Cyber hírek

  • 2004. április 29.

Külpol

n Folyadékpáncél Speciális védőruházatot fejlesztettek ki az amerikai hadsereg kutatóközpontjában, közölte a Pentagon. A "folyadékpáncéllal" a teljes testfelületet be lehet borítani, viszont könnyű és rugalmas, így a katonák mozgékonyabbak,a védőfelszerelés ugyanis nem akadályozza őket a futásban és a célzásban.
A páncél fő összetevője egy erőhatásra keményedő folyadék, melyet STF-nek neveztek el (shear thickening fluid), ezt kevlárszövettel itatják fel. Az STF folyékony alapanyaga a polietilénglikol, ami nem mérgező, és nagy hőmérséklet-változásokat is kibír. Ebben szilárd szilícium-dioxid-nanorészecskék lebegnek, a keveréknek így szokatlan fizikai jellemzői vannak. Normális használat során az STF könnyen alakítható és folyékony. De ha golyó vagy repesz találja el a ruhát, szilárd anyaggá alakul, ami megakadályozza, hogy a lövedék a katona testébe hatoljon. Az anyag kifejlesztésén három évig dolgozott egy kutatócsoport.

n Szűznemzés Japán kutatók bemutatták a nagyközönségnek azt az egeret, amelynek "két anyja van" - adta hírül az [origo]. Először sikerült emlősállatot nem klónozással, mégis hímivarsejtek nélkül létrehozni. Szűznemzésről akkor beszélünk, amikor a szaporodás petesejtekkel történik ugyan, de nem játszódik le megtermékenyítés és rekombináció. A szűznemzés a növények mellett számos alacsonyabb szerveződési szintű állatfajnál - például rovaroknál, halaknál, békáknál - előfordul, időszakosan vagy ciklikusan. Az emlősöknél a jelenséget eddig nem figyelték meg, és az eddigi mesterséges próbálkozások is kudarcba fulladtak. Japán kutatók most nyilvánosságra hozták azokat a kutatási eredményeket, amelyek szerint először sikerült egészséges emlősállatot létrehozniuk két petesejt alkalmazásával. A 460 kísérleti egérembrióból mindössze 10 állat született, s ezek közül egy érte meg a szaporodóképes kort, vagyis az embriók túlélési aránya rosszabb, mint a reproduktív klónozás esetében. A kutatók olyan eljárást alkalmaztak, melynek során egyes petesejteket hímivarsejtekké alakították át; legközelebb a sertéssel próbálkoznak. Az eredmények segíthetik az embrionális fejlődés folyamatainak pontosabb megértését, ezáltal pedig egyes rendellenességek okainak kiderítését.

n Atommal a moszkítók ellen Az ENSZ nukleáris technológiát vetne be az afrikai lakosokat nagymértékben veszélyeztető, halálos kimenetelű maláriát terjesztő moszkítók kiirtása érdekében, írta az Index a Wired nyomán. Afrikában minden húsz percben meghal valaki maláriában. A "sterilrovar-technika" lényege, hogy a tudósok akkora sugárzásnak vetnek alá tenyésztett hímegyedeket, hogy azok elvesztik nemzőképességüket. Ezután kieresztik őket természetes élőhelyükre, ahol a sterilizáció következtében akkor sem születik utóduk, ha párosodnak a nőstény egyedekkel. Ez végeredményben a faj kipusztulásához is vezethet. A sterilrovar-technikát a hetvenes években Salvador egy területén nagy sikerrel alkalmazták a maláriamoszkító irtására, ám a polgárháború félbeszakította a próbálkozást. A kutatók szerint a visszatelepített rovarok nem sugárszennyezettek.

MORZE


n Európai rangsor Az Economist Intelligence Unit hatvan országban elvégzett vizsgálata szerint az európai országok élenjárnak az internetellátottság tekintetében. Dánia lett a világ legfejlettebb internetalapú társadalma, kevéssel lemaradva az Egyesült Királyság, Svédország, Norvégia, majd Finnország következik. Magyarország a harmincadik a rangsorban.

n Szabadalmi per Az amerikai Forgent Networks fejlesztőcég 2002 óta fenntartja szabadalmi igényét az interneten igen közkedvelt JPEG képtömörítő eljárásra. Miután a Forgent saját adatai szerint 30 céggel licencszerződésre jutott, most beperelt 31 további céget, köztük a Adobe-ot, az Apple-t, az IBM-et és a Kodakot is. Ha a Forgent nyer, a JPEG eltűnhet a netről.

n üzenetküldő-verseny A Yahoo hétfőn mutatta be üzenetküldő szoftverének legújabb változatát, alig néhány nappal azután, hogy a rivális AOL és a Microsoft is frissítette sajátüzenetküldőjét. A Messenger kezelőfelületét több grafika és animáció díszíti, és a Yahoo weboldalain megtalálható szolgáltatások java részét beépítették a szoftverbe.

n Klímaváltozás Egy amerikai kutató szerint a Jupiteren ismétlődő klímaváltozási ciklusnak elérkezett az a pontja, amikor a kisebb viharok többsége eltűnik, majd megemelkedik a felszín átlaghőmérséklete. Philip Marcus szerint a 20 ezer kilométer átmérőjű nagy vörös folt túléli a változásokat.

n Elromlott giroszkóp A Nemzetközi Ûrállomás stabilitását és helyzetváltoztatását biztosító négy giroszkópból már csak kettő működik, miután a múlt héten a második is meghibásodott. Az első már két évvel ezelőtt elromlott, és javítását, ami csak űrséta keretében lehetséges, a Columbia űrrepülő tragédiája miatt azóta sem tudták elvégezni.

n Sörhűtő robot A Floridai Egyetem egyik hallgatója, Brian Pietrodangelo olyan miniatűr italhűtőt rakott össze, amely elviszi a rendelt italokat a professzorok irodáiba. A Koolio névre keresztelt robotszolga beépített Wi-Fi hálózati kártyával fogadja a rendeléseket, és radarok, infravörös érzékelők és kamerák segítségével közlekedik az egyetemi folyosókon.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.