n Kiszivárgott a Windows forráskódja Fájlcserehálózatokon és IRC csevegőszobákban vált hozzáférhetővé a Windows 2000 és NT operációs rendszer forráskódjának több részlete a múlt héten. A Microsoft szigorúan őrzi szoftvereinek a forráskódját, a 13,5 millió programsor töredékeiből szakértők arra következtettek, hogy a kód a Mainsoft fejlesztőcég berkeiből szivároghatott ki. A San Joséban működő Mainsoft 1994 óta fejleszt a Microsoftnak, a kiszivárgott forráskódban amerikai sajtóértesülések szerint egy becsúszott hibajelzés révén felbukkan egy Mainsoft-munkatárs e-mail címe. Az FBI már nyomoz a kód kiszivárgása ügyében, a hatóság arra figyelmeztetett, hogy a neten hozzáférhető kódot letölteni is tilos. Elemzők szerint ennek ellenére máris megjelentek az első számítógépvírusok és -férgek, amelyek a kiszivárgott forráskódban lévő információkat próbálják hasznosítani. Adatvédelmi szakértők szerint a szándékos kiszivárogtatás mellett az is elképzelhető, hogy a Mainsoftot hackertámadás érte, vagy egy leselejtezett számítógépben került ki a kód az alvállalkozótól.
n A MyDoom utódai Az elmúlt hetekben pusztító Mydoom.A és Mydoom.B által megfertőzött és ezáltal sebezhetővé vált számítógépeket új féregvírusok támadják. A Deadhat első dolga, hogy letörli a Mydoomot, de ezt nem felebaráti szeretetből teszi, hanem hogy a helyére lépjen és átvegye a teljes irányítást a fertőzött gép felett - írta a ZDNet. Egy másik variáns, a Doomjuice nem törli le a Mydoomot, hanem párhuzamosan működik vele, emellett azonnal szervertúlterheléses támadást indít a www.microsoft.com ellen. A Doomjuice.B célja szintén a Microsoft weboldala elleni támadás, különlegessége a szerver-lekérdezések módja. A Doomjuice.B ugyanis az Internet Explorer adatformátumát imitálja. A Microsoft webszerverei így már nem képesek a fertőzött számítógépeket célzottan blokkolni, mert nem tudják megkülönböztetni egymástól a féregvírus és egy ártalmatlan böngésző kapcsolódási próbálkozásait.
MORZE
n Jövőnet Elkezdődött az Evergrow nevű európai integrált projekt, amely az internet továbbfejlesztését tűzte ki célul. A projektben összesen 28, európai, izraeli és egyiptomi egyetem és kutatóintézet kutatói, valamint több óriásvállalat is közreműködik, magyar részről a Collegium Budapest vesz benne részt. A projektet az Európai Unió finanszírozza négy éven keresztül.
n AIDS-vakcina Európában első alkalommal próbálnak ki embereken AIDS-oltóanyagot. Az oltóanyag klinikai tesztjét abonni és hamburgi egyetemi klinikán, illetve brüsszeli és antwerpeni kórházakban végzik. Összesen mintegy 50 önként jelentkező szervezetébe fecskendezik a vakcinát, amely megbetegedést biztosan nem okoz.
n SMS-körözés Otto Schily német szövetségi belügyminiszter hozzájárult az országos SMS-körözési rendszer beindításához. A tárca közleménye szerint a rendőrség a szolgáltatás segítségével körözési felhívásokat továbbíthat például a taxisofőrök, a busz- és villamosvezetők, illetve a városi közterület-felügyelők telefonjaira.
n Előz a Linux A BusinessWeek beszámolója szerint a nyílt forráskódú operációs rendszer már 3,2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, tehát elterjedtségben megelőzte az Apple MacOS-t. Az előrejelzések szerint 3 év múlva már a számítógépek 6 százaléka fut Linux alatt.
n Fájlcseretelefon A jogi támadások kereszttüzébe került Kazaa fájlcserélő hálózat alapítói a fájlcserélő technológiák továbbfejlesztésével létrehozták a világ első P2P telefonkliensét. A Skype online telefonhálózata központi szerverek nélkül működik, a hangminősége modemes elérésen keresztül is elfogadható, ráadásul a szoftver ingyenes.
n Emberklónozás Dél-koreai kutatók harminc emberi embriót hoztak létre klónozással, és kinyerték belőlük az őssejteket. Az őssejteket a kutatók reményei szerint transzplantációs eljárásoknál, illetve bénulásos betegségek, diabétesz, gerincvelő-sérülések, az Alzheimer- és a Parkinson-kór kezelésében lehet majd felhasználni.