyik az alacsony pályán keringő, 2022 októberében nagyjából 2600 egységből álló műholdraj, a másik pedig olyan, parabolaantennából és speciális elektronikából álló mobileszköz, amelyet számítógéphez vagy routerhez lehet csatlakoztatni. A Starlink terminálja egyszerűen telepíthető és könnyen hordozható, elfér egy csomagtartóban, így ideális mobiltávközlési eszköz. Bemérni természetesen be lehet, ilyenkor jön jól, hogy könnyen leszerelhető vagy elrejthető. A rendszerben a SpaceX nem csupán technológiai szolgáltató, a cég nyújtja az internetet is. A felhasználók által megvett földi terminálok kommunikálnak a felettük elhaladó műholdakkal, azok rádión egymás között továbbítják a jelet, amíg le nem tudják sugározni az első földi központnak. Onnantól az információ üvegszálas kábeleken közlekedik, mint minden más internetes forgalom. A műholdakkal meg lehet úszni a fix pontok közé telepített – és emiatt sérülékeny –, nagy távolságra használható mikrohullámú infrastruktúra megépítését.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.